Takijirō Ōnishi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Takijirō Ōnishi

Takijirō Ōnishi (Japonca: 大西 瀧治郎) İkinci Dünya Savaşı sırasında Japon İmparatorluk Donanması'nda kamikaze'nin babası olarak bilinen bir amiraldi.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ōnishi, Hyōgo Eyaletindeki Ashida köyünün (bugünkü Tamba Şehri'nin bir parçası) yerlisiydi Japon İmparatorluk Donanması Akademisi'nin 40. sınıfından 1912'de 144 öğrencilik bir sınıfta 20. sırada mezun oldu Asteğmenliğini Soya kruvazöründe ve savaş kruvazörü Tsukuba yaptı ve teğmen olarak görevlendirildikten sonra Kawachi zırhlısına atandı.

Bir teğmen olarak, deniz uçağı gemisi Wakamiya atandı ve Japon İmparatorluk Donanması Hava Kuvvetleri'nin ilk aşamalarında geliştirilmesine yardımcı oldu. Ayrıca 1918'de savaş uçaklarının gelişimi ve I. Dünya Savaşı'nda kullanımları hakkında daha fazla bilgi edinmek için İngiltere ve Fransa'ya gönderildi. Döndükten sonra teğmenliğe terfi etti ve 1918'den 1920'ye kadar Yokosuka Donanma Hava Grubuna atandı 1920'lere kadar deniz havacılığı ile ilgili çeşitli personel pozisyonlarında hizmet vermeye devam etti ve aynı zamanda Kasumigaura'da uçuş eğitmenliği yaptı.

Ōnishi, teğmen komutanlığa terfi ettikten sonra, 10 Aralık 1928'de uçak gemisi Hōshō uçak gemisi hava kanadı komutanı olarak atandı. 15 Kasım 1932'de uçak gemisi Kaga icra subayı oldu. 15 Kasım 1939'da Tuğamiralliğe ve 11. Hava Filosu Kurmay Başkanlığına terfi etti.

Uçuş teçhizatı giyen kokpitte Amiral Takijirō Ōnishi.

II. Dünya Savaşı[değiştir | kaynağı değiştir]

Soldan, Yardımcı Chikanori Moji, Yoshio Kodama ve Korgeneral Takijiro Onishi. Şubat 1945'te Tayvan'daki Tainan Mabedi'nde.

2. Dünya Savaşı'nın Pasifik Harekatı'nın başlarında Ōnishi, Mühimmat Bakanlığı'nda Deniz Havacılığı Geliştirme Bölümü'nün başıydı ve 1941'de Amiral Isoroku Yamamoto komutasındaki Pearl Harbor saldırısının bazı teknik ayrıntılarından sorumluydu. Ōnishi, Japonya'yı koşulsuz teslim olmaya zorlayacak kaynaklara sahip bir düşmanla tam ölçekli bir savaşa yol açacağı gerekçesiyle saldırıya karşı çıktı Bununla birlikte, 11. Hava Filosu, Filipinler'deki Amerikan kuvvetlerine Japon işgali altındaki Tayvan'dan saldıran operasyonlarda kritik bir role sahipti.

1 Mayıs 1943'te koramiralliğe terfi etti Bir amiral olarak, özellikle kritik koşullar altında askerin tepkileriyle ilgili olarak psikolojiyle de çok ilgileniyordu. 1938'de konuyla ilgili İmparatorluk Donanmasının Savaş Ahlakı adlı bir kitap yayınlamıştı.

Ōnishi, Tokyo'ya geri çağrıldıktan sonra 19 Mayıs 1945'te Japon İmparatorluk Donanması Genelkurmay Başkan Yardımcısı oldu .

Savaşın bitiminden hemen önce, mücadeleye devam edilmesi için baskı yaptı ve 20 milyon Japon yaşamının daha feda edilmesinin Japonya'yı muzaffer kılacağını söyledi.[1]

Ölüm[değiştir | kaynağı değiştir]

Ōnishi, II. Dünya Savaşı'nın sonunda Japonya'nın koşulsuz teslim olmasının ardından 16 Ağustos 1945'te kamarasında ritüel intihar (seppuku) yaptı [2] Yoshio Kodama intiharına tanıktı, ancak daha sonra kendini seppuku yapmaya ikna edemedi.[2] Ōnishi'nin intihar notunda, ölüme gönderdiği yaklaşık 4.000 pilottan özür diledi ve savaştan sağ kurtulan tüm genç sivilleri Japonya'yı yeniden inşa etmek ve uluslar arasında barışı sağlamak için çalışmaya çağırdı Ayrıca kamikaze pilotlarına ve ailelerine kefaret olarak ölümünü teklif edeceğini belirtti Buna göre, kafasını keserek infaz eden olağan yardımcı olan kaishakunin kullanmadı ve bu nedenle 15 saatlik bir süre içinde kendine verdiği yaralardan dolayı öldü.

Ōnishi'nin intihar ettiği kılıç Tokyo'daki Yasukuni Mabedi'ndeki Yūshūkan Müzesi'nde tutulmaktadır. Ōnishi'nin külleri iki mezar arasında bölündü: biri Yokohama, Tsurumi'deki Sōji-ji Zen tapınağında ve diğeri Hyōgo Eyaletindeki eski Ashida Köyü'ndeki halk mezarlığındadır.

Filmde[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "The top-secret flights that ended the war". The Japan Times. 1 Ağustos 2015. 2 Ağustos 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Haziran 2021.  Yazar |ad1= eksik |soyadı1= (yardım)
  2. ^ a b Kodama, Yoshio (1960). Sugamo Diary (a chronicle of his experience in prison). s. 23. 
  3. ^ Tōru Abe's page on IMDB