Taksim (İstanbul metrosu)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Taksim Metro İstasyonu
İstanbul metrosu
Taksim 4395.jpg
Taksim Meydanı, Gümüşsuyu Mah., 34437
Konum Beyoğlu, İstanbul
Türkiye
Hat(lar) Istanbul Line Symbol M2.png
F1 official-logo.png
Platformlar 1 Ada platformu
Raylar 2
Yapı
Yapı türü Yeraltı
Engelli erişimi Evet
Tarihçe
Açılış 16 Eylül 2000

Taksim metro istasyonu, İstanbul"un en popüler meydanı olan Taksim Meydanı'nın altında yer alan büyük aktarma merkezi. Merkez M2'ye ve F1 hattı'na ev sahipliği yapar. İstanbul'un en kalabalık metro istasyonudur.

Taksim istasyonundan, günün yoğun saatlerine göre 4,5 ilâ 9 dakika arasında değişen sıklıklarla depodan gelen boş araçlar kalkmaktadır. Günlük 394 seferin yapıldığı istasyon, her gün hattı kullanan 195 bin yolcunun büyük bir bölümünü ağırlamaktadır.[1] Yer düzeyinden 23,5 metre kadar derinliğe ulaşan ve dört kattan oluşan Taksim istasyonunun ikinci katında Taksim-Kabataş füniküler hattına aktarma ek istasyonu yer almaktadır.

Hatlar[değiştir | kaynağı değiştir]

İstanbul metrosu   
Tramvay
Füniküler

Geçmişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Söz konusu güzergâhta bir metro hattı yapılması için ilk somut adım hat inşaatının 7 Mart 1992 tarihinde Garanti Koza/Enka/Doğuş ortak girişimine dönemin değerleriyle 757.882.080.574.-TL+KDV bedelle ihale edilmesiyle hayata geçirilmiştir.[2] İlk ihale Taksim-4. Levent arasını kapsayan hattın Taksim-Şişli ayağından oluşan ilk üç istasyonun yapımı için yapılmıştır. İstasyonun, 19 Ağustos 1992 gününde temeli atılmış, 12 Haziran 1994 günü ise Şişli tüneliyle bağlantısı sağlanmıştır. Alınan araçlar ilk kez hatta indirilmesiyse ancak 11 Ocak 1999 tarihinde, hattın tamamı bitirildiğinde olmuş ve bunun ardından 25 Mart 1999 ilk deneme sürüşleri başlatılmıştır. Yolculu ilk sefer 16 Eylül 2000 tarihinde yapılmış; bu tarihten 2009 yılının şubat ayında Şişhane ve Atatürk Oto Sanayi istasyonları kullanıma girene dek M2 hattının ilk durağı olma görevini görmüştür.

M2 hattının, 2009 yılı itibarıyla yalnızca Şişhane istasyonu hizmet veren Taksim-Yenikapı ayağı seferleri de istasyonun aynı peronunda, birbirinden bilgilendirme işaretleriyle ayrılmış iki farklı alanda entegre biçimde yürütülmektedir. Taksim-Şişhane ve 4. Levent-Atatürk Oto Sanayi istasyonları arasında yeni alınan araçlar kullanılırken, Taksim-4. Levent hattında mevcut araçlar hizmet vermeyi sürdürmektedir.

Giriş-çıkışlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Taksim metro istasyonuna dört ana giriş kapısı vardır. Bunlar İstiklal Caddesi girişi, Atatürk Kültür Merkezi girişi, Taksim Gezi Parkı girişi ve Talimhane girişidir. Bu girişlerden İstiklal Caddesi ve Atatürk Kültür Merkezi girişleri bir avluda, Taksim Gezi Parkı ve Talimhane girişleriyse başka bir avluda birleşerek farklı yollardan peronlara bağlanırlar. Taksim istasyonunda peronlara giden on altı yürüyen merdiven ile yaşlılara, engellilere, çocuklu ve hamile bayanlara kolaylık sağlaması amacıyla yapılmış, çoğu Taksim Meydanı'na çıkan altı asansör bulunmaktadır. İstasyon içinde ana girişlerin açıldığı avlularla peronların bağlandığı büyük koridorda ise toplam uzunluğu 211 metre olan üç adet gidiş, üç geliş yönlü yürüyen bant vardır. Meydan yönlü girişlerde dokuz giriş, beş çıkış turnikesi; Elmadağ yönlü girişlerde dört giriş, iki çıkış turnikesi yer almaktadır. Turnikelerde İstanbul kentiçi ulaşımında kullanılan akbiller ve beşibiryerdeler kullanılabilir. Ayrıca gişelerden temin edilebilecek plastik jetonlarla da turnikelerden geçiş yapılabilir. 2009 yılı itibarıyla jeton ve abonman geçişleri normal tarifede 1.50 TL, indirimli ise 0.85 TL'dir. İstasyonun çeşitli yerlerinde akbil dolum otomatları yer alır. Taksim istasyonundan ulaşılabilecek önemli yerler:

  • İstiklal Caddesi girişi: The Marmara Hotel, Taksim Gezi Parkı, Atatürk Kültür Merkezi, Taksim Meydanı arasında kalan boş alanda, İstiklal Caddesi'ne açılan ve en çok kullanılan giriştir. Birkaç metre ilerisinde bulunan diğer metro girişiyle bir avluda birleşir. Burada Taksim Metrosu Sergi Salonu, T.C. Sağlık Bakanlığı'na bağlı özel donanımlı sağlık birimi ve Gardenium adında bir hediyelik eşya dükkânı yer alır.
  • Atatürk Kültür Merkezi girişi: İstiklal Caddesi girişinin birkaç metre yukarısında, Atatürk Kültür Merkezi'ne yakın bir noktada bulunun bu giriş yer altında bir avluda diğer meydan girişiyle birleşir. Gümüşsuyu'na inen yolun yakınında İETT otobüs duraklarına açılan en kısa yoldur.
  • Taksim Gezi Parkı girişi: Cumhuriyet Caddesi, Mete Caddesi, Askerocağı Caddesi ve Taksim Meydanı ile çevrelenen Taksim Gezi Parkı'nın batı yakasında, Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Taksim istasyonunun yürüyen merdivenle de ulaşım sağlanabilen tek girişidir. Yerin bir kat altında Talimhane girişinin de açıldığı avluyla buluşur.
  • Talimhane girişi: Cumhuriyet Caddesi üzerinde, Taksim Gezi Parkı girişinin paralelinde bir noktada yer alır.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Şişhane-Atatürk Oto Sanayi". İstanbul ULAŞIM A.Ş. Erişim tarihi: 24 Eylül 2009. 
  2. ^ "İSTANBUL METROSU (TAKSİM-4 LEVENT)". İstanbul Büyükşehir Belediyesi. 18 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Eylül 2009. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]