Türkiye'deki ormanlar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Türkiye'nin sahip olduğu tabiat şartları nedeniyle %80'den fazlasının ormanlarla kaplı olması gerekirken bu oran % 25'tir.[kaynak belirtilmeli] Türkiye'deki ormanlar; Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Orman Bakanlığı'nın sorumluluğu altındadır.

Türkiye'de ormanların az olmasının nedenleri:

  1. Türkiye'nin eski bir yerleşim alanı olması nedeniyle savaşlar ve göçler sırasında ormanların tahrip edilmesi.
  2. Tarla açmak, hayvan otlatmak ve odun ihtiyacını karşılamak için ormanların tahrip edilmesi.
  3. Orman yangınları.

Türkiye, sıcaklık ve yağış şartları bakımından orman yetişmesine genel olarak elverişlidir. Fakat uzun yıllardan beri ormanlarımızın tahrip edilmesi sonucunda bugün orman alanlarımız ülke yüzölçümünün sadece % 27′lik kısmını kaplamaktadır.

Türkiye'de orman dağılışında en önemli faktör yağış ve nemdir. Yağış miktarı ile orman dağılımı arasında çok sıkı bir ilişki vardır. Karadeniz Bölgesi‘nde yağışın fazla olmasından dolayı ormanlar çok iken Güneydoğu ve İç Anadolu bölgelerinde kuraklıktan dolayı ormanlar çok az yer kaplar.

- Karadeniz Bölgesi’nde alçak ve nemli yerlerde kayın, gürgen, kestane, ıhlamur gibi geniş yapraklı ormanlar yaygınken, yüksek kesimlerde ladin, köknar ve karaçam ormanları bulunur. - Akdeniz Bölgesi, Güney Marmara ve Kıyı Ege’nin Akdeniz iklimi görülen yerlerinde makiler ve kızılcam ormanları yaygındır. Yüksek kesimlerde ise karaçam ormanları geniş yer tutar. Mevcut ormanlarımızı koruyabilmek için: - Orman yangınlarını devlet ve milletçe önleyebileceğimiz tedbirler almak, - Ormanlara zarar veren hayvanları bu çevreden uzaklaştırmak, - Yanan ve kaçak kesilen ağaçların yerine yeni ağaçlar dikmek, - Yakıt olarak odun kullanımını terk etmek, - Yerleşim alanları çevresinde ağaçlandırma yapmak gerekir.

Çeşitli nedenlerle ortaya çıkan orman yangınlarını önleyebilmek için; - Orman yörelerinde güçlü bir yangın söndürme teşkilatı kurmak, - Ormanlarda şeritler halinde boşluklar bırakmak, - Orman içlerinde yol şebekesi kurmak, - Karışık ağaçları bir araya dikmek, - Orman alanlarında gözetleme kuleleri yapmak ve özel haberleşme teşkilatı kurmak gereklidir.

Ormanlardan Yararlanma Türkiye’nin en önemli doğal zenginliklerinden biri de ormanlardır. Orman, başta odun hammaddesi olmak üzere değişik ürünler ve hizmet üretilerek fayda sağlayan, kendi içinde bir takım dengeleri olan, canlı dinamik ve yenilenebilir bir doğal kaynaktır. Bu bağlamda ormanlar başta hammadde olmak üzere, toprak, meralar, orman içi suları, yaban hayvanları ve bitkilerden oluşan kaynaklardır.

Ormanların faydaları; a) Su rejimini düzenler. b) Toprağı erozyondan korur. c) Havadaki doğal dengeyi sağlar. d) Doğayı korur ve güzelleştirir. e) Yaban hayatına ev sahipliği yapar. f) Birçok ürünün elde edilmesine imkan sağlar. (Ormanlardan elde edilen ürünler; tomruk, parke, mobilya, kağıt, sunta vb. dir. Yan orman ürünleri ise reçine, sığla yağı, çam kozalağı, ıhlamur, keçi boynuzu, defne vb.)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]