Tahta kürek

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kürek, fırıncılar tarafından ekmek, pizza, hamur işleri ve diğer pişmiş ürünleri fırının içine ve dışına kaydırmak için kullanılan kürek benzeri bir araçtır.[1] Genellikle ahşaptan yapılır, pişmiş ürünü tutmak için düz bir taşıma yüzeyi (bir kürek bıçağı gibi) ve bu yüzeyin bir tarafından uzanan bir kulpu vardır. Alternatif olarak, taşıma yüzeyi ahşap bir sapa tutturulmuş sacdan yapılabilir. Ahşabın avantajı, sık sık fırında olsa bile kullanıcının ellerini metalin yapabileceği şekilde yakacak kadar ısınmamasıdır. Sözcük muhtemelen hem kabuğu hem de küreği tanımlayan Fransızca pele kelimesinden türemiştir.

Tahta kürekle bir fırına yerleştirilen bir somun ekmek (fırıncı ayrıca sıcaktan kalkan olarak bir eldiven giyer)

Bir küreğin amaçlanan işlevleri şunlardır:

  • Hassas ekmekleri, hamur işlerini vb. doğrudan elle aktarmanın hassas yapılarını bozabileceği bir fırına aktarmak.
  • Yiyeceklerin, fırıncının normalde ulaşabileceğinden daha fazla bir fırına yerleştirilmesine izin vermek.
  • Fırıncının ellerini fırının en sıcak kısmından uzak tutmak veya fırıncının ellerini sıcak pişmiş ürünler üzerinde yakmasını önlemek.

Kullanımdan önce küreklere genellikle un, mısır unu,[2] veya öğütülmüş buğday kepeği serpilir, böylece unlu mamuller kolayca üzerlerine girip çıkabilsinler.

Ahşap ve ince metal bir kürek, yassı ekmeklerle, bu durumda pizzayla iyi çalışabilir ve bazen pizza küreği olarak da adlandırılır.

Fırının derinliğine uygun tutamak uzunluğuna ve taşıması amaçlanan yiyeceğin boyutuna uygun taşıma yüzeyinin boyutuna sahip (örneğin, yemek kabının çapından biraz daha büyük) birçok boyutta kürekler vardır. Ev kürekleri genellikle 15 cm civarında kulplara sahiptir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Things Cooks Love: Implements, Ingredients, Recipes. Photographs by Ben Fink. Kansas City, Missouri: Andrews McMeel Publishing. 2008. s. 283. ISBN 978-0-7407-6976-4. OCLC 167764416. Erişim tarihi: 6 Eylül 2012.  Yazar |ad1= eksik |soyadı1= (yardım)
  2. ^ Owens, Martin J. (2003). Make Great Pizza at Home. Taste of America Press. s. 3. ISBN 0974447005. 27 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Haziran 2022. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]