Taberiye Gölü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kudelski (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 19.21, 25 Şubat 2016 tarihli sürüm (Kategori:İsrail'de Hıristiyanlık kaldırıldı; Kategori:İsrail'de Hristiyanlık eklendi (HotCat))
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Taberiye Gölü
Taberiye Gölü - Taberiye Gölü'nün uydu görüntüsü
Taberiye Gölü'nün uydu görüntüsü
Koordinatlar 32°50′K 35°35′D
Göl türü Tatlı su
Kaynakları Yukarı Şeria
Çıkışları Aşağı Şeria ve buharlaşma
Havza ülkeleri İsrail
Yüzölçümü 166 km²
Ortalama derinlik 25.6 m
En derin noktası 43 m
Su hacmi 4 km³
Kıyı uzunluğu 53 km
Yüzey rakımı -209 m

Taberiye Gölü (Celile Denizi, Celile Gölü ya da Kinneret Gölü (İbranice ים כנרת) İsrail'de bulunan bir göldür. Ürdün nehri tarafından beslenmektedir. İsrail'in su ihtiyacı büyük oranda bu gölden karşılanmaktadır. Yaklaşık 53 km kıyıya sahip ve karşılıklı uzak noktalarından 21 km / 13 km genişlikteki İsrail'in en büyük tatlı su gölü. Gölün toplam yüzölçümü 166 km²'dir ve en derin yeri aşağı yukarı 43 m.'dir [1] Haritalarda deniz seviyesinden 209 metre aşağıda gösterilen gölün yüzeyi, Lut Gölünden sonra dünyanın en alçak 2. noktası ve aynı zamanda dünya üzerinde en derinde bulunan tatlı su gölüdür.[2]

Kelime kökeni

Taberiye ismi, orijinal olarak Arapça'da Bu ses hakkında Buhayret Taberiyye (طبريا بحيرة ) olarak geçer. Anlamı, Tiberya Gölü'dür. Gölün bu ismi, hemen kıyısındaki Tiberya şehrinden ötürüdür.

Kaynaklar

  1. ^ http://www.ilec.or.jp/database/asi/dasi09.html
  2. ^ 1996 yılında keşfi yapılan Buzulaltı Vostok gölü her iki rekoru da geçmiştir; bu gölün deniz seviyesinden alçaklığı tahminen 200 - 600 m olarak ölçülmüştür.