Tahal, Havsa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Tahal
Ülke Türkiye Türkiye
İl Edirne
İlçe Havsa
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus
 (2010)
 • Toplam 257
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0284
Posta kodu 22500

Tahal, Edirne ilinin Havsa ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının nereden geldiği pek bilinmese de, Pehlivanköy'ün o zamanki adıyla Pavli kasabasının Havsa'ya bağlı bir kasaba olduğu ve tren istasyonu nedeniyle Havsa ile ticari bağlantıların tam ortada olması münasebetiyle Tahal köyünde kurulan tahıl pazarı ile sağlanmıştır. Köyün o zamanlar çok hareketli bir yol güzergahında olduğu, daha sonraları savaş nedeniyle Selanik'ten ve Bulgaristan'dan göç aldığı cumhuriyet dönemi ile karayolunun yapılması ile ticaret yolu önemini yitirince şimdiki sapa konumda kaldığı zamanlarda köyde kurulan tahıl pazarı nedeniyle adının "Tahal" olarak anıldığı söylenmektedir[kaynak belirtilmeli].

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Tahal köyünde tipik Rumeli insanını temsil eden gelenek ve görenekler hakimdir. Köyde başlıca geçimin tarım ve hayvancılık olması nedeniyle özellikle hasat zamanlarında imece yöntemiyle hasat kaldırımı yapılmaktadır. Bu da bir şölen havasında gerçekleştiriliyordu. Harman yerinde tüm köy halkı harman yerlerini hazırlar, atı olan atla, olmayan inek ya da öküzüyle harman döver, genç kızlar mani söyler, genç erkekler de onlara ayna tutarlarmış. Ayçiçeği hasatında her evin avlusunda harman yeri hazırlanır, her akşam bir hanede tüm köyün kızları ve kadınları maniler eşliğinde gündöndü döver taneleri boşaltırmış. Harmanı yapılan hane sahibi komşularına şeker ve şerbet ikram ederek teşekkürlerini sunarmış. Yine bu gecelerde yavuklular birbirlerine işmar ederlermiş[kaynak belirtilmeli].

Köyün geleneksel yemeklerinin başında kaçamak, keşkek, bulamaç, tarhana, kol böreği, katmer, gözleme, kapama gibi yöreye özgün yemekler gelmektedir[kaynak belirtilmeli].

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Edirne iline 39 km, Havsa ilçesine 14 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Trakya karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2010 257
2008 252
2007 262
2000 361
1997 356

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu yoktur; fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]