Taşteker, Taşlıçay

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Taşteker
—  Köy  —
Ağrı
Ağrı
Ülke Türkiye Türkiye
İl Ağrı
İlçe Taşlıçay
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 393
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0472
İl plaka kodu
Posta kodu 04800
İnternet sitesi: [2]

Taşteker, Ağrı ilinin Taşlıçay ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Eski adı ÜçKilise olan Taşteker Köyünün şimdiki adı yakın geçmişte konulmuştur. Özel bir anlam ithaf edilmemiştir. Üçkilise adı köyde yer alan ve daha sonradan yıkılan Ermenilerden kalma kiliseden gelmektedir.

Tarihi Bagavan/Pakavan kasabası da burasıdır. Bu isim Eski pers dilinde Tapınakkent anlamına gelir. Hıristiyanlık öncesi dönemde Ermeni ülkesindeki en ünlü Zerdüştî ateş tapınağı buradaydı. Tarihçi Horenli Movses'e göre MÖ 3. yüzyılda İran hükümdarının küçük kardeşi olup Ermenistan valisi veya kralı atanan Vağarşak tarafından inşa edilmişti. MS 4. yüzyıl başında Hıristiyanlığı yayan Aziz Grigor tarafından tapınak yıktırıldı ve yerine ünlü bir kilise inşa edildi.

371 yılında Bizans destekli Ermeniler Bagavan'da, Ermeni ülkesine yeniden Zerdüşt dinini getirmeye çalışan İran şahı 2. Şahpur'a karşı bir zafer kazandı. Bu savaşta Ermeni tarafının komutanı Muşeğ Mamigonyan olduğu halde, kardeşi Vahan Mamigonyan'ın İran ordusunda komutan olarak bulunması ibret vericidir.

Miladi 750 den sonra Abbasilerin egemenliğine giren bölge 1064 te Selçuklu Türkleri tarafından yağmalandı. 1243 Kösedağ savaşından sonra buralardan Anadoluya çekilmesiyle Celaleddin Harzemşah'ın, İlhanlıların, Timur'un, Karakoyunlu ve Türkmen devletinin yönetimine girdi 1502-1514 yilları arasında Safevilerin eline geçti. 1514 Çaldıran savaşıyla Osmanlı topraklarına katıldı.

Taşteker köyündeki Kilise şu an itibarı ile yıkık durumdadır. Kilisenin sadece temeli durmaktadır. Kilise yaklaşık 20,000.metre kare bir alan üzerinde kuruluymuş 1951 yılında yıkılan kilisenin taşları civar köyler tarafından ev yapımında kullanılmiş ve Ağrı Merkez Camii tamamı bu taşlardan yapılmiştır. Kilisenin Güney batısında içme suyu ihtiyacı için o' dönemden kalma yaklaşık 40 metre derinlikte üç adet kuyu bulunmaktadır. Köyün Güneyinde 2000.metreye yakın yükseklikte bulunan Dağın tepesinde 4x3ve 3.metre derinlikte bir oda bulunmaktadır. Köylüler arasında anlatılan efsaneye göre burada kiliseye ait binlerce koyun sütü sağılarak bu süt deposuna boşaltılmak süretiyle yerin altından döşenmiş 25;cm çapında borularla köyün içine kiliseye akıtılıyormuş. Kilisenin 50 metre Güneyinde Ermenilere ait mezar taşları (gord) bulunmaktadır. Köyde arazilerin bazı bölgelerinde halen eski isimler kullanılmaktadır bunlardan bazıları şunlardır: Vazgal, Mêrga mırexes, Mêrga maşînê ,mırga lezgi.Köyün tamamı Müslüman Kürt olup celali aşiretindendir köy nüfusunun yaklaşık yüzde yetmiş beşi Batı İllerine veya Ağrı merkeze göç etmişlerdir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Kültürel anlamda bölgenin geneline kıyasla herhangi bir farklılığı sözkonusu değildir. Sadece son yıllarda pek uygulanmayan ama geçmişte uygulanmış bir koyun bayramından (Beran Berdan) söz edilebilir.türkiye ile ermenistan sınırının açılmasından sonra köyün turistik bir kimlik kazanması bekleniyor.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ağrı iline 42, Taşlıçay ilçesine 12 km. uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 420
2000 393
1997 367

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilkokul okulu vardır . Köyün içme suyu vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köprü Köyde köprü mevcuttur

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]