Taşlık, Karacabey

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Taşlık
—  Köy  —
Bursa
Bursa
Ülke Türkiye Türkiye
İl Bursa
İlçe Karacabey
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus (2000)
 - Toplam 401
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0224
İl plaka kodu
Posta kodu 16700
İnternet sitesi: [1]
YerelNET sayfası

Taşlık, Bursa ilinin Karacabey ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

Taşlık İlköğretim Okulu eğitim-öğretime 2003 yılında açılmıştır. Taşımalı tam gün eğitim-öğretim yapılmaktadır. 83 birimli, 500 öğrenci kapasitelidir. Fiziksel koşullarıyla Karacabey'in en donanımlı okullardan biridir.210 kişilik Çok Amaçlı Salonu, Tenis Kortu Zeminli Basketbol ve Voleybol Sahası, Beden Eğitimi Salonu, Fen Laboratuvarı, Bilgisayar Laboratuvarı, Kütüphane, Proje Stüdyosu ve İşlik gibi değişik bölümlerin yanı sıra Fiziksel Engellilerin eğitim-öğretim yapabileceği her türlü donanıma sahiptir. Akçakoyun, Akçasusurluk, Çarık, Ekmekçi, Harmanlı, Kulakpınar, Yarış Köyü ile birlikte Orta Mahalle öğrencileri taşımalı sistemden yararlanmaktadır.Türkiye'de belki de tek diye örnek gösterebileceğimiz şehir merkezinden Taşlık İlköğretim Okulu'na öğrenci gelmektedir. Bu öğrencilerin taşıma ve beslenme giderleri velileri tarafından karşılanmaktadır. Okulumuz, Bursa'ya 70 km., Karacabey'e 3 km. uzaklıktadır. Taşlık İlköğretim Okulu'na her gün öğretmen ve öğrenci servisleri yapılmaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Bulgaristan Türkleri kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Köyün nüfusunun çoğunluğunu 1878'de (93 harbi)Bulgaristan'dan gelen,muğacırlar oluşturur. Köy halkı birbiriyle akraba gibidir.Düğünlerde ve cenazelerde köy halkı hep birliktedir.Köyün deresi vardır.Köyün ünlü yemekleri ve tatlıları; yabani eriklerden yapılan pekmez ve bundan yapılan pekmez hoşafı, kıvırma adı verilen yoğurtlu börek, papara, tarhana çorbası, dizmana'dır.Köyün havası çok temizdir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Marmara Bölgesinin güneyinde bulunan ve Bursa iline 67 km uzaklıkta olan Karacabey'e 4 km taşlık köyü (çalı mahale) doğudan Mudanya ve Bursa, güneyden Mustafa Kemal Paşa, Susurluk, güneybatıdan Manyas,batıdan Bandırma ve kuzeyden Marmara Denizi ile çevrilidir.Tarım Arazisi(Da):2.609

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Taşlık köyü'nün iklimi, Akdeniz ikliminin az da olsa Karadeniz iklimine geçiş özelliği gösteren şeklidir. Kışlar ılık ve yağışlı olmasına rağmen,kış sıcaklıkları Akdeniz iklimine göre daha düşüktür.Köyümüz Güney Marmara iklimini tam olarak yansıtmaz, çevresine göre daha az yağış almasının sebebi ise .Keltepe , Mudanya yükseltileri ve Uludağ kütleleri gibi yükseltilerin nemli havayı yağışa dönüştürmesiyle yağışların buralara düşmesini sağlar. Yıllık yağış miktarı uzun yıllar ortalamasına göre 562 mm dir.Yıllık ortalama sıcaklık 14 C olmasına rağmen en düşük -15 C ,en yüksek ise 38,5 C tespit edilmiştir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Taşlık Köyü İlçenin kuzeyinde ve ilçeye 4 km. uzaklıktadır. 1880 yılında Bulgaristan’dan gelen 25 hane (152 nüfus) 93 Harbi Rumeli göçmeni tarafından kurulmuştur. 1908 Yıllığı’na göre 56 hane bulunan köyde, 1927 yılında 246, 1970 yılında 353 (180 erkek, 173 kadın), 1990 yılında 434, 1997’de ise 401 kişi yaşamaktaydı. Köyde, 1924 yılında Yunanistan göçmenleri de yerleştirilmiştir. Köyde, Yunan askeri tarafından 11 eylül 1922’de şehit edilenlerin anısına yapılmış “Kurtuluş Şehitleri Abidesi” vardır. Futbol sahası vardır.Bu küçük köyün çok büyük bir ilk okulu bulunmaktadır.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Lakin köyümüze kurdurulan taş ocagı yakın bir zamanda tarım alanlarınıda tozuyla atıgıyla yok edecektir artık tarım eso es vermektedir.Köyümüzden gecen deremize fabrikaların bıraktıgı atık sularda hem tarımı hemde insan saglıgını olumsuz etkilemektedir ama malesef Yetkililer GÖRMEZDEN gelmektedir saygılarımla.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır, kanalizasyon şebekesi vardır, PTT şubesi yoktur, ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]