Tamoksifen

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Tamoksifen
Tamoxifen.svg
Tamoxifen-3D-balls.png
Tamoksifen molekuler yapisi
Sistematik (IUPAC) adı
(Z)-2-[4-(1,2-diphenylbut-1-enyl)phenoxy]-N,N-dimethyl-ethanamine
Kimlik belirteçleri
CAS numarası 10540-29-1
ATC kodu L02BA01, ...
PubChem 5376
DrugBank APRD00123
Kimyasal özellikler
Kimyasal formül C26H29NO
Moleküler ağırlık 371.515 g/mol
563.638 g/mol (sitrat tuzu) g/mol
Farmakokinetik özellikler
Yarılanma ömrü 5-7 gün
Atılma Fekal
Tedavi bilgileri
Gebelik kategorisi ABD - D
Avustralya - B3
Yasal durum POM(UK) -only(ABD)
Uygulama yolu Oral

Tamoksifen oral yolla kullanılabilen, seçici östrojen reseptörü modülatörüdür. Meme kanseri tedavisinde dünya genelinde en çok satılan ve kullanılan ilaçtır.

Bazı kanser hücreleri büyümek için östrojene ihtiyaç duyarlar. Tamoksifen göğüs dokusundaki östrojen hormonu reseptörlerini durdurur ve böylece kanserin yayılmasının önüne geçer.

Bunun yanı sıra Tamoksifen'in anjiyojenesisi (damarlanma) durdurucu etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Bu yüzden pek çok diğer kanser türünde de uygulanmaktadır. Ayrıca son yıllarda yapılan bazı çalışmalar radyoterapi sırasında oluşan beyin hasarlarını tedavi edici özelliğini ortaya çıkartmıştır.

Tamoksifen Harvard Üniversitesi profesörlerinden Dr. Judah Folkman tarafından geliştirilen kanser tedavisi protokolünde kullanılan 3 ilaçtan biridir. Dr. Folkman, şu an klinik deneyleri yapılan 50ye yakın yeni kanser ilacının temelini oluşturan anjiyojenesis olayını keşfeden kişidir. Anjiyojenesisi durduran bu ilaçların arasında Altuzan, Erbitux, Endostatin, Angiostatin, Panzem, Herceptin, Velcade ve Tarceva sayılabilir.

Folkman ve ekibi 1992 yılında Navy isimli bir golden retrieveri Celecoxib, Doxycycline ve Tamoksifen den oluşan ilaç kokteyli ile tedavi etti. Navy tedaviden sonra tamamen kanserden kurtulmuştu. Bu protokol Navy Protokolü olarak bilinmeye başladı. Bundan sonra Tamoksifen'in tek başına anjiyojenesisin durdurucu etkisi hayvan deneyleriyle kanıtlandı.

İlacın bulunmasının üzerinden 25 yılı aşkın süre geçtiği için ilacın patenti kalkmıştır. Bu da ilacın rahatlıkla üretilebilmesine ve çok düşük fiyatlara satılabilmesinin önünü açmıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Nolvadex (tamoksifen) 20 mg tablet