Türkmenler, Suşehri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Teacher0691 (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 22.29, 24 Mayıs 2016 tarihli sürüm (düzeltme AWB ile)
Türkmenler
Sivas
Sivas
Ülke Türkiye Türkiye
İl Sivas
İlçe Suşehri
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 190
Zaman dilimi UTC+03.00 (TRS)
İl alan kodu 0346
İl plaka kodu 58
Posta kodu 58610
Resmî site
[1]

Türkmenler, Sivas ilinin Suşehri ilçesine bağlı köydür.

Sivas iline 147 km, Suşehri ilçesine 18 km uzaklıktadır. Güneyinde Agaros köyü,doğusunda Tapan Çiftliği köyü, batısında Büyükgüzel köyü, kuzeyinde üzümü ile meşhur Üzümlüköyü bulunmaktadır. Köye toplu ulaşım pazartesi ve perşembe günleri ilçe merkezinden kalkan dolmuşlarla yapılmaktadır. Ancak köyü çevreleyen Kılıçkaya Barajı iklimde bir ılımanlaşma sağlamıştır.

Türkmenler köyü mutfağı tarım ürünlerine dayanmaktadır. Harman sonunda (sonbahar) kışlık yiyecek hazırlıkları başlar. Un öğütme, bulgur dövme, çekme, erişte, kadayıf, salça yapımı, sebze kurutma, etlik kesimi bunların başlıcalarıdır. Yemekleri daha çok unlulara dayanmaktadır. Keş, peskütan, çökelek ve süt ürünlerinden hazırlanan yiyeceklerdendir. Genellikle kırsal kesimlerde yazları ayranlıpancarlı çorba, madımak, evelik, düğücek aşı gibi yemekler yapılır. Kışları ise haşıl, düğü, tarhana, gibi Kentte sebze yemekleri de yapılmaktadır. Tandırda kül çöreği, patates ya da peynirle yapılan kömbe, kete, lavaş yörede yaygın olarak yapılan ekmek çeşitlerindendir.

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. DSİ tarafından yaptırılan sulama kanalları ile 2008'den beri sulu tarım yapılmaktadır. Son yıllarda balıkçılık ta gelişmektedir.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak 8 yıllık taşımalı eğitim sebebiyle kullanılmamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur.Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyde yeni yapılan köprü tamamıyla bitmiştir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 90
2000 190
1997 84

Dış bağlantılar