Tanrı'nın Toplulukları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tanrı'nın Toplulukları
Assemblies of God
Kuruluş1914
YönetimKooperatif organ
Alan190 ülke
Üyesi69.200.000[1]

Tanrı'nın Toplulukları (İngilizceAssemblies of God (AG)) veya resmi olarak Dünya Tanrı Cemaati Toplulukları (World Assemblies of God Fellowship), dünyanın en büyük Pentekostal mezhebini oluşturan 144'ün üzerinde özerk ve kendi kendini yöneten ulusal kilise grubundan oluşan bir gruptur.[2] Lüterci Dünya Federasyonu ve Dünya Metodist Konseyi'nin ardından 2020 itibarıyla yedinci en büyük Hristiyan cemaatidir.

Uluslararası bir cemaat olarak, üye kiliseler tamamen bağımsız ve özerktir, ancak ortak inançlar ve tarih tarafından birleşiktirler. Topluluklar, 20. yüzyılın başlarındaki Azusa Street Revival'dan kaynaklandı. Bu canlanma, 1914'te Amerika Birleşik Devletleri'nde ilk Bitmiş İş Pentekostal mezhebi olan Tanrı'nın Toplulukları'nın kurulmasına yol açtı.[3] Yabancı misyoner çalışmaları ve diğer Pentekostal kiliselerle ilişkiler kurarak, Tanrı'nın Toplulukları dünya çapında bir harekete dönüştü. 1988 yılına kadar dünya cemaati oluşmadı. Bir Pentekostal cemaat olarak, Tanrı'nın Toplulukları, dillerde konuşma kanıtı ile Kutsal Ruh ile vaftizin Pentekostal ayırt edici özelliğine inanmaktadır.

Tanrı'nın Toplulukları, hepsi Pentekostal mezhepler olan Uluslararası Tanrı Toplulukları Meclisleri, Uluslararası Tanrı Topluluğu ve Uluslararası Tanrı'nın Bağımsız Toplulukları'ndan tamamen farklı bir oluşumdur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Assemblies of God World Missions, Vital statistics 8 Mart 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., agwm.org, USA, 17 Ekim 2021 tarihinde erişilmiştir.
  2. ^ "Assemblies of God". The Oxford Dictionary of the Christian Church. Ed F. L. Cross and E. A. Livingstone. Oxford University Press Inc. Oxford Reference Online. Oxford University Press. 17 Ekim 2021 tarihinde erişilmiştir.
  3. ^ Levinson, David (1996). Religion: A Cross-cultural Encyclopedia. ABC-CLIO. s. 151. ISBN 978-0-87436-865-9. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]