Talikota Savaşı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Talikota Savaşı
Hindistan Yarımadası'nda İslam fetihleri
Tarih Ocak 1565
Bölge Talikota (bugün Karnataka, Hindistan)
Sonuç Dekkan sultanlıklarının zaferi
Taraflar
Vijayanagar İmparatorluğu Dekkan sultanlıkları
Komutanlar ve liderler
Rama Raya
Tirumala Deva Raya
Ali Adil Şah

Talikota Savaşı, Hindu Vijayanagar İmparatorluğu'yla Dekkan'daki Müslüman Bicapur, Bidar, Ahmednagar ve Golkonda devletlerinin kuvvetleri arasındaki çarpışma (Ocak 1565).

Bicapur Sultanı Ali Adil Şah Hindu Vicayanagar Devleti'yle yapılan ittifakların bölgedeki Müslümanların aleyhine olduğunu, sonunda Müslüman devletlerin Vicayanagar hâkimiyeti altına gireceğini anlamıştı. Bu sebeple 1564'te dört müslüman devlet onun gayretiyle Vicayanagar'a karşı birleşti ve Talikota'da Hindular ile büyük bir meydan savaşı oldu.[1]

Yüzbinlerce askerden oluşan Müslüman ve Hindu ordularında çok sayıda fil de yer alıyordu. Çarpışma Müslümanların topçu ateşi karşısında direnemeyen Hinduların yenilgisi ve Vicayanagar hükümdarının naibi Rama Raya'nın yakalanarak öldürülmesiyle sonuçlandı. Çarpışmadan sonra başkent Vicayanagar'ı ele geçiren Müslüman orduları beş ay içinde kenti yerle bir ettiler. Vicayanagar hükümdarıyla birlikte Penukonda'ya çekilen Rama Raya'nın kardeşi Tiramula, burada kendini imparator ilan etti (1570) ve Aravidu Hanedanı'nı başlattı. Vicayanagar İmparatorluğu'nun yıkılma sürecinde bir dönüm noktası oluşturan Talikota Savaşı'yla imparatorluk topraklarına sızmayı başlayan Müslümanlar, 18. yüzyılın sonuna değin bölgede yayılmaya devam ettiler.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Adilşahiler, tarihbilinci.com.