Türkiye Cumhuriyeti Devlet Övünç Madalyası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
17.46, 6 Aralık 2016 tarihinde Zafer (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17902261 numaralı sürüm (Düzeltme yapıldı.)
Türkiye Cumhuriyeti Devlet Övünç Madalyası
State Medal of Pride of the Republic of Turkey.jpg

Emblem of the President of Turkey.png
Türkiye Cumhurbaşkanı tarafından verilmektedir
Tür Madalya
Nitelik Şehit yakınları, gazi ve malüller
Gerekçe Yurtiçinde veya dışında gösterdiği sorumluluk ve görev anlayışı içinde feragat ve fedekarlık, başarı ve yararlık dolu çalışmalarıyla Türkiye Cumhuriyeti ve Türk Milleti adına haklı gurur kaynağı teşkil eden kişilere verilmektedir.
Durum Verilmeye devam etmektedir
İstatistikler
Kuruluş 7 Ağustos 1988
İlk veriliş -
Son veriliş 17 Mart 2016
Öncelik
Sonraki (üst) Türkiye Cumhuriyeti Devlet Şeref Madalyası
Sonraki (alt) Türkiye Cumhuriyeti Devlet Üstün Hizmet Madalyası

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Övünç Madalyası, ilgili bakanın teklifi, Bakanlar Kurulu'nun onayı ve Cumhurbaşkanı'nın tevcihi ile verilen altın kaplama madalya. Devlet Övünç Madalyası, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Şeref Madalyası'ndan sonra verilen en yüksek dereceli ikinci sivil madalyadır.

Madalya'nın Veriliş Şekli

Yurtiçinde veya dışında gösterdiği sorumluluk ve görev anlayışı içinde feragat ve fedakarlık, başarı ve yararlık dolu çalışmalarıyla Türkiye Cumhuriyeti ve Türk Milleti adına haklı gurur kaynağı teşkil ederek malül olanlara ve şehit olan kişilerin 12 nci maddede belirtilen mirasçılarına verilen madeni ve altın kaplama semboldür. Bu madalya ilgili bakanın teklifi, Bakanlar Kurulu'nun onayı ve Cumhurbaşkanı'nın tevcihi ile verilir..[1]

Madalya'nın Şekli

 • Şekli elipstir.
 • Çapı 45 mm. dir.
 • Maden üzerine altın kaplamadır.
 • Kompozisyon yüzü kabartma olup, diğer yüzü amaca uygun motifler, simgeler ve T.C. Devlet Övünç Madalyası yazısı ile değerlendirilir.
 • Madalya kalınlığı en çok (2,5 mm.) olacak şekilde baskı tekniğine uygun (batık-çıkık) rölyef olarak tasarlanır.
 • Kompozisyonunda ayyıldız ve motifi ve T.C. harfleri bulunur.

Madalyaya ait rozetin Şekli

 • Şekli diktörtgen ve ebadı (1x3 cm.)dir.
 • Mineli ve altın kaplama olarak hazırlanır ve kompozisyonunda T.C. harfleri bulunur. (Minede kırmızı ve beyaz renkler kullanılır).[2]

Madalya Töreni

Kanuna göre, madalya ve nişanlar, düzenlenen bir törenle, Cumhurbaşkanı veya Cumhurbaşkanının görevlendireceği bir kişi tarafından beratı ve rozeti ile birlikte hak kazanana, hak kazananın hayatta olmaması halinde madalya ve nişanlar en büyüklerinden başlamak üzere erkek çocuklarına, yoksa kız çocuklarına, çocukları yoksa babasına, o da yoksa annesine, annesi yoksa eşine veriliyor.[3]

Kaynaklar

 1. ^ mevzuat.adalet.gov.tr. "MADALYA VE NİŞANLAR KANUNU". 25 Şubat 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ekim 2012. 
 2. ^ sehitlervegaziler.gov.tr. "DEVLET MADALYA VE NİŞANLARI YÖNETMELİĞİ". 5 Kasım 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ekim 2012. 
 3. ^ zaman.com.tr. "Devlet şeref madalyasını kimler aldı?".  Bilinmeyen parametre |urlhttp://www.zaman.com.tr/newsDetail_getNewsById.action?haberno= görmezden gelindi (yardım);

Dış bağlantılar