Türkmenuşağı, Silifke

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Türkmenuşağı
—  mahalle  —
Mersin
Ülke Türkiye Türkiye
Bölge Akdeniz
İl Mersin
İlçe Silifke
Zaman dilimi DAZD (+2)


Türkmenuşağı, Mersin'in Silifke ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

OĞUZ TÜRKMENLERİ Aşireti gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır. Geleneklerine sahiptirler. Akrabalık bağları oldukça güçlüdür.

Keş kelimesinin kökeni öz Türkçedir. Keş'in anlamı ise şöyledir: Türkler göçebe hayata uygun olarak yaşarlardı ve bu beslenme alışkanlıklarına da yansırdı. Keş ise Yörükler ve Türkmenlerin yağı alınmış yoğurdu kurutarak elde ettikleri kışlık yiyecek türüdür..Saklanması kolay olduğundan at sırtında göçebe Türkmenlerin en önemli besin kaynağıdır. Kurutularak yapıldığı için bazı yörelerde Kurut adıyla da bilinmektedir.

«Keş», Kâşgar'lı Divan'ından başka, Orhun kitabelerinde bile geçmektedir. Bu son kaynakta adı geçen kelime, «okluk, ok konulan şey, sadak» demek oluyor. Yörük ve Türkmenler, bir nevi çökeleğimsi peynire «Keş» adını vermektedirler. Silifke ve Erdemli taraflarında konup göçen, bugün ise Erdemli'ye yerleşmiş bulunan iki Yörük oymağının adı «Keş» kelimesinden meydana gelmiştir: Karakeşlî ve Keşlitürkmenli. / Prof. Dr Mehmet Eröz;

Hamalçayı,Gürün(Yeşilere) mahallesinde yaşayan Keşoğulları ile aynı kökten gelmektedirler. Cumhuriyetten sonra Eskihamal,Gürün-Sivas mahallesinde yaşayan Keşoğulları (Yılmaz) soyadını alırken Hamalçayı,Gürün-Sivas(Yeşildere)de yaşayan Keşoğulları ise (Çay) soyadını almışlardır.

Keşlitürkmenli Köyü'nün sakinleri yani Keşoğulları Anadolu'ya günümüzde İran sınırları içerisinde bulunan Horasan(Khorasan) bölgesinden göç ederek gelmişlerdir. İlk olarak Sivas'a ve yoğunlukla Gürün ilçesine göç etmişlerdir. Cumhuriyetin ilanından sonra Keşoğulları Yılmaz ve Çay soyadlarını almışlardır. Zaman içerisinde yörük geleneğinin bir getirisi olarak göçlerine devam edip Mersin'e , özellikle Silifke-Erdemli yörelerine göç etmişlerdir. Bu bölgelerde yörük yaşamının yerleşik yaşama çevirilmesi amacıyla kendilerine iskan edilen topraklar sebebiyle tarıma ve yerleşik yaşama geçmişlerdir. Yerleşik hayata geçtikleri iki köy bulunmaktadır ; Karakeşli be Keşlitürkmenli.

Ayaştürkmenli ve Türlmenuşağı köyleri bu iki köy sakinlerinin zaman içerisinde yayılarak yeni köyler kurmasıyla oluşmuştur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy Mersin iline , Silifke ilçesine km uzaklıktadır.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarım ve hayvancılık yapılmaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin nüfusu dir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede Akdeniz iklimi vardır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy okulu vardır. Yolu asfalt olup elektriği ve suyu bulunmaktadır.Ptt acentesi yoktur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]