Tanimbar Adaları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Tanimbar Adaları
ID Tanimbar.PNG
Ülke: Endonezya Endonezya
Takımada: Maluku Adaları
Konum: Banda Denizi
Arafura Denizi
Yüzölçümü: 5.625 km²
Ada sayısı: 30
Başlıca adalar: Yamdena

Tanimbar Adaları (Endonezya dilinde: Kepulauan Tanimbar), Endonezya'da, Maluku iline (propinsi) bağlı Güneydoğu Maluku (Maluku Tenggara) ilçesinde (kabupaten) ada grubu.

Toplam yüzölçümü 5.625 km²'dir. Yaklaşık 30 adadan oluşur. Grubu oluşturan adaların en büyüğü Yamdena Adasıdır. Yamdena'nın kuzeyinde Larat Adası, güneyinde ise Selaru Adası yer alır. Adalarda akarsular az olduğundan tatlı su kaynakları kısıtlıdır. Toprak mısır, pirinç, hindistancevizi, sagu, yam, muz, mango ve kavunağacı yetiştirilmeye elverişlidir. Ayrıca incir, baklagiller ve ender bulunan orkide cinsleri yetiştirilir.

Buraya 1629'da gelen Felemenkliler 1639'da bölge üzerinde hak iddia ettilerse de adaları ancak 1900'de egemenlikleri altına alabildiler. Nüfusun büyük bölümünü Moğol coğrafi ırkıyla karışmış olan Okyanusya Siyahları oluşturur. Halkın çoğunluğu animisttir; adalarda az sayıda Müslüman ve Hıristiyan da bulunur. Ada halkı genellikle kazıklar üzerinde ahşap ve palmiye yaprağından yapılmış evlerde yaşar. Usta kayık yapımcıları olarak tanınan erkekler mızrak, ok ve yayla avlanır, denizhıyarı ve kaplumbağa kabuğu toplar, domuz besler, demir, bakır ve altın işlerler.

Ayrıca[değiştir | kaynağı değiştir]

Koordinatlar: 7°30′G 131°30′D / 7.5°G 131.5°D / -7.5; 131.5