İçeriğe atla

Take Me Home

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Take Me Home
Birinci single Live While We're Young
One Direction stüdyo albümü
Yayımlanma9 Kasım 2012
KaydedilmeMayıs 2012
TarzPop, Pop rock, Dans-pop
ŞirketSyco, Columbia
YapımcıCarl Falk, Rami Yacoub,Ed Sheeran, Shellback, Dr. Luke
One Direction kronolojisi
Up All Night
(2011)
Take Me Home
(2012)
Midnight Memories
(2013)
Take Me Home albümünden çıkan single'lar
  1. "Live While We're Young"
    Yayımlanma: 28 Eylül 2012
  2. "Little Things"
    Yayımlanma: 5 Kasım 2012
  3. "Kiss You"
    Yayımlanma: 17 Kasım 2012

Take Me Home, One Direction adlı İngiliz-İrlandalı grubun ikinci albümüdür. 9 Kasım 2012'de bütün dünyada aynı anda satışa sunulmuş bir albümdür. (Albümün YouTube'ta izinsiz yayınlanması yüzünden bazı ülkelerde erkenden çıkartıldı. Bu ülkelerin arasında Türkiye de var.) X-Factor adlı yarışmadan üçüncü olarak ayrıldıklarında anlaştıkları Syco şirketi ile yapacakları ikinci albümdür. Bu albüme 2012 Mayıs'ta İsveç'te başlamış ve ağustosun sonlarında, Amerika'da bitirmişlerdir. Bu albümlerinin daha olgun bir albüm olduğunu söyleyen grup üyeleri bazı şarkıları kendileri yazdılar. Albümleri daha satışa sunulmadan iTunes listelerinin başında belirdi ve albüm en çok satın alınan pre-order unvanını aldı.

İlk albümleri birçok başarı elde etmişti ve çocuklar 2012'nin başlangıcında yazın yeni albümlerinin kayıtlarına başlayacaklarını söylemişlerdi. Grubun üyesi Niall Horan "Her yıl, her yıl ve her yıl yeni bir albüm çıkartmaya çalışacağız" diye bir açıklama yapmıştı ''Ama bu sefer farklı kişilerle çalışmayı planlıyoruz'' diye eklemişti. Bu albüm 2012 albümü olarak adlandırılıyor. Simon Cowell, yarışmada bir juri üyesiydi ve aynı zamanda imzalaştıkları şirketin kurucusu, çocukların yeni albümlerine katkıda bulunmak için en iyi şarkı yazarlarını getirtmeye çalıştı. Dee Demirbag, Türkiye doğumlu bir İsveçli genç yıldızlardan sorumlu bir müzik yapımcısı ve yine İsveçli Carl Falk, büyük hitleri What Makes You Beautiful'un yapımcısı, bu ikisi albüme katkı sağlayanlardan. Falk "Müziklerine kendi kişiliklerini katmak önemli" diyerek çocukların yeni albümlerinin eski albüme biraz olsa da benzediğini vurguluyor. Styles "Çok çılgınca bir şey yapmak istemedik. Fazla farklı olmasına gereksinim duymadık çünkü bu daha sadece ikinci albüm. Fakat daha anlamlı sözler kattık." diyor, Payne'de "Bazı şarkıların hayranlarımızı ağlatacağını düşünüyorum." diyerek şarkı sözlerinin daha güçlü olduğunu belirtiyor.

Mart 2012'de, McFly solisti Tom Fletcher Up All Night albümleri için yazdığı I Want şarkısından sonra bu albüm içinde şarkı yazacağını onayladı. Şubat 2012'de, One Direction Ed Sheeran ile çalışmaya devam etti, Sheeran onlara "Moments" adlı şarkıyı bir önceki albümleri için vermişti.

Nisan 2012'de, Sheeran Dose.ca'la yaptığı bir röportajında beraber çalıştıklarını onayladı, "Yönetimleri bana bir e-mail gönderdi eğer onlara iki şarkı göndermek istersem diye — eskiden yazdığım ama kullanmadığım şarkılar — bende yakın arkadaşlarımla çalışmayı çok istediğimi söyledim. O yüzden onlara birkaç şarkı sunacağım eğer beğenirlerse seve seve veririm" Sheeran sonradan, "Boyle bir şeyi başka bir gruba yapmam" diye ekledi. Haziran 2012'de One Direction, Ed Sheeran'dan iki şarkı aldıklarını duyurdu. Sheeran bunun hakkında, "Onlara 17 yaşında yazdığım bazı şarkıları sundum ve onlar iki tanesini albümleri için seçtiler. Fakat şarkılara ben eşlik etmeyeceğim, tarzlarımız farklı" diye bir açıklama yaptı. Fakat Sheeran grubun Madison Square'deki konserlerinde Little Things'e onlarla eşlik etti.

Nisan 2012'de, grup bu albümlerinde daha çok şarkı yazdılar. Harry Styles, "Biz yoldayken, havaalanındayken hep şarkı yazmaya uğraşıyoruz. Müziğimizin asla kırklı yaşlardaki bir adamın bize verdiği sözlerden oluşmasını istemiyoruz." diyerek albüm için onlarında şarkı yazdıklarını belirtiyor. Haziran 2012'de Malik ve Horan'nın yakın arkadaşı Kanadalı Justin Bieber "One Direction harika çocuklar, onlarla evimde takıldık ve biraz müzik dinledik. Onlara bir şarkıda eşlik etmek istediğimi söyledim. Şimdi değil ama bir gün beraber bir şeyler ortaya çıkaracağız" diyerek muhtemelen bir sonraki albümde bir düet olabileceğini söyledi, şimdiki albümde bir düetlerinin olmadığını Styles vurguladı. Grup çalışmalara Amerika turundayken devam ettiler ve Ağustos ayında bitirdiklerini duyurdular. Albümün Carl Falk, Rami Yacoub, Savan Kotecha, Max Martin ve Dr. Luke yapımcılığını üstlenmiştir.

One Direction İsveç'te

Albümün ilk single'ı Live While We're Young bir uptempo pop rock şarkısı. Ama arka plandaki seslerle bubblegum popa da giriyor. Fakat şarkının başlama sesi eleştirmenleri kızdırdı. Eleştirmenler The Clash'ın 1982 yılında çıkardıkları "Should I Stay or Should I Go" şarkısının ses tonlarına benzetti. İkinci single Little Things Ed Sheeran tarafından yazılan albümdeki birinci şarkı. Kesinlikle yavaş bir şarkı ve akustik bir parça olduğundan alternatif'e giriyor. Kiss you, üçüncü single, ise gene LWWY gibi bir bubblegum pop ya da pop rock şarkısı. Albümün geri kalan şarkıları Last First Kiss, Hear Attack, Rock Me, I Would, Back For You ve bonus trackler Loved You First, Still The One ve She's Not Afraid'de bir bubblegum pop rock şarkıları.

Over Again, gene Sheeran tarafından yazılmış bir şarkı ve gene alternatif müziğe giriyor. Summer Love Niall Horan tarafından yazılmış bir şarkı fakat o da bir alternatif şarkısı. Albümdeki diğer alternatifler bonus track parçaları olan Truly Madly Deeply ve İrresistible. Change My Mind ve They Don't Know About Us ise yavaş pop şarkıları.

Rock Me şarkısıda efsane grup Queen'in, We Will Rock You şarkısına benzetilmekte.

No. BaşlıkŞarkı yazar(lar)ı Süre
1. "Live While We're Young"  Rami Yacoub, Carl Falk, Savan Kotecha 3:20
2. "Kiss You"  Yacoub, Falk, Kotecha, Shellback, Kristian Lundin, Albin Nedler, Kristoffer Fogelmark 3:04
3. "Little Things"  Ed Sheeran, Fiona Bevan 3:40
4. "C'mon C'mon"  Jamie Scott, John Ryan, Julian Bunetta 2:46
5. "Last First Kiss"  Nedler, Fogelmark, Yacoub, Falk, Kotecha, Liam Payne, Louis Tomlinson, Zayn Malik 3:25
6. "Heart Attack"  Yacoub, Falk, Kotecha, Shellback, Lundin 2:58
7. "Rock Me"  Allan Grigg, Sam Hollander, Peter Svensson, Lukasz Gottwald, Henry Walter 3:22
8. "Change My Mind"  Yacoub, Falk, Kotecha 3:34
9. "I Would"  Tom Fletcher, Danny Jones, Dougie Poynter 3:22
10. "Over Again"  Sheeran, Robert Conlon, Alexander Gowers 3:03
11. "Back For You"  Fogelmark, Nedler, Kotecha, Yacoub, Falk, Payne, Tomlinson, Harry Styles, Niall Horan 3:00
12. "They Don't Know About Us"  Tebey Ottoh, Tommy Lee James, Peter Wallevik, Tommy Gregersen 3:22
13. "Summer Love"  Wayne Hector, Steve Robson, Lindy Robbins, Zayn Malik, Horan, Payne, Tomlinson, Styles 3:28