Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı
TTGV logo-turkce.jpg
Kuruluş 1991
Merkez Ankara
Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Ultav
Genel Sekreter Dr. A. Mete Çakmakcı
Resmî site ttgv.org.tr

Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) özel sektörün uluslararası pazardaki rekabet gücünü Ar-Ge ve inovasyon faaliyetlerini destekleyerek artırmak amacıyla kuruldu. “Kanunla Kurulmuş vakıf” niteliğine sahip olan TTGV, kamu ve özel sektör ortaklığı temelinde özerk bir yapıya sahiptir.

İnovasyon ekosisteminin bir parçası olarak, 1991 yılından beri teknolojik yenileşim alanında özel girişimin etkinlik ve yeteneğinin geliştirilmesine yönelik gerek kamu ve gerekse de kendi öz kaynaklarını kullanarak;

  • Program ve fon geliştiren ve yöneten,
  • Danışmanlık, eğitim, koçluk, analiz gibi proje ve hizmet uygulamaları ile çözüm ve katkı sağlayan,
  • Farkındalık yaratma ve gündem oluşturmaya yönelik fikir ve işbirliği platform yapılar geliştiren,
  • Ulusal ve uluslararası ağlar ve yapılarla iletişim halinde kurumsal bilgi üreten ve paylaşan,

kamu-özel sektör ortaklığının özgün bir modeli olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

TTGV, 1991 yılında, kamu ve özel sektörün işbirliği ile kuruldu. Kurucuları arasında 24 özel sektör, 5 kamu kurumu, 11 şemsiye kuruluş ve 15 gerçek kişi bulunmaktadır. Kanunla Kurulmuş Vakıf statüsüne sahip 4 vakıftan, teknoloji geliştirme ile ilgili olan tek vakıftır.

Vakıf 15 üyeden oluşan bir Yönetim Kurulu tarafından yönetilmektedir. Yönetim Kurulu'nda Özel Sektör 2/3 oranında temsil edilmekte, Yönetim Kurulu Başkanı da Özel Sektör temsilcileri arasından seçilmektedir. TTGV'nin toplam 36 tam zamanlı personeli bulunmaktadır. Ancak, faaliyetlerde proje özelinde yararlanılan 1,500 e yakın uzmanın yer aldığı bir uzman havuzu ile birlikte çalışılmaktadır.

Faaliyet alanları[değiştir | kaynağı değiştir]

TTGV, program/fon geliştirme, proje/danışmanlık ve ekosistem ilişkilerinin geliştirilmesine yönelik proje ve faaliyetler yürütmektedir.

Program yönetimi faaliyetleri[değiştir | kaynağı değiştir]

TTGV, bir kısmı kamu kaynaklı bir kısmı ise kendi kaynağından olmak üzere farklı kapsamda geri dönüşlü destek programları yürütmektedir. Bu programlar, Ar-Ge, inovasyon ve çevresel sürdürülebilirliğe yönelik alanlar üzerinde yoğunlaşmaktadır. TTGV markasının en bilinen bileşenidir.

Danışmanlık hizmetleri ve proje uygulamaları=[değiştir | kaynağı değiştir]

Mevcut inovasyon ekosisteminde eksik ve ihtiyaç duyulan konuların belirlenmesinde ve örnek uygulamaları gerçekleştirerek yaygınlaştırmasında katalizör rolü üstlenmiştir. TTGV, özel sektörün ve talep oluşması durumda diğer paydaş kuruluşların kapasite geliştirmesine katkı sağlayacak danışmanlık ve eğitim hizmetleri sunmaktadır.

===Fon yönetimi faaliyetleri TTGV, 2000 yılından beri girişim sermayesi alanında önemli ilklerin parçası olmuştur. TTGV, finansman yönetimi, raporlama ve izlenebilirlik konularındaki kurumsal altyapısı sayesinde fon yönetimi tecrübesi edinmiştir. Kanunla kurulmuş bir vakıf olarak, TTGV’nin kamu ve özel fonları bir arada yönetmek konusunda ciddi bir potansiyeli vardır. TTGV bu birikimiyle, Türkiye'de de gündeme gelecek yeni kamu programları için hem fon yöneticisi olarak hem de fon yönetim modelleri geliştirerek katkı sağlayabilecektir.

Ekosistem faaliyetleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Öncü bir kamu-özel sektör ortaklığı modeli olarak TTGV, misyonu çerçevesinde Türkiye’de değer yaratacak özgün fikirleri geliştirmeyi, üretmeyi ve yaymayı hedeflemektedir. TTGV, diğer faaliyetlerinin tamamlayıcısı olarak politika yapıcı kurumlar, akademisyenler, sivil toplum örgütleri ve sektöründe öncü kişiler arasında köprü görevi görecek bir düşünce geliştirme kuruluşu olmayı amaçlamaktadır. TTGV Ekosistem faaliyetlerini ideaport.org.tr üzerinden yürütmektedir.

Ideaport[değiştir | kaynağı değiştir]

"Yenilikçi fikirlerin buluşma noktası"

İdeaport, küresel rekabetçilik için mevcut kaynakların daha etkin kullanılması, yeni ve değer yaratan fikirler geliştirilmesi, bu fikirlerin ve bilginin ekosistem içerisinde yayılması ve sonuç olarak Türkiye’nin Ar-Ge ve teknoloji alanında sahip olduğu entelektüel sermayenin yükseltilmesi için kurgulanan bir fikir geliştirme platformudur.

TTGV’nin yürütmekte olduğu tüm faaliyetlere tamamlayıcı nitelikte olan Ideaport, ortak akıl toplantıları, seminerler, atölye çalışmaları, raporlar, yayınlar ve belgeseller gibi farklı araçlar kullanarak Ar-Ge ve teknolojik yenilik gündemini zenginleştirmeyi hedefliyor. TTGV’nin sahip olduğu sosyal ağ sayesinde paydaşları yenilikçi fikirlere ve bu fikirlerin sahiplerine doğrudan ulaştırmaktadır.

Ideaport kanalları[değiştir | kaynağı değiştir]

  • meet@ideaport: seminer, panel, konferans gibi yüz yüze fikir buluşmalarıdan oluşmaktadır.  
  • watch@ideaport: Ar-Ge, inovasyon, fikri mülkiyet hakları ve daha birçok konuda uzmanların fikir paylaşımlarını içeren kısa belgeseller bulunmaktadır. 
  • profiles@ideaport: Ideaport’a katkı sağlayan tüm profesyonellerin profillerini sunar.
  • read@ideaport: Yayınlar, araştırmalar ve yazılı çalışmalar ile fikir üretilmesi ve paylaşılması amaçlanıyor.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]