Taşralı Kız (film, 1954)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Taşralı Kız
The Country Girl
"Taşralı Kız" (The Country Girl) filminin özgün sinema afişi
Yönetmen George Seaton
Clifford Odets 'in Tiyatro oyunundan
Yapımcı William Perlberg
Senarist George Seaton
Oyuncular Grace Kelly
Bing Crosby
William Holden
Müzik Victor Young
Görüntü yönetmeni John F. Warren
Kurgu Ellsworth Hoagland
Stüdyo Paramount Pictures
Dağıtıcı Paramount Pictures
Cinsi Sinema filmi
Türü Dram
Renk Siyah-beyaz
Yapım yılı 1954
Çıkış tarih(ler)i 15 Aralık 1954 ABD
Süre 104 dak
Ülke Amerika Birleşik Devletleri ABD
Dil İngilizce
Diğer adları Une fille de la province (Fransa)
La Ragazza di campagna (İtalya)
Ein Mädchen vom Lande (Almanya)
Taşralı Kız (Türkiye)

Taşralı Kız, 1954 ABD yapımı psikolojik dramatik filmdir.Özgün adı The Country Girl olan filmin senaryosunu Clifford Odets'in aynı adlı tiyatro eserinden George Seaton yazmış ve yönetmiştir. Filmin başlıca rollerinde Grace Kelly, Bing Crosby ve William Holden oynamıştır.

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıldızı sönmüş şarkıcı/aktör Frank Elgin (Bing Crosby),tiyatro yönetmeni Bernie Dodd (William Holden) kendisine yeni bir müzikalde başrol teklif edince parlak günlerine geri dönebilmek için bir şans yakaladığını düşünür.Ancak Frank çocuklarının ölümünden sonra alkole sığınmış ve kendine güvenini kaybetmiş bir adamdır.En ufak sorumluluklardan bile kaçmaktadır ve tüm kararları karısı Georgie (Grace Kelly)'ye bırakmış gözükmektedir.Georgie kocasını yüreklendirmek için gayret sarfederken her geçen gün biraz daha umudunu kaybetmektedir.Bernie ise Frank 'in kendine olan güvensizliğinin nedeninin karısı Georgie olduğunu düşünmektedir.

Oyuncu Kadrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Aktör/Aktris Rolü
Bing Crosby Frank Elgin
Grace Kelly Georgie Elgin
William Holden Bernie Dodd
Anthony Ross Philip Cook
Gene Reynolds Larry

Türkiye'deki tiyatro uyarlaması[değiştir | kaynağı değiştir]

Clifford Odets'in The Country Girl (Taşralı Kız) adlı tiyatro eseri 1961-1962 tiyatro mevsiminde İstanbul Beyoğlundaki Küçük Sahne'de de Taşra Kızı adıyla oynandı. Oyun Cahide Sonku ve Cahit Irgat'ın birlikte kurdukları Cahitler Tiyatrosu tarafından sahneye konmuştu ve 1954 tarihli filmde Bing Crosby'nin rolünü Cahit Irgat, Grace Kelly'nin rolünü ise Cahide Sonku üstlenmişti.[1]

Film Hakkında Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • 1955 yılında filme 2 Oscar verilmişti; Grace Kelly "En İyi Kadın Oyuncu Akademi Ödülü" ne,George Seaton 'da da "En İyi Senaryo Akademi Ödülü" 'ne layık görüldüler.Film 5 dalda daha ödüle aday gösterildi ama kazanamadı.Bunlar; En iyi film,en iyi yönetmen,en iyi görüntü yönetmeni,en iyi sanat yönetimi ve en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülleriydi.Film bunlardan başka Altın Küre da dahil 4 ödül daha kazandı.
  • 1980 'lerin sonunda Kanada'da Video sınıflandırma standartları değişince,şaşırtıcı bir biçimde bu film "R" kategorisine sokuldu,yani filmin 18 yaşın altındakilere satılması veya kiralanması yasaklandı. Sonradan bu karar değişmekle birlikte neden böyle yapıldığı hiç anlaşılamadı, muhtemelen aynı isimde bir porno filmle karıştırılmış olmalıydı.
  • "The Country Girl" 1974 ve 1982 de 2 kez daha TV filmi olarak çekildi.1982 versiyonunda Georgie Elgin 'i Faye Dunaway,Frank Elgin 'i Dick Van Dyke Bernie Dodd 'u da Ken Howard canlandırmışlardı.
Filmin Türkçe Video kapağı

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Dorsay, Atilla (1993). Benim Beyoğlum. Varlık Yayınları. ss. sayfa 20.  8. harf sırasında bulunan |yayımcı= parametresi line feed character içeriyor (yardım)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]