İçeriğe atla

Tanıtım filmi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Tanıtım filmi, bir işletme, şirket ya da kuruluş için oluşturulan ve bu kuruluş tarafından kullanılan reklam tabanlı olmayan her türlü video içeriğini ifade eder. Bugün, tanıtım filmi içeriklerinin büyük çoğunluğu çevrimiçi olarak barındırılıyor ve kuruluşların web sayfasında veya sosyal medya ve e-posta pazarlamalarında kullanılarak hedef kitlelere ulaştırılıyor.

Tanıtım filmi, söz konusu şirketin ürettiği ürün ya da hizmeti veya mevcut çalışanlarını ekrana yansıtmayı hedeflemektedir. Kurumsal tanıtım filmlerine örnek olarak; şirketin geçmişini anlatan videoları, personel eğitimi ve güvenlik videoları, yatırımcı ilişkileri ve hissedar videoları, pazar güncellemeleri, ürün videoları ve müşteri deneyim videoları gösterilebilir.

Tanıtım filmi, bir şirketin iletişim stratejisinin ayrılmaz bir parçası haline geldikçe, şirketler genellikle mesaj erişimini ve etkinliğini artırmak için basın bültenleri ve diğer iletişim biçimleriyle kurumsal videolar yayınlamaya başladılar.

Tanıtım filmi çekimi gerçekleştiren şirketler, bir kuruluşun pazarlama materyalinden ve kurumsal iletişim biriminden gelen rehberlikten faydalanarak tanıtım filmi üretir. Tanıtım filmi prodüksiyonunun süresi ve ölçeği, üretilmesi istenen mesaja göre büyük ölçüde değişebilir. Bazı tanıtım filmleri üretim yapan bir firmanın işi hangi teknolojilerle gerçekleştirdiğini göstermeyi temel alırken, bazıları ise firma çalışanlarını ve şirketin istihdam gücünü ekrana yansıtmayı hedefleyebilir.

İnternette çeşitli platformlarda yayınlanan video içerikler, artık insanlar tarafından televizyon izlemekten daha fazla tüketilen önemli bir iletişim aracı haline geldi.[1] Sonuç olarak artık daha fazla şirket, web siteleri ve sosyal medyada kullanmak için tanıtım filmi içeriği oluşturmayı tercih etmeye başladı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]