Tahkim

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Tahkim, taraflar arasında çıkan uyuşmazlıkların devletin resmi yargı organları yerine, kendileri tarafından belirlenen hakemlerce çözümlendiği bir uyuşmazlık çözüm yöntemidir. Kimi görüşlere göre bir alternatif uyuşmazlık çözümü yöntemi olan tahkim, kimilerine göre doğrudan yargısal bir faaliyettir.

Tahkim yargılamasında hakemler iki veya daha fazla tarafın uyuşmazlığını çözmekle sorumludurlar.[1]

Ülkelere göre tahkim[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarafların tahkime gitme iradesi, uyuşmazlık çıkmadan veya çıktıktan sonra aralarında yaptıkları tahkim anlaşmasına dayanır. Tahkim aslında bir özel hukuk kavramı olmasına rağmen 1999 yılında gerçekleşen Anayasa değişikliğiyle İdare Hukukunda da uygulanmaya başlanmıştır.

Türk hukukuna göre, uyuşmazlığın tahkim yoluyla çözülmesi için, uyuşmazlık konusunun tahkime elverişli olması gerekir. Tarafların üzerinde serbestçe tasarruf edemeyecekleri konuda tahkime gidilemez. Örneğin, bir boşanma davası tahkim yoluyla çözülemez. Tahkim iç tahkim ve uluslararası tahkim olarak ikiye ayrılmaktadır. Eğer bir ilişkide hiçbir yabancı unsur yoksa böyle bir ilişkiden kaynaklanan uyuşmazlıklar için uluslararası tahkime gidilemez.[2][3][4]

4686 sayılı Milletlerarası Tahkim Kanunu uyarınca sayısı tek olmak kaydıyla, taraflar tahkim yargılamasında hakem sayısını belirlemekte serbesttirler. Hakemlerin sayısı taraflarca kararlaştırılmamışsa üç hakem seçilir.[5] 4686 sayılı Milletlerarası Tahkim Kanunu'nun uygulanabilmesi için de uyuşmazlık konusunun yabancılık vasfına sahip olması, tarafların farklı devletlerde bulunuyor olması gerekir[6]

İstanbul Tahkim Merkezi (ISTAC), kurulduğu 2014 yılından bu yana bölgesinde önemli tahkim merkezlerinden biri haline gelmiştir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Tahkim yargılamasında hakemler". 11 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ "Türk Tahkim Sitesi". 14 Haziran 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Aralık 2010. 
  3. ^ Demir, Şamil (Ocak 2014). Avukatın Uzlaşma Sağlama Yetkisi. Adalet. ISBN 9786051463179. 
  4. ^ "Alternatif Uyuşmazlık Çözümleri Derneği". 30 Ekim 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Aralık 2010. 
  5. ^ "Arşivlenmiş kopya" (PDF). 28 Temmuz 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 17 Nisan 2020. 
  6. ^ Karaoğlan, Necip İlker, Milletlerarası Tahkim-Yargıtay Kararları, 3.Baskı, Bilge Yayınevi,. ISBN 9786051682556. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]