Türkiye'de sosyoloji

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Türkiye'de sosyoloji alanında çalışmalar Türkiye’de sosyolojinin önderi olan Ziya Gökalp ile başlamıştır. Osmanlı'nın şekil olarak dağılmasıyla birlikte yaşanan sorunların olduğu dönemde sosyoloji fark edilmiştir.

Türkiye’de Ziya Gökalp’in temsilciliğinde kurulan sosyoloji, Cumhuriyet’in yeni bilgilerle gelişmesine önemli bir konu olmuştur. Bu noktada sosyoloji toplumu anlama ve çözümlemede bir yardımcı kaynak olarak görülmüştür. Türkiye’de sosyolojiyi ele alırken toplum yapısına ve olaylara daha geniş bakmamız gerekir. Sadece sosyoloji alanındaki gelişmelere değil, Türk toplumunda tarihsel zamanlar içerisinde yaşadığı değişimler önemlidir. Bu çalışmada sosyolojinin Türkiye’ye gelişi ve 1940’lara kadar olan dönem göz önünde bulundurarak, Türkiye’deki sosyoloji çalışmalarına etkileri bağlamında bir değerlendirme yapılmıştır.

Sosyoloji Türkiye'deki ve genel olanı karşılaştırıldığında ilk fark edilen Türk sosyolojisinin Batılı bilgi olan sosyolojiye neredeyse ayını biçimde takip etmesidir fakat Türkiye sosyolojisi, ne tamamen batıya benzeyebilmiş ne de kendi özelliklerine has bir sosyoloji anlayışı geliştirebilmiştir.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Sosyoloji. Seçkin. Mart 2019. ss. 54-57. ISBN 978-975-02-5359-1.