Taksim Sahnesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Taksim Sahnesi; yıkılmak üzere boşaltıldıktan sonra

Taksim Sahnesi, İstanbul Taksim'de Sıraselviler Caddesi girişinde bulunan sinema ve tiyatro yapısıdır.

Yapımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Bina, İstanbul'da doğrudan sinema binası olarak kullanılmak üzere inşa edilmiş ilk yapıdır. 1914 yılında inşa edilen binanın mimarı Giulio Mongeri, ilk sahibi Sarıcazade Ragıp Paşa'dır.

Sinema olarak kullanılması[değiştir | kaynağı değiştir]

Bina, ilk olarak Majik Sineması adıyla Halil Kâmil tarafından işletildi. O dönemde salonda, küçük bir senfonik orkestra eşliğinde sessiz filmler gösterilmekteydi.

Birkaç defa sahibi ve işletmecisi değişen binanın ismi, 1944'te Türk Sineması, 1946'da Yeni Taksim Sineması ve 1964'te Venüs Sineması olarak değiştirildi.

Tiyatro olarak kullanılması[değiştir | kaynağı değiştir]

1970 yılında İstanbul Kültür Sarayı'nın (daha sonra Atatürk Kültür Merkezi) yanarak kullanılmaz hale gelmesi sonrasında, Venüs Sineması Devlet Tiyatroları tarafından kiralanarak tiyatro salonuna çevrildi. Salon, Şubat 1971'de IV. Murat oyunuyla açıldı.

1975 yılına kadar tiyatro salonu olarak kullanılan bina daha sonra yeniden Venüs Sineması olarak işletilmeye başladı. Ancak 1980 yılında Dostlar Tiyatrosu tarafından Kafkas Tebeşir Dairesi isimli oyun burada sergilendi.

1979 yılında kurulan İstanbul Devlet Tiyatrosu'nun sahne ihtiyacının karşılanması amacıyla bina, 1983-1984 sezonunda yeniden kiralandı. Bina, 28 Ekim 1983'te Musahipzade Celal'in İstanbul Efendisi oyunuyla açıldı ve 2006-2007 sezonunun sonuna kadar tiyatro sahnesi olarak kullanıldı.

Boşaltılması[değiştir | kaynağı değiştir]

Yeni bir kültür ve alışveriş merkezi yapılması için binanın yıkılmasına karar verildi. Ağustos 2007'de, binada kiracı olan İstanbul Devlet Tiyatrosu kendine ait donanımı ve eşyayı sökerek binayı boşalttı.

Binanın 2008'de yıkılması, yerine yapılacak alışveriş merkezinin İstanbul'un Avrupa Kültür Başkenti olacağı 2010 yılına kadar tamamlanması öngörülmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Tiyatro Tiyatro Dergisi - Sayı:181 (Eylül 2007) - Majik Sineması'ndan İ.D.T. Taksim Sahnesi'ne - Bilge Şen
  • Oyun Dergisi - Sayı:4 (Eylül-Ekim 2007) - Bir Tiyatro Daha Yok Edildi: Taksim Sahnesi Artık Yok - Hasan Kuruyazıcı