T3 hattı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

T3 Kadıköy Moda tramvay hattı
Genel bilgiler
Tip Tramvay
Sistem İstanbul metrosu
Durum İşletmede
Bölge İstanbul, Türkiye
İstasyonlar 10
Sefer sıklığı {{{sefer_sıklığı}}}
Yolculuk süresi {{{yolculuk_süresi}}}
İşletim
Açılış 1 Kasım 2003
Sahibi İstanbul Büyükşehir Belediyesi
İşletmeci(ler) İstanbul Ulaşım
Depo Merkezleri Kadıköy
Teknik
Hat uzunluğu 2,6 km
T3 hattı
Unknown BSicon "uÜWc2" Unknown BSicon "uSTR3+l" Unknown BSicon "uBHFll" Unknown BSicon "uSTR2+r" Unknown BSicon "uÜWc3"
Çarşı
Unknown BSicon "uÜWo+l"
Urban tunnel continuation backward + Unknown BSicon "uÜWc4"
Unknown BSicon "uÜWc1" Unknown BSicon "uÜWo+r"
İskele Camii
Unknown BSicon "uBHFlg" Urban tunnel straight track Unknown BSicon "uBHFlf"
Altıyol
Kadıköy İDO
Unknown BSicon "uBHFlg" + Hub
Urban end station in tunnel + Hub
Unknown BSicon "uBHFlf"
Bahariye
Damla Sokak
Unknown BSicon "uBHFlg" Unknown BSicon "uBHFlf"
Kilise
Mühürdar
Unknown BSicon "uBHFlg" Unknown BSicon "uBHFlf"
Moda İlkokulu
Unknown BSicon "uÜWol" Unknown BSicon "uÜWc3" Unknown BSicon "uÜWc2" Unknown BSicon "uÜWor"
Moda
Unknown BSicon "uÜWc1" Unknown BSicon "uSTRl+4" Unknown BSicon "uBHFrl" Unknown BSicon "uSTRr+1" Unknown BSicon "uÜWc4"
Bahariye durağı ve hatta işleyen tramvaylardan biri
T3 hattı tramvayı Altıyol durağına doğru devam ederken (Mart 2013)

T3 Kadıköy - Moda tramvay hattı, İstanbul'da yer alan demiryolu hatlarından biridir. 2.6 kilometre uzunluğundaki ring hattında çalışan nostaljik tramvay, Kadıköy Meydanı'ndan başlayarak özel otobüs yolunda bir süre ilerler ve Bahariye'den geçerek Moda Caddesi üzerinden Kadıköy'e geri gelir. Toplu taşımanın yanı sıra turistik amaçla da kullanılan tramvay hattında günlük ortalama 2.500 yolcu taşınır.[1] Tamamı yerüstünde yer alan hatta 10 durak vardır. Hat, hafta içi 06:55-21:00 saatleri arasında yoğun zamanlarda 10 dakikada bir sıklıkla çalışır.

Genel bilgiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Hat hemen hemen, eskiden bu bölgede işleyen 20 numaralı tramvay hattının rotasını izlemektedir. Mevcut güzergâhta uzun süreli yol çalışmaları yapılarak, 1 Kasım 2003 tarihinde hizmete sokulmuştur. Hatta, Almanya'dan satın alınan ikinci el Tatra GT6 model cadde tramvayları kullanılmaktadır. Nostaljik tramvay olarak da anılan araçlardan, Moda ve Kadıköy sakinlerinin semt içi ulaşım gereksinimlerinin karşılanmasının yanı sıra turistik amaçla da yararlanılır. 2.600 metre uzunluğundaki hatta 10 durak yer alır ve toplam 8 adet tramvay aracı işler. Günün yoğun zamanlarında bunlardan bazıları iki vagonlu olarak kullanılabilir.

İstasyonlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kadıköy - İDO istasyonu: Kadıköy İskelesi'ne çok yakın bir noktada, atıksu arıtma tesisi, Kadıköy İskele Merkez Polis Amirliği ve Haydarpaşa Rıhtım Caddesi arasındaki alanda yer alır. T3 hattında çalışan tramvayların bakım-onarım ve konaklama deposu da bu durağın yanında yer alır.

İskele Camii istasyonu: Albay Faik Sözdener Caddesi üzerinde bulunur. Adını yanıbaşında yer alan tarihî İskele Camii'nden alır. Bu durağın çevresinde yer alan önemli noktalar İETT Kadıköy otobüs durakları, İETT Kadıköy İşletme Şefliği, Kadıköy Belediye Başkanlığı ve PTT'nin Kadıköy şubesidir.

Çarşı istasyonu: Söğütlüçeşme Caddesi üzerinde bulunur. Kadıköy'ün en canlı yeri olan, mağaza ve alışveriş yerlerinin bulunduğu işlek bir noktada yer alır. Bu durağın çevresinde yer alan önemli noktalar Aya Efimya Rum Ortodoks Kilisesi, Kadıköy Palaş İşhanı, Osmanağa Camii ve Çarşı Hamamı'dır.

Altıyol istasyonu: Söğütlüçeşme Caddesi'nin iki kolu, Kuşdili Caddesi, Asım Gündüz Caddesi, Çilek Sokağı ve Mürver Çiçeği Sokağı'nın birleştiği ve halk arasında Altıyol olarak anılan bölgede yer alır. Bu durağın çevresinde yer alan önemli noktalar Surp Levon Ermeni Kilisesi ve Onur Çarşısı'dır.

Bahariye istasyonu: Asım Gündüz Caddesi üzerinde yer alır. Bu durağın çevresinde yer alan önemli noktalar Süreyya Sineması, Hollywood Sineması, Moda Sineması ve Süreyyapaşa Katotoparkı'dır.

Kilise istasyonu: Asım Gündüz Caddesi üzerinde bulunur. Adını yanıbaşında bulunan Ayatiyade Rum Ortodoks Kilisesi'nden alır. Bu durağın çevresinde yer alan önemli noktalar Ayatiyade Rum Ortodoks Kilisesi, Kadıköy Adliyesi A ve B blokları, Bahariye İlköğretim Okulu ve Kadıköy İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü'dür.

Moda İlkokulu istasyonu: Şair Nefi Caddesi üzerinde bulunur. Adını yanıbaşında bulunan Moda İlköğretim Okulu'ndan alır. Bu durağın çevresinde yer alan önemli noktalar Moda İlköğretim Okulu ve Saint Joseph Fransız Lisesi'dir.

Moda istasyonu: Cem Sokağı'nın Moda Caddesi'ni kestiği noktaya yakın bir alanda bulunur. Bu durağın çevresinde yer alan önemli noktalar Fransız Katolik Kilisesi, Kadıköy Anadolu Meslek ve Meslek Lisesi ve Moda Tıp Kliniği'dir.

Mühürdar istasyonu: Rızapaşa Sokağı'nın Mühürdar Caddesi'ni kestiği noktaya yakın bir alanda bulunur. Bu durağın çevresinde yer alan önemli noktalardan biri Özel Aramyan Uncuyan Lisesi'dir.

Damga Sokağı istasyonu: Hatta çalışan tramvayların başlangıç durağa gelmeden önce geçtikleri son duraktır. Bu durağın çevresinde yer alan önemli noktalardan biri İSKİ Kadıköy Şube Müdürlüğü'dür.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]