Taşören, Güdül

Vikipedi, özgür ansiklopedi
88.246.130.255 (mesaj) tarafından oluşturulmuş 19.48, 26 Temmuz 2016 tarihli sürüm (→‎Tarihçe: Kalta sözcüğünün kökeni)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Taşören
Ülke  Türkiye
İl Ankara
İlçe Güdül
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2010)
 • Toplam 73
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu

0312 Mahallenin güneyinden batıya Sakarya nehrine doğru akan Kirmir Çayı köye ve civar köylere olumlu katkıda bulunuyor.Mahallenin hatta civar köylerin yeni yetişen gençleri yüzmeyi ve balık tutmayı Kirmir Çayında öğrenirler.Kirmir çayının kenarında özellikle ve çoğunlukla çaydan tutulan balıklar, yakılan büyük ateşlerde közlenerek kepap yapılır,yapılan kebapla piknik yapılır.Arkasındanda hemen çayın kenarında bulunan üzüm bağlarından üzüm yenir.Bu bir Galta pikniği klasiğidir.

Ayrıca flim karakteri Oburix benim akrabamdır.
Posta kodu 06840

Taşören, Ankara ilinin Güdül ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe

Mahallenin eski adı " Galta veya Galtabeyi" olarak bilinir. Mahallenin kuruluş tarihi bilinmemekle beraber eskiler İstanbul Galata'dan Galat Beyinin ve hizmetçisinin gelerek yerleştiklerini anlatırlar. İstanbul Galata semtinin adının Galatlardan geldiği bilinmektedir. Galatlar Avrupa'dan şimdiki Galata semtine gelerek yerleşmişler, daha sonra da başta Ankara olmak üzere ortaanadolunun değişik yerlerne dağılmışlardır. Dilleri ve dinleri asimile olmuştur. Galatlar hakkındaki ayrıntılı bilgi için 'GALATLAR VE GALATYA TARİHİ' araştırılabilir. Buraya kadar anlatılan bölüm tümüyle yansımadır. Çünkü köyün özgün adı "Kalta"dır. Bu sözcüğün kökü ise Türkçedir. Galatlar Türk değildir. Oysa Kalta köyü insanları hem kültürleri hem de fiziksel özellikleri bakımından Uygur Türklerine benzemektedir. Kısa ve basit bir araştırmayla "Kalta" sözcüğünün kökenine ulaşılabilmektedir. Günümüzde yaygın olarak kullanılan "kaltak" sözcüğü "kalta"dan türemiştir. kaltak (DS VIII, 2610) “Eski ayakkabı” (*Kandıra- Kocaeli). Bu sözcük Türkçede çeşitli anlamlara sahip bir sözcüktür: “1. Üzeri meşin, halı gibi şeylerle kaplanmış olan eyerin tahta bölümü. 2. Kuskunsuz eyer 3. Kaba, iffetsiz namusuz kadın” gibi anlamları bulunmaktadır. Tuncer Gülensoy, bu kelimeyle ilgili yaptığı açıklamada O. Nedim Tuna’nın bu kelimenin kalta- “sürmek”, kalta-k “sürtülmüş” anlamında olduğunu ve eyer için kullanılan anlamının da bu anlamdan türediğini söylediğini belirtmektedir. Bu bağlamıyla düşünülürse ayakkabı için kullanılan bu anlamın da kelimenin “sürmek, sürtülmüş” anlamından genişlemiş olduğu söylenebilir. Kelimenin DS’de katlık (Haşhaşı-Erzincan) ve kaluk (Gümüşhane) şekilleri de geçmektedir. Cumhuriyet döneminde devlet tarafından Güdül çevresindeki diğer köylerle birlikte adı değiştirilmiş ve "Taşören" olmuştur.

Kültür

Mahallenin yemek kültürleri içinde tarhana çorbası ve kapama önemli yer tutmaktadır.Sabah kahvaltısı tarhana çorbası, sütlaç denilen süt ve pirinçle yapılan çorba ve bulamaç çorbası ile yapılır. Tarhana çorbasının içine sarımsak koyulur ve bazlama parçaları içine atılarak içilir. "Kapama" yemeği ise özel günlerde sofralarda yerini alır. Özellikle düğünlerde, kına gecelerinde ve cenaze yemeğinde kapama olmazsa olmaz yemeklerdendir. Küpeciğin içerisine doldurulan kuzu kaburgaları geniş bir tava içerisine kapatılır ve tavanın çevresi su ile doldurulur. Küpeciğin içerisindeki etler yaklaşık 2-3 saat boyunca bu suyun buharıyla pişer. En son kaynatılan suya pirinç pilavı salınır. Piştikten sonra küpeciğin içerisindeki etler pilavın üzerine boşaltılır ve herkes pişen tavanın içerisinden yer. Kapamanın bir diğer özelliği de topluca aynı kaptan yenmesidir. Meşe odununda közde pişirilmiş çay balıklarının üzerine çoban salatası ve koruk suyu dökülür ve afiyetle yenilir; bu da koruklu balık olarak adlandırılmıştır. Ayrıca yağda kızartılan balıklar su ve sirke karışımının içinde birkaç dakika kaynatılarak sirkeli balık olarak da yenir.

Coğrafya

Ankara iline 102 km, Güdül ilçesine 12 km uzaklıktadır.

İklim

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2010 73
2009 81
2008 79
2007 64
2000 79
1997 89

Ekonomi

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Sulak alanların çok az olmasından dolayı, köy tarım alanının %95'inde tahıl ve bakliyat ürünleri yetiştirilmektedir. Buğday, arpa, nohut ve mercimek ağırlıklı olarak tarımsal ürün grubunda yer almaktadır. Çayırlık bölümde ve Kirmir çayının kenarında üzüm bağları yer almaktadır. Bölgeye özgü üzüm türlerinin yetiştirildiği bu bağlardan genetiğiyle oynanmamış ve organik ürünler elde edilmektedir. Bu bölgenin üzümlerini diğer bölgelerden ayıran en önemli özellik gerek lezzet ve aromaları gerekse de sağlıklı bir yetiştirme sürecinden geçmeleridir. Hayvancılık grubunda ağırlıklı olarak küçük baş hayvan yetiştiriciliği yer almaktadır. Köy halkının kendi gereksinimlerini karşılamak için yetiştirdiği büyük baş hayvanlarda yer almaktadır; fakat cidi bir ekonomik girdi sağlamamaktadır. Doğal yollarla beslenen hayvanların lezzeti ve sağlıklı eti yiyenin damağında ayrı bir tat bırakmaktadır.Mahallenin üzümü , pekmezi ve balı doğal ortamlarda yetiştirildiğinden büyük bir ilgi çekmektedir.

Altyapı bilgileri

Mahallede ilköğretim okulu yoktur. Okul çağında olan çocuklar taşımalı eğitim görmektedir. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ve kanalizasyon şebekesi de vardır. PTT şubesi ve acentesi yoktur.Ayrıca bu köy yeşillik, bol oksijenli havası olmakla birlikte iç açıcı bir havası vardır. köy halkı misfir perverdir ve turistlik ve tarihi bir alandır.Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrikve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar