TCDD Banliyö trenleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

TCDD, Ankara, İstanbul ve İzmir'de banliyö treni işletmektedir.

E14000 serisi bir banliyö treni
Istanbul Rapid Transit Map.png

İşletme Bölgeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

İstanbul Anadolu Yakası[değiştir | kaynağı değiştir]

45 km uzunluğundaki hat, Marmaray çalışmaları nedeni ile iptal edilmiştir. Ayrılık Çeşmesi ve Üsküdar olarak iki yeni istasyon eklenmiştir. Bu iki istasyon, Anadolu yakasında aktif olarak çalışan istasyonlardır. Marmaray projesi kapsamında, BC1 Raylı Tüp Tünel geçişi yolu ile Sirkeci'ye bağlanır.

Söğütlüçeşme-Gebze kesimi inşaat halindedir. Haydarpaşa-Söğütlüçeşme arası tamamen iptal edilmiştir.

İstanbul Avrupa Yakası[değiştir | kaynağı değiştir]

28 km uzunluğundaki hattın, Sirkeci-Kazlıçeşme arasındaki kısmı Marmaray projesi kapsamında işletilmekte olup, Kazlıçeşme-Halkalı arasında inşaatlar sürmektedir.

Ankara[değiştir | kaynağı değiştir]

37 km uzunluğundadır ve 23 istasyona sahiptir. Başkentray projesi kapsamında Ankara-Kayaş arasındaki kısmı iptal edilmiştir. İnşaat nedeni ile Ankara Gar, Etimesgut ve Sincan duruşlu olacak şekilde, sabah Sincan-Etimesgut-Ankara, akşam Ankara-Etimesgut-Sincan arasında sınırlı sayıda tek yönlü seferler halinde çalışmaktadır.

İzmir[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana madde: İZBAN

Aliağa İzban İstasyonu - Tepeköy İzban İstasyonu arasında çalışmaktadır. 110 km uzunluğundadır ve 38 istasyona sahiptir. Hattın güneyde Selçuk'a uzatılması çalışmaları devam etmektedir. Ayrıca hattın kuzeyde Bergama ve doğuda Manisa'ya kadar uzatılması planlanılmaktadır.