İçeriğe atla

Türkiye iklimi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Türkiye'deki iklim çeşitleri sayfasından yönlendirildi)
Türkiye yıllık indirgenmiş sıcaklık ortalaması izoterm haritası
Türkiye'de görülen iklim çeşitleri

Türkiye, iklim kuşaklarından ılıman kuşak ile subtropikal kuşak arasında yer alır. Türkiye'nin coğrafî konumu ve yer şekilleri sonucunda iklimi, farklı özellikte iklim tiplerinin oluşmasına yol açmıştır. Kıyı bölgelerinde denizlerin etkisiyle daha ılıman iklim özellikleri görülür. Dağların yüksekliği ve uzanışı deniz etkilerinin iç kesimlere ulaşmasını engeller. Bu nedenle iç kesimlerinde karasal iklim özellikleri görülür.

Türkiye'nin iklim tipleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye'de belli başlı dört ana iklim tipine rastlanır.[1][2] Bunlar:

Karasal iklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu iklim tipi, İç Anadolu Bölgesi, Doğu Anadolu Bölgesi, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin büyük bir kısmı (Gaziantep, Kilis hariç) ve Trakya'nın iç kısımlarında görülür. Bitki örtüsü bozkırdır. Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve kar yağışlıdır.

İç Anadolu karasal iklimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kışlar, bölgenin doğusunda daha fazla olmak kaydıyla soğuk, yazlar biraz sıcaktır. En soğuk ay -0,7 °C ile ocak, en sıcak ay 22 °C ile temmuzdur. Yıllık ortalama yağış miktarı 413,8 mm; yıllık ortalama sıcaklık 10,8 °C'dir. Yaz mevsiminin yağış oranı %14,7; en yağışlı mevsim ilkbahardır. Ortalama yıllık bağıl nem %63,7'dir. Bölgede doğal bitki örtüsü alçaklarda bozkır, yükseklerde yağışın artmasına bağlı olarak kurakçıl meşe ormanlarıdır.

Doğu Anadolu Bölgesi karasal iklimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yazlar kısa ve serin, kışlar soğuk ve uzundur. Kışın yağışlar kar şeklindedir ve çokça don olayı görülür. Alçak alanlarda yazlar biraz sıcaktır. Ocak ayı ortalama sıcaklığı -4,2 °C; temmuz ortalaması 24,2 °C'dir. Yıllık yağış ortalaması 579 mm; yıllık ortalama sıcaklık 10,2 °C'dir. Yağışın çoğu ilkbahar ve yaz düşer, yaz yağış oranı %20,8'dir. Ortalama yıllık bağıl nem %50,2'dir.

Doğal bitki toplulukları alçaklarda bozkır, daha yüksek alanlarda kuru orman, en yüksek yerlerde alpin çayırlar olarak görülür.

Güneydoğu Anadolu karasal iklimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde (Gaziantep, Kilis Bölümü Hariç[3] ) görülen iklim çeşididir. Yaz mevsimi çok sıcak, kışlar nadir soğuk geçer. Yıllık ortalama sıcaklık 16,4 °C; ocak ayı ortalaması 3,7 °C; temmuz ayı ortalaması 29,8 °C'dir. 565 mm'lik yıllık ortalama yağışın çoğu kış ve ilkbaharda düşer. Yaz yağışlarının oranı %2,6'dır. Yıllık bağıl nem ortalaması düşüktür: %53,6. Düşük bağıl nem ve sıcak yaz mevsimi kuraklığın şiddetini artırmaktadır. Bitki örtüsünü zayıf bozkırlar ve kurakçıl çalılar oluşturur.

Trakya karasal iklimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yaz mevsimi sıcak, kışlar soğuk geçer. Yıllık sıcaklık ortalaması 13,2 °C, Ocak ayı ortalaması 2,8 °C; Temmuz ayı ortalaması 23,9 °C'dir. Yağışın çoğunluğu ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde düşer. Yıllık ortalama yağış 559 mm'dir. Yaz yağışlarının oranı %17,6; yıllık ortalama bağıl nem %69'dur. Bitki örtüsü kurakçıl orman ve antropojen bozkırdır.

Akdeniz iklimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu iklim tipi, Akdeniz, Ege, Güney Marmara ve Fırat'ın batı kısmında Gaziantep, Kilis bölümünde görülür. Ancak Marmara'da görülen Akdeniz ikliminin özellikleri daha serttir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlıdır. Turunçgillerin tarımı için elverişlidir. Güney enlemlerde görüldüğünden don olayı ve kar yağışı kıyı kuşağında ender görülür. Torosların yükseklerinde kışlar kar yağışlı ve soğuktur. En soğuk ay 6,4 °C ortalama ile Ocak ayı, en sıcak ay 26,8 °C ortalama ile Temmuz ayıdır. Yıllık ortalama sıcaklık 16,3 °C'dir. En yağışlı mevsim kış, yıllık yağış ortalaması 725,9 mm'dir. Sıcak olan yaz mevsimi aynı zamanda kuraktır, yağışın %5,7'si bu mevsimde düşer. Yıllık bağıl nem ortalaması %63,2'dir.

Bitki örtüsü doğal alanlarda kızılçam, ormanın tahrip edildiği alanlarda makidir. Genellikle 0-800 metreler arası maki hakimdir. Yüksek alanlarda karaçam, köknar ve sedir ağaçları hakimdir. Bu iklimin görüldüğü şehirlerde palmiye ve hurma ağaçları yetiştirilmektedir ve ticareti yapılmaktadır.

Karadeniz iklimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu iklim tipi, Karadeniz kıyıları ve kuzey Marmara'da görülür. Her mevsim yağışlıdır. Yazlar serin, kışları kıyılarda ılık, yükseklerde soğuk ve kar yağışlıdır. Yağış yıla dağılmıştır, kurak mevsim görülmez. En soğuk ay ocak (4,2 °C), en sıcak ay temmuz (22,2 °C) ayıdır. Yıllık sıcaklık ortalaması 13,0 °C'dir. Yıllık yağış ortalaması 842,6 mm'dir. Yıllık bağıl nem ortalaması %71; yaz yağışlarının oranı %19,4'tür.

Bitki örtüsü kıyılarda geniş yapraklı, kışın yaprak döken, nemcil türlerden (kayın, gürgen, kestane, kızılağaç vb.) oluşan orman, yükseklerde, nemli soğuk şartlara uymuş iğne yapraklılar hakimdir.

Marmara (geçiş) iklimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Marmara Bölgesi'nin Kuzey Ege'yi de içine alacak şekilde güney kesiminde görülür. Kışları Akdeniz iklimi kadar ılık, yazları Karadeniz iklimi kadar yağışlı değildir. Karasal iklim kadar kışı soğuk, yazı da kurak geçmemektedir. Bu özelliklerden dolayı Marmara iklimi, karasal Karadeniz ve Akdeniz iklimleri arasında bir geçiş özelliği göstermektedir. Buna bağlı olarak doğal bitki örtüsünü alçak kesimlerde Akdeniz kökenli bitkiler, yüksek kesimlerde kuzeye bakan yamaçlarda Karadeniz bitki topluluğu özelliğindeki nemli ormanlar oluşturmaktadır. Soğuk ay olan ocak ayı ortalama sıcaklığı 4,9 °C, sıcak ay olan temmuz ayı ortalama sıcaklığı 23,7 °C, yıllık ortalama sıcaklık 14,0 °C 'dir. Ortalama yıllık toplam yağış 595,2 mm'dir ve yağışların çoğu kış mevsiminde düşer. Yaz yağışlarının yıllık toplam içindeki payı %11,7'dir. Yıllık ortalama nispi nem %73'tür.

Bölgelerin ortalama iklim değerleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölgeler Ortalama Sıcakl. En yüksek Sıcakl. En düşük Sıcakl. Ort.Bağıl nem Ort. Yağış
Marmara Bölgesi 13,5°C 56,3°F 44,6°C 112,3°F -27,8°C -18,0°F 71,2 % 564.3 mm   22,2 in
Ege Bölgesi 15,4°C 59,7°F 48,5°C 119,3°F -45,6°C -50,1°F 60,9 % 706,0 mm   27,8 in
Akdeniz Bölgesi 16,4°C 61,5°F 45,6°C 114,1°F -33,5°C -28,3°F 63,9 % 706,0 mm   27,8 in
Karadeniz Bölgesi 12,3°C 54,1°F 44,2°C 111,6°F -32,8°C -27,0°F 70,9 % 828,5 mm   32,6 in
İç Anadolu Bölgesi 10,6°C 51,1°F 41,8°C 107,2°F -36,2°C -33,2°F 62,6 % 392,0 mm   15,4 in
Doğu Anadolu Bölgesi 9,7°C 49,5°F 44,4°C 111,9°F -45,6°C -50,1°F 60,9 % 569,0 mm   22,4 in
Güneydoğu Anadolu Bölgesi 16,5°C 61,7°F 48,4°C 119,1°F -24,3°C -11,7°F 53,4 % 584,5 mm   23,0 in
Climate of Turkey by Region

İklimi etkileyen hava kütleleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye ikliminin oluşmasında çevreden Anadolu'ya doğru gelen hava kütlelerinin özellikleri önemlidir. Bu hava kütleleri Türkiye'de hava durumunu ve uzun zamanda iklimi belirler. Kış mevsiminde kutupsal, yaz mevsiminde tropikal hava kütleleri hakimdir.[1][2]

  • Karasal Kutbî Hava Kütlesi: Kış mevsiminde Türkiye üzerinde etkili olan Sibirya kökenli hava kütleleridir. Kuzeyden, kutup yakınlarından geldiğinden soğuk, kara üzerinde oluştuğu için kuraktır. Sis ve ayaza neden olabilir. Karadeniz'i geçerken nem kazandığı durumlarda yamaç yağışlarına sebep olabilir.
  • Denizel Kutbî Hava Kütlesi: Atlas okyanusunun kuzeyinden doğar. Avrupa ve Balkanlar üzerinden gelerek Anadolu'ya ulaşır. Yılın tamamında etkili olan hava kütleleri Karadeniz sahillerine yağmur, iç bölgelerde kar yağışına neden olur. Akdeniz üzerinden gelirse daha etkilidir, her türlü yağışa neden olabilir.
  • Denizel Tropikal Hava Kütlesi: Azor adalarındaki yüksek basınç alanı ve Akdeniz kaynaklıdır. Bütün yıl Türkiye üzerinde etkilidir. Sıcak ve bol nem taşıdığından özellikle Türkiye'nin batısına bol yağış bırakır.
  • Karasal Tropikal Hava Kütlesi: Kuzey Afrika'da Sahra çölü üzerinde oluşan dinamik yüksek basınç alanından doğar. Yazın ısınmaya bağlı olarak kuzeye doğru genişler. Sahra çölü üzerinde oluştuğu için sıcak ve kuraktır. Kutupsal hava kütleleriyle karşılaştığında yağışa neden olabilir. Akdeniz'den nem alarak yağışa neden olabilir. Bir, iki gün esen sıcak rüzgardan sonra yağmur yağarsa çamur yağdığı görülür. Bu hava kütlelerinin, çölden kaldırıp Türkiye'ye kadar taşıdığı tozlar çamur yağışına neden olur.[4]

Köppen sınıflandırmasına göre iklim tipleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köppen sınıflandırmasına göre iklimler

Köppen iklim sınıflandırması dünyada en çok kullanılan iklim sınıflandırmasıdır. Bu iklim tiplerinden B (kurak), C (kışları ılıman nemli orta enlem) ve D (kışları soğuk, nemli orta enlem) harfleri ile gösterilen iklimler Türkiye’de yaygındır. Bu iklim tiplerinin 10 alt türü ülkede görülür. Ülkede A (nemli tropikal) ve E (polar) iklimler görülmez.[5]

Kurak iklim (B), İç Anadolu'nun geniş kısmı, Orta Karadeniz ve Batı Torosların iç kesimleri, Orta Fırat bölümünün bir kısmı (güneydoğu Anadolu), Yukarı Fırat bölümünün (doğu Anadolu) güneyinde, Iğdır çevresinde yaygındır. Denizden uzak alanlarda yazlar sıcak ve kurak, kışlar kuru soğuktur. Ortalama yağış 332 mm, ortalama sıcaklık 12,4 °C'dir.[5]

Orta enlem kışları ılıman nemli iklimi (C), Güneydoğu Anadolu'nun büyük kısmı ile kıyı bölgelerinde yaygındır. Orta Toroslar ve Karadeniz’de dar bir kıyıda, Batı Anadolu’da daha geniş alanlarda etkindir. Ortalama yağış 689 mm, sıcaklık 14,2 °C'dir.[5]

Karasal veya kışları soğuk orta enlemin nemli iklimi (D), Doğu Anadolu'nun tamamı, Güneydoğu ve İç Anadolu'nun dağlık alanlarında, Karadeniz’in iç kısımlarındaki dağlarda, Orta Toroslar Dağları üzerinde görülür. Karasallık ve yıllık sıcaklık farkı en fazla olan iklimdir. Kışlar sert geçer. Yıllık yağış ortalaması 507 mm, ortalama sıcaklık 9,5 °C'dir.[5]

Köppen-Geiger iklim sınıflandırmasına göre Türkiye’de 13 farklı Köppen-Geiger iklim bölgesi bulunmaktadır. Bu sınıflandırmaya göre Akdeniz kıyıları “ılıman-kurak-sıcak yaza sahip iklim - Csa” sınıfında çıkarken, Konya Bölümü ve Güneydoğu Anadolu’nun güneyi “kurak-sıcak ve soğuk step iklim- Bsh-k” tipinde, Kuzeydoğu Anadolu’da ve Ağrı Dağı’nda ise ET yani tundra sahalardan oluşmaktadır.[6]

Şehirlerin ortalama iklim değerleri[değiştir | kaynağı değiştir]

İklim diyagramı: İstanbul
(Marmara Bölgesi)
OŞMNMHTAEEKA
 
 
98.4
 
9
3
 
 
80.2
 
9
3
 
 
69.9
 
11
4
 
 
45.8
 
17
8
 
 
36.1
 
21
12
 
 
34.0
 
26
16
 
 
38.8
 
28
19
 
 
47.8
 
29
19
 
 
61.4
 
25
16
 
 
96.9
 
20
12
 
 
110.7
 
15
9
 
 
123.9
 
11
5
sıcaklık (°C)yağış (mm)
İklim diyagramı: Ankara
(İç Anadolu Bölgesi)
OŞMNMHTAEEKA
 
 
40
 
2
-7
 
 
31
 
4
-5
 
 
36
 
10
-2
 
 
51
 
16
3
 
 
52
 
20
7
 
 
39
 
24
9
 
 
17
 
28
13
 
 
15
 
28
13
 
 
18
 
24
8
 
 
32
 
18
4
 
 
36
 
11
-1
 
 
48
 
4
-3
sıcaklık (°C)yağış (mm)
İklim diyagramı: İzmir
(Ege Bölgesi)
OŞMNMHTAEEKA
 
 
125.2
 
13
6
 
 
97.6
 
13
6
 
 
79.4
 
17
8
 
 
48.1
 
21
12
 
 
26.4
 
26
16
 
 
11.4
 
31
20
 
 
9.6
 
33
23
 
 
4.6
 
33
23
 
 
34.9
 
29
19
 
 
51.6
 
24
15
 
 
110.5
 
18
11
 
 
135.0
 
14
8
sıcaklık (°C)yağış (mm)
İklim diyagramı: Antalya
(Akdeniz Bölgesi)
OŞMNMHTAEEKA
 
 
227
 
15
6
 
 
139
 
15
6
 
 
100
 
18
8
 
 
61
 
22
11
 
 
32
 
26
15
 
 
9
 
31
19
 
 
6
 
35
22
 
 
5
 
34
22
 
 
16
 
31
19
 
 
86
 
27
15
 
 
172
 
21
10
 
 
269
 
16
7
sıcaklık (°C)yağış (mm)
İklim diyagramı: Zonguldak
(Karadeniz Bölgesi)
OŞMNMHTAEEKA
 
 
133.1
 
9
4
 
 
85.8
 
9
3
 
 
87.8
 
11
5
 
 
57.5
 
15
8
 
 
51.3
 
19
12
 
 
71.2
 
23
16
 
 
81.3
 
25
18
 
 
88.4
 
25
18
 
 
122.5
 
22
15
 
 
153.3
 
18
12
 
 
147.3
 
15
8
 
 
153.8
 
11
5
sıcaklık (°C)yağış (mm)
İklim diyagramı: Şanlıurfa
(Güneydoğu Anadolu Bölgesi)
OŞMNMHTAEEKA
 
 
74
 
10
2
 
 
74
 
12
3
 
 
63
 
17
6
 
 
43
 
22
11
 
 
27
 
29
16
 
 
5
 
35
21
 
 
3
 
39
25
 
 
5
 
38
24
 
 
7
 
34
20
 
 
28
 
27
15
 
 
49
 
18
8
 
 
76
 
12
4
sıcaklık (°C)yağış (mm)
İklim diyagramı: Erzurum
(Doğu Anadolu Bölgesi)
OŞMNMHTAEEKA
 
 
20
 
-4
-15
 
 
24
 
-3
-14
 
 
33
 
3
-7
 
 
58
 
12
0
 
 
70
 
17
4
 
 
43
 
22
7
 
 
27
 
27
10
 
 
16
 
28
10
 
 
21
 
23
5
 
 
49
 
15
1
 
 
33
 
7
-5
 
 
22
 
-1
-11
sıcaklık (°C)yağış (mm)

İklim Grafikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Bazı illerimize ait sıcaklık ve yağış grafikleri.

Not: Kırmızı çizgi sıcaklığı, mavi çizgi yağışı gösterir. Sarı alan kurak zamanı, mavi taralı alansa yağışı ifade eder.

İklim değişikliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Küresel ısınma yüzünden Türkiye'nin bölgelerindeki iklimler farklılaşmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b EKEN, Mehmet ve ark. "Türkiye'yi etkileyen hava kütleleri" (PDF). KLİMATOLOJİ II. dmi.gov.tr. 31 Ekim 2013 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Aralık 2014. 
  2. ^ a b ŞENSOY, Serhat ve ark. "İklim sistemini etkileyen faktörler" (PDF). Türkiye İklimi. mgm.gov.tr. 23 Aralık 2015 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Aralık 2014. 
  3. ^ "Güneydoğu Anadolu Böl. - Türkiye'nin Coğrafi Bölgeleri". www.cografya.gen.tr. 22 Mart 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Eylül 2023. 
  4. ^ "Neden çamur yağdı?". gazetevatan.com. 6 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Aralık 2014. 
  5. ^ a b c d ÖZTÜRK, M. Zeynel; ÇETİNKAYA, Gülden; AYDIN, Selman. "Köppen-Geiger İklim Sınıflandırmasına Göre Türkiye'nin İklim Tipleri". Coğrafya Dergisi. 17 Ekim 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ekim 2018. 
  6. ^ "Türkiye'nin detaylandırılmış Köppen-Geiger iklim bölgeleri". 24 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ocak 2020.