Talât Sait Halman Çeviri Ödülü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Basak (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 10.51, 18 Ağustos 2016 tarihli sürüm (Kategori:Çeviri ödülleri eklendi (HotCat))
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Talât Sait Halman Çeviri Ödülü, şiir, öykü, roman gibi edebiyat alanındaki yapıtların nitelikli Türkçe çevirilerini desteklemek amacıyla İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından ilk defa 2015 yılında verilen bir teşvik ödülüdür. Türkiye’nin ilk Kültür Bakanı ve Kültür İşleri Büyükelçisi olan ve 2008’den 2014 yılındaki vefatına kadar İKSV Mütevelliler Kurulu Başkanı olarak görev yapan Talât Sait Halman anısına başlatılan ödül, yılda bir verilmektedir.

Talât Sait Halman Çeviri Ödülü için başvurular yayınevleri veya çevirmenler tarafından yapılır. Eserin herhangi bir dilden Türkçeye çevrilmiş, ISBN numarası almış ve ödül yılı içinde yayımlanmış olması koşulu aranmaktadır. Seçici kurulun belirlediği ödül sahibine bir defalık olmak üzere 15 bin TL tutarında destek sağlanır.

2015 yılı itibariyle başkanlığını yazar Doğan Hızlan’ın yaptığı Talât Sait Halman Çeviri Ödülü Seçici Kurulu, yazar, çevirmen ve eleştirmen Sevin Okyay, yazar ve çevirmen Ahmet Cemal, yazar ve çevirmen Yiğit Bener ve yazar Kaya Genç’ten oluşmaktadır.

Talât Sait Halman Çeviri Ödülü’nün ilki, Georges Perec’in La Boutique Obscure: 124 Rêves adlı eserinin Karanlık Dükkân: 124 Rüya adlı çevirisiyle Siren İdemen’in olmuştur.

Dış Bağlantılar