Taşlıköy, Olur

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Taşlıköy
—  Mahalle  —
Erzurum
Erzurum
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
İl Erzurum
İlçe Olur
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 964
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 442
İl plaka kodu 25
Posta kodu 25650

Taşlıköy, Erzurum ilinin Olur ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Eski ismi "Hükam" olan köy eski bir Türk mahallesidür. Köy Yusufeli Barajı'nın yapılmasıyla beraber sular altında kalacaktır. Devlet mahallesi 2008 yılı sonu itibariyle tamamen istimlak etmiş ve köylüler mahallesi boşaltmaya başlamıştır. 2010 yılında köy tamamen ortadan kalkacaktır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede tipik Erzurum kültürü ve yakınlığından dolayı kısmen Doğu Karadeniz kültürü hakimdir. Oltu Çayı vadisinde kurulan, rakımı en düşük olan mahallesimüzdür. Ekilebilir arazisi 5750 dekardır. Rakımını düşük olması nedeniyle narenciye hariç her türlü sebze ve meyve yetiştiriciliği yapılmaktadır. 3500 Büyükbaş, 3000 küçükbaş hayvan ve 750 adet fenni arı kovanı mevcuttur. Köy Taşlıköy İlköğretim Okulu'na yukarı mahallelerinden ve civar köylerden taşımalı öğrenci gelmektedir. Mahallenin Hafız Ağa, Haslar, Keder, Aşağı Mahalle, Karatus, Eznisor, Yukarı Mahalle, Susuz ve Kepasör olmak üzere dokuz mahallesi vardır. Mahallenin dört adet servisi mevcuttur. Sağlık Ocağı binası inşa halindedir. Mahallede Jandarma Karakolu bulunmaktadır. Seracılığın en yoğun olarak yapıldığı köydür. Başta Ankara olmak üzere büyük illere göç vermiştir. Atatürk Üniversitesi Fen- Edebiyat Fakültesi Dekanı Ümit DEMİR bu mahallede doğmuştur. Yaylası olmadığından çok önemli mesire yeri bulunmamaktadır. Erzurum-Artvin karayolu köy içerinden geçtiğinden yöreye has her gün cağ kebabı yapılmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Erzurum iline 167 km, Olur ilçesine 28 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 964
1997 842

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte mahallenin tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]