Taffy (şeker)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
CherryTaffy.jpg

Taffy veya chews (İngiliz İngilizcesi) bir şeker türüdür. Taffy, havalandırılana kadar (hafif hava kabarcığı, hafif, kabarık ve chewy şeker üretilir) yapışkan bir kütle haşlanmış şeker, tereyağı veya bitkisel yağ, melas, aroma ve renklendirici maddeleri gererek yapılır. Bu işlem tamamlandığında, taffyler yuvarlanır, küçük pastel boya renkli parçalar halinde kesilir ve yumuşak tutmak için mum kağıdına sarılır.[1] Genellikle meyve aromalı olmakla pekmez ve "klasik" (aromalı olmayan) taffy de dahil olmak üzere diğer lezzetler de yaygındır. Albert Bonomo Türkiye'den 1892 yılında göç etti ve Bonomo ailesinin 1936 yılında satın aldığı "Türk Taffy" şekeri de vardır.

Tuzlu taffy, Amerika Birleşik Devletleri New Jersey eyaletin'de yapılan bir buluşdu ve pek çok sahil tatil köyü kasabasında ortak bir hatıra eşya oldu.[2] Modern ticari taffy öncelikle mısır şurubu, gliserin ve tereyağından yapılır. Şeker hafif ve daha çığır açan çekme işlemi, karışımın uzatılması, katlanması ve tekrar gerilmesi işlemlerinden oluşur. Buna "tuzlu su" tafizi dense de, üretiminde tuzlu su içermez. Yerel Philadelphia lehçesinde, "taffy" terimi, ondan önce bir lolipop ya da enayi söz eder.[3]

İngiltere'de taffy şekerlemelere chews denir. Yumuşak şekerlemeye benzer, ama karamel aroma ya da kahverengi renksiz şeker parçalarıdırlar; popüler markalar Chewits ve Starburst, Fruittella, Türkiye'de Tofita içerir.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 1 Ağustos 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Şubat 2018. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 13 Şubat 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Şubat 2018. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 13 Şubat 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Şubat 2018. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]