Türkiye'de triatlon

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Türkiye'de ilk triatlon, 1986 senesinde, İstanbul'da, Boğaziçi Üniversitesi Spor Bayramı kapsamında 1 km yüzme, 30 km bisiklet ve 6 km koşu olarak gerçekleştirilmiştir. Yüzme etabı Boğaziçi Üniversitesi havuzunda, bisiklet etabı boğaz Sarıyer hattında, koşu ise üniversite kampüsü Etiler hattında yapılmıştır. Yarışa yaklaşık 30 sporcu katılmıştır. Kadınlarda Şebnem Silier, erkeklerde Server Tanfer 1. gelmiştir. Bu yarış onu izleyen 8 yıl boyunca devam ettirilmiştir. Türkiye'deki ilk olimpik mesafe triatlon, 1,5 km yüzme 40 km bisiklet ve 10 km koşu şekliyle ve resmi olarak hakemlerin nezaretinde 1988 senesinde, Eskisehir'de, Nihat Aydin tarafından 2 saat 59 dakika 43 saniye ile tamamlanmıştır. Bununla birlikte kendisi de Türkiye'nin ilk olimpik mesafe triatleti olarak resmi kayitlara gecmistir.[1] Türkiye'de ilk resmi nitelik taşıyan uluslararası yarışma Alanya'da yapılmıştır [2]. 1991 yılından beri uluslararası nitelikte yarışlara devam edilmektedir. Türkiye'de önemli triatlon yarışları Alanya Triatlonu, Erdek Triatlonu, Eğirdir Triatlonu, Marmaris Triatlonu, Sinop Triatlonu, Çeşme Triatlonu, ENKA Triatlonudur. Türkiye'de başlıca triatlon takımları; TDİ Triatlon Takımı, ENKA Triatlon Takımı, ODTU Triatlon Takımı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Triatlon Takımı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Triatlon Takımı, ATASPOR Triatlon Takımı, Göztepe Takımı, Balıkesir ve Alanya Belediye Takımları,Hiraspor Takımı.

2005 ve 2006 Yılları Türkiye büyük erkekler şampiyonu Mert Onaran 'dır.

Türkiye Triatlon Federasyonu, 19 Aralık 2001 tarihinde Bisiklet Federasyonu’ndan ayrılarak kuruldu.

Federasyon kurucuları ve ilk yönetim kurulu şu isimlerden oluşmuştur:

Halil Kılıçoğlu (Başkan) Ramazan Erçin (Asbaşkan), Emin Müftüoğlu (Asbaşkan), Suzan Livturis, Maral Öztekin, Prof. Ömer Erenman, Prof. Vural Akarçay, Orhan Mengi, Ahmet Kutlu, Ömer Bal, Recep Yorulmaz, Mustafa Eryaman, Oktay İşcan, Müfit Kaptanoğlu, Önder Eğilmezler, Selim Gençerler, Ahmet Tahıllıoğlu, Akın Taşkent, Selahattin Beşerler, Şakir Berber, Erol Özkaymak’tan oluşmuştur. Osman Nuri Özsevinç ise genel sekreterlik görevini üstlenmiştir.

Federasyon Başkanlık görevini daha sonra 2004 seçimlerinde Korhan Kılıçoğlu devralmış, o dönemde birçok bölgede Triatlon’nun yanı sıra Duatlon branşı da canlandırılmıştır.

2006 Genel Kurulunda Halil Kılıçoğlu, tekrar başkanlık görevini devralmıştır. 2007 yılında, ITU, Türkiye Triatlon Federasyonunu 4 uluslararası müsabaka ile yılın “Altın Federasyonu” olarak ilan etmiştir.

2015 yılından beri Ironman 70.3 Turkiye yarışları Antalya ilinde yapılmaktadır.[3]

2018 yılında Bayram Yalçınkaya Türkiye Triatlon Federasyonu başkanı seçilmiştir.[4]

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Türkiye Triatlon Federasyonu". Türkiye Triatlon Federasyonu. 26 Temmuz 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ocak 2021. 
  2. ^ "Alanya International Triathlon". web.archive.org. 7 Kasım 2006. 7 Kasım 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ocak 2021. 
  3. ^ "Results - IRONMAN 70.3 Turkey". www.ironman.com. 9 Ocak 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ocak 2021. 
  4. ^ "Tarihçe". Türkiye Triatlon Federasyonu. 23 Mayıs 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ocak 2021.