Tangal, Sinop

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Tangal
—  Köy  —
Sinop
Sinop
Ülke Türkiye Türkiye
İl Sinop
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 240
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0368
İl plaka kodu
Posta kodu 57000
İnternet sitesi: [2]

Tangal, Sinop ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adı 150 yıl önce köyde yaşamış olan Tangaloğlu isimli bir kişiden kalmış olduğu söylenir. Köy çok eski bir yerleşim yeri olmakla beraber modern ve Türk örf ve adetlerine bağlı, okur yazar düzeyi yüksek, Sinop ili merkez köyüdür. Köye 1876-1878 yıllarında Osmanli-Rus Savaşı'nda (93 Harbi) Artvin ilinden Müslüman Gürcüler yerleşmişlerdir.

1960 ile 1980 yılları arasında ekonomik gelişme çok iyiyken, daha sonra göç nedeniyle sürekli geriye gitmiştir. Köy işçi göçlerinin yoğun olduğu dönemde Almanya'ya 50'ye yakın işçi göndermiştir. Köyde kurulu kooporatif köyde peynir fabrikası kurmuş ve üretime geçirmiştir. Bu fabrika köyün kalkınmasına önemli katkılarda bulunmuştur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün halkının tamamına yakını (müslüman-sünni) Gürcüdür. Ancak son dönemde yaşanılan göçler nedeniyle Gürcü kültürünün hakim olduğu aile yapısı azalmıştır.

Köyün nüfusu her geçen gün azalmaktadır. Köyde yaşayan birçok vatandaş artık İstanbul, Ankara ve yurt dışına göç etmiş durumdadır. Aslen bu köyden olan ailelerin gençleri arasındaki eğitim düzeyi ise oldukça yüksektir. Köy halkı nezdinde eğitime oldukça önem verilmektedir. Ayrıca halkının ticarete yatkın olması nedeniyle de, Sinop ve İstanbul başta olmak üzere aslen bu köylü olan birçok iş adamı bulunmaktadır.

Köyde çok eski tarihi binalar vardır, bu binaların kültürel miras olarak korunma altına alınması ve restore edilmesi için yazılı ve sözlü olarak Sinop İl Kültür Müdürlüğü'ne başvurulmuştur. Köyde turizme dayalı evlerin restorasyonu, çiçekçilik ve halıcılık çalışmaları için hazırlıklar da yapılmaktadır.

Yemekleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün nokulu (kol böreği), mantısı ve katlaması meşhurdur. Ayrıca meşhur gürcü yemekleri olan siron ve ıslama köyün en önemli lezzetleri arasında yer almaktadır. Ayrıca bahar aylarında eskiden köyde oturan şehirdeki köylüler gelip dut ve kiren pekmezi de yapmaktadırlar.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Sinop merkezine 34 km uzaklıktadır. Etrafı Karadeniz'in yeşil orman örtüsüyle çevrilidir. İstanbul-Sinop yolu köyün içinden geçmekte olup, yeni yapılan yolda yine köy sınırları içindedir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 240
1997 270

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Çok çeşitli sayıda sebze ve meyvenin yetişebildiği köyde özellikle ceviz ve kiraz lezzetiyle meşhurdur.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde bir adet ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köy ile Sinop merkez arasında asfalt yol bulunmaktadır. Ulaşım imkanı bulunmaktadır. Köyde sabit telefon hattı bulunduğu gibi, cep telefonları da çekmektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]