Türkistan (şehir)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vikiçizer (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 20.51, 8 Ocak 2016 tarihli sürüm (→‎Tarihi: düzeltme AWB ile)
Türkistan
Hazrat-e Turkestan, Yesi
Kazakistan'da Ahmet Yesevinin Türbesi
Türkistan'nın Kazakistan'daki konumu
Türkistan'nın Kazakistan'daki konumu
Ülke Kazakistan Kazakistan

Türkistan, Hazret-i Türkistan veya Yesi Kazakça: Түркістан), Kazakistan'ın güney kesminde Seyhun nehrine yakın bir kenttir.

Tarihi

Ahmet Yesevi'nin yaşadığı yer olarak nam salmış olan bu şehir, Kazakistan'ın diğer yerleşim bölgeleriyle kıyaslandığında fazla büyük olmayan bir yerleşim bölgesidir. 2005 sayımlarına göre nüfusu 95 bindir. Nüfüsün önemli bir bölümünü bağımsızlıktan sonra civar köylerden gelen insanlar oluşturmaktadır. Şehirde başta Kazaklar olmak üzere, Özbekler ve Ahıska Türkleri yaşamaktadır. halkın geliri kısmen hayvancılığa ve tarıma kısmen de Üniversiteye dayanmaktadır. Sovyet zamanında planı çizilmiş olan şehirde caddeler ve sokaklar daha düzgün ve orantılıdır, ancak ihmal nedniyle çoğu asfaltısz veya kötü asfaltlıdır.Özellikle yazın su problemi yaşandığı için yeşilliği azdır. Bu nedenle yazları rüzgarın da atkisiyle toz fırtınaları oluşmakta, halk bazen sokağa çıkamamaktadır. Şehirde yerleşim tarzı genel olarak müstakil şekildedir,yüksek bina diyebileceğimiz beş kat ve üstü apartman sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Şehirdeki en görkemli yapı Yesevi'nin külliyesidir, yöre halkı bu külliyeye "kesene" demektedir. Boyu otuz metre civarında olan bu yapının içerisinde -orijinalinin İngiltere'de olduğu söylenen- yeni evlenen veya dileğinin kabul olunmasını isteyen kimselerin dua ettiği yerdir. Yesevi'nin kazanı olarak da bilinen iki metre büyüklüğünde bir kazan vardır, bu büyük kazanda Hoca Ahmet Yesevi öğrencilerine, fakir halka yemek pişirilmiştir.

Şehrin ve genel olarak da içinde bulunduğu Çimkent eyaletinin iklimi Özbekistan ile paralellik arz etmektedir, klasik bir karasal iklimin görüldüğü Türkistan şehrinde kışlar kuzeyde olduğu kadar sert geçmesede yazları sıcaklık ülke oralamasının üzerindedir.

Yerli halkın eğitim düzeyi fazla yüksek değildir, Sovyetler Birliği döneminde özel olarak eğitim ve sağlık, genel olarak da sosyal alanda en sona bırakılan bölgelerin başında gelmiştir.

Özellikle 1992 yılında temelleri atılan Ahmet Yesevi Kazak-Türk Üniverstesinin etkisiyle ve Kazakistan'ın gelişen ekonomisininde katkısıyla hem modernleşme hem de şehirleşme anlamında bir çıkış trendi içine girmiştir.

Kardeş Şehirler

Kaynakça

  1. ^ Afyonkarahisar′ın Kardeş şehirleri, afyon-bld.gov.tr 29 Haziran 2012 tarihinde erişildi.

Kaynakça

Dış bağlantılar

Wikimedia Commons'ta Türkistan (şehir) ile ilgili çoklu ortam kategorisi bulunur.

Resimler

Koordinatlar: 43°17′N, 68°16′E