Tanrı Yanılgısı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Selahattin ilhan (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 23.24, 13 Ekim 2016 tarihli sürüm
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Tanrı Yanılgısı
The God Delusion
Tanrı Yanılgısı.jpg
Türkçe çevirisinin kapağı
Yazar Richard Dawkins
Çevirmenler Kalisto
Dil İngilizce
Konu Din
Türler Felsefe, bilim
Yayım 2007 (1. basım)
Yayımcı Kuzey Yayınları
Sayfa 360
ISBN ISBN 0-618-68000-4 Geçersiz ISBN (özgün)
ISBN 978-9944-315-11-1 Geçersiz ISBN (Türkçe)

Tanrı Yanılgısı (İngilizce: The God Delusion), Britanyalı ünlü etolog Richard Dawkins'in 2006 yılında Birleşik Krallık'da The God Delusion ismi ile yayımladığı, uluslararası en çok satanlar listesinde yer almış kitap. Tanrının neredeyse mutlak denebilecek bir şekilde var olmadığını, dinin, toplum ve özellikle de çocuklar üzerinde zararlı etkileri olduğunu iddia eden kurgusal olmayan bir düzyazı kitabıdır. Türkiye'de Kuzey Yayınları tarafından Temmuz 2007'de yayımlanmıştır.

İçerik

Kitap 10 ana başlıktan oluşmaktadır[2]:

1. İçten İnanan Bir İnançsız 2. Tanrı Varsayımı 3. Tanrının Varlığı İçin Gösterilen Kanıtlar 4. Neden Neredeyse Kesin Olarak Tanrı Yoktur? 5. Dinin Kökeni 6. Ahlakın Kökeni: Neden İyiyiz? 7. "İyi" Kitap ve Değişen Ahlak Anlayışı 8. Dinin Sakıncası Nedir? Neden Bu Kadar Düşman Olmak Gerekir? 9. Çocukluk, İstismar ve Dinden Kaçış 10. Çok Gerekli Bir Boşluk mu?

Yorumlar

Kitabın üzerinde bulunan yorumlardan bazıları[2]:

"Herkesin okuması gereken bir eser." The Economist

"Eğlenceli, oldukça bilgilendirici, görkemli yazılmış. Aldığımız ilk dini eğitimden bu yana başımıza bela olan boş inançlardan kaynaklanan bu zırvalara kapıldığımız için zekice azarlanıyoruz." Rod Liddle, Sunday Times

"Heyecanlı ve neşeli bir kitap. Dawkins, kuvvetli tezlerini tüm gücüyle kükreyerek geliyor." Joan Bakewell, Guardian

Tepkiler

Richard Dawkins ünlü kitabevi Barnes & Noble'da kitaplarını imzalarken

Türkiye'de, kitap hakkında bir vatandaş tarafından 2007'de suç duyurusunda bulunulmuş, bilirkişi olarak atanan İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi'nin görüşü üzerine 2008 Mart ayında hakkında dava açılmıştır.[3] Dava sonucunda, kitabın Türkiye'deki yayıncısı Erol Karaaslan, hakkındaki "halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek veya aşağılamak" iddiasından beraat etmiştir. Ayrıca mahkeme, kitabın toplanmasına gerek olmadığı kararına varmıştır.

Dış bağlantılar

Kaynakça