Türk Metal Sendikası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
13.31, 17 Ağustos 2016 tarihinde Ccebeci (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17489860 numaralı sürüm (İçerik eklendi.)

Türk Metal Sendikası, Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu TÜRK-İŞ'e bağlı metal iş kolunda faaliyet gösteren bir işçi sendikasıdır. Üye sayısı olarak Türkiye'nin en büyük işçi sendikasıdır. Esas olarak 10 Temmuz 1963 tarihinde kurulmuştur.

En büyük hedefini metal işçilerini tek çatı altında toplamak olarak açıklayan Türk Metal, aynı zamanda Türk Sendikacılığına Sosyal Sendikacılık terimini de kazandırmıştır. Bu anlamda eğitimlere, kültürel hizmetlere, metal işçilerin hayat standardının yüksek tutulmasına önem göstermektedir. Sadece üyelerine değil, onların eş ve çocuklarına da hizmet götüren bir kuruluştur.

Türk Metal, aynı zamanda Uluslararası Avrasya Metal İşçileri Federasyonu'nun kurucu üyesidir. Kısa adı UAMİF olan Federasyona bağlı 21 ülkeden 19 milyon metal işçisi üyedir.

Genel başkanlığını 14-15-16 Nisan 2009 tarihlerinde yapılan 13. Olağan Genel Kurulu'nda seçilen Pevrul Kavlak yapmaktadır. Pevrul Kavlak aynı zamanda Türk-İş'in Genel Sekreteri ve UAMİF'in de genel başkanıdır.

Türkiye'nin önde gelen sanayi kuruluşları olan; Mercedes Benz Türk, Arçelik, Ford Otosan, Renault, Türk Traktör, Alarko, Delphi, Kale Kilit, Erdemir, BMC, Karsan, Otokar, Indesit, Coşkunöz, BSH, Borusan Mannesmann, Siemens, İçdaş, M.A.N, Diler Demir-Çelik ve Çolakoğlu gibi firmalarda çalışan mavi yaka işçilerin hepsi Türk Metal Sendikası faal üyesidir.

Türk Metal Türkiye'de üye sayısını artıran ve teşkilatlanmayı öncelik haline getiren bir sendikadır. Bu bağlamda, son 3 yılda 35 bin metal işçisini daha bünyesine katarak, faal üye sayısını 156 bin kişinin ötesine taşımıştır.

Linkler