Türkmenistan'da siyaset

Vikipedi, özgür ansiklopedi
20.17, 18 Ekim 2016 tarihinde Vikiçizer (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17717960 numaralı sürüm (→‎top: düzeltme AWB ile)

Türkmenistan'da siyaset Türkmenistan Cumhurbaşkanı devletin başıdır ve hükümet başkanı, hem sayede bir başkanlık cumhuriyet çerçevesinde, yer alır. Türkmenistan çok partili sisteme sahiptir. Türkmenistan bazen "münzevi eski Sovyet ulus" olarak tarif edilir.

Siyasi arka plan

Dosya:AshgabatAssembly.jpg
Türkmenistan Meclis Binası

Sovyetler Birliği'nin bir parçası olarak 69 yıl sonra, Türkmenistan 27 Ekim 1991 tarihinde bağımsızlığını ilan etti. Türkmen SSR Komünist Partisi'nin başkanı olunca Yaşam Saparmurat Niyazov, Sovyetler Birliği Komünist Partisi'nin eski bürokrat Başkanı olarak, 1985 yılından Türkmenistan yöneten Sovyetler Birliği'nin dağıtılması sonucu 28 Aralık 1999 tarihinde Meclis Başkanı Yaşam için Niyazov oldu. Tüm vatandaşlar iç pasaport, Sovyet döneminden taşınan ikamet-bir uygulamayı belirterek yerini taşıması gerekir. Yüzü banknot gelen votka şişeleri, birçok gündelik nesneleri süslüyordu 1993 yılında kabul bir başlık öven bir kişilik yaygın kült hakimdir. Türkmen ulusal televizyon logosu onun profilidir.

2008 Yeni Anayasa

Eylül 2008'de Halk Meclisi oybirliğiyle yeni bir anayasa benimseyen bir kararı kabul etti. İkinci Konsey kaldırılması ve aynı zamanda birden fazla siyasi partilerin oluşumunu sağlayan anayasa 2008 yılı Aralık ayında Parlamento boyutunda önemli bir artışa yol açmıştır. Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov "Yeni anayasa, tüm uluslararası ve demokratik normlara karşılık" belirtti.[1]

Örgütlenme özgürlüğü

Resmen, anayasaya göre, Türkmenistan vatandaşları anayasa ve yasalar çerçevesinde hareket eden siyasi partiler ve diğer kamu dernekleri kurmak hakkına sahiptir ve kamu kurum ve vatandaşların gruplar uygun olarak aday gösterme hakkı vardır.[2]

İç politika

Nisan 2015 yılında, Türkmen hükümeti, Türkmenistan'da evlerde ve işyerlerinde tüm uydu yemekleri yasakladı. Hükümet tarafından yayınlanan bildiride, mevcut tüm uydu çanakları tam ülkede halen erişilebilir uluslararası bağımsız medya kuruluşlarının çok "yüzlerce nüfus erişimi engellemek için hükümet tarafından bir çaba, kaldırılabilir veya imha edilmesi gerekir.[3] Bu kampanyanın ana hedef Radyo Azatlyq, Radio Liberty / Free Europe Türkmen dil hizmetidir.[4] Bu Türkmenistan hakkında bilgi tek bağımsız kaynak ve dünya içinde Türkmen dili ve yaygın ülkede dinledi. " Bu eylem TurkmenAlem52E / MonacoSAT planlanan lansmanı ile çakışık alındı.[5] Türkmenistan'ın ilk uydusu olması amaçlanmıştır.[6] Bu planlanıyor geç-Nisan 2015 yılında başlattı.

Kaynakça