Türkçe rock

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Türkçe rock müziği, Türkiye'deki rock müzik sahnesini tanımlar. Türkiye'de rock müzik eserleri 1960'lar ve 70'lerden beri Cem Karaca, Erkin Koray, Fikret Kızılok ve Moğollar gibi grup ve kişiler tarafından Anadolu ve Arabesk rock formunda üretilmiştir. Bu tür, Türk halk müziği ve çeşitli rock müzik alt türlerini birleştirmiş ve rock müzikten içerik ve tarz bakımından önemli farklılıklar göstermiştir. 12 Eylül Darbesi sonucunda rock müzik performansları Türkiye'de sınırlandırılmıştır.

Modern Türk rock kültürünün gelişmesinde 90'lı ve 2000'li yıllarda Kemancı gibi rock barlar önemli rol oynamıştır. 2000'li yılların ortalarında rock müzik önemli bir yükseliş yaşamış, Duman, Athena, MaNga gibi gruplar müzik sektöründe başarı elde etmiş, bu dönemin sanatçıları Batılı muadillerine benzer tarzlarda müzik üretmiştir. 2010'larda indie ve alternatif rocka kayan Türk rock sahnesi, bu onyılın ortasından itibaren durgunlaşma evresine girmiştir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

1960-80'ler[değiştir | kaynağı değiştir]

Rock müzik, 1960'lı yıllarda Batı dünyasında gelişmiş ve ana akım bir müzik türü haline gelmiştir. Tür, geliştiği dönemde genellikle protest ve genel toplum yargılarının dışında bir çizgide ilerlemiştir. Hürriyet tarafından düzenlenen Altın Mikrofon ile Milliyet Liselerarası Müzik Yarışması, Türkiye'de rock müzik ve kültürünün gelişmesinde önemli roller oynamıştır. Cem Karaca, Erkin Koray, Mavi Işıklar, Moğollar, Silüetler ve daha pek çok grup bu yarışmalar vasıtasıyla yükselişe geçmiştir.

Bu dönemin Türk sanatçıları Batılı muadillerine görünüşleri açısından benzemekle birlikte, yaşam tarzları ve politik duruşları açısından farklılık göstermekteydiler. Batı'daki sanatçılar şarkı sözlerinde ve davranışlarında yerleşik statükoya karşı bir tutum izlerken, çağdaşları olan Türk sanatçılar daha konformist tutumlara sahip olmuştur. Bu yüzden bu devirdeki rock müzik "türkülerin Batı tarzında yorumlanması" olarak tanımlanmıştır. 1980'de gerçekleştirilmiş 12 Eylül Darbesi sonucunda rock müzisyenlerinin sahnede performansları yasaklanmıştır. Cem Karaca darbe nedeniyle Türkiye'ye dönmeyi reddetmiş ve Almanya'da yaşamaya başlamıştır.[1]

1990'lar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaan Tangöze, Ari Barokas ile birlikte Mad Madame grubunu kurmuştur. Daha sonra 1999'da ise Duman grubunun kurucu üyesi olmuştur. 2015, Diyarbakır konseri.

90'larda Galata Köprüsü altında yer alan Kemancı adlı rock bar, aralarında Volvox (Şebnem Ferah, Özlem Tekin, Gül Ağırca ve Ebru Bank-Eroğlu), Mad Madame (Kaan Tangöze, Yakup Trana, Ari Barokas, Tercan Şener), Indians (Teoman Yakupoğlu, Arbak Refik Dal, Serdar Öztop, Burak Kulaksızoğlu, Türkay Türkmen ), Pentagram, MFÖ gibi grupların yer aldığı pek çok grubun performans merkezi olmuştur.[2][3] 1990'larda ayrıca punk rock da Türkiye'de yeraltı müziği olarak yer edinmeye başlamış, bu akımdan Athena ve Rashit, ana akım müzik sahnesinde de popüler olmuş şarkılar yayınlamıştır.[4]

Rock müzik sahnesinde Beyoğlu'nun yanı sıra Kadıköy'deki Akmar Pasajı'da şekillendirici rol oynamıştır. Metal kültürünün de geliştiği bu pasaja, 1999 yılında Ortaköy'de işlenmiş bir cinayetin satanistlere atfedilmesi sonucunda, rock ve metal müzik dinleyicilerinin satanist olması iddia edilerek baskın düzenlenmiştir.[5] 2002 yılının Ocak ayında da Yunus ekipleri ve ilçe emniyet müdürlüklerine bağlı ekiplerin de katılımıyla metal ve rock kültürü ile bağdaşlaştırılmış, uzun veya boyalı saça, grup tişörtüne veya siyah giyime sahip kişilere karşı Beyoğlu, Beşiktaş, Bakırköy ve Kadıköy'de baskın düzenlenmiştir.[6]

2000'ler ve 2010'lar[değiştir | kaynağı değiştir]

2014 yılında Athena

2000'li yıllardaki Türk rock grupları, Batılı muadilleri ile paralel tarzda müzik üretmiştir. Zeytinli Rock Festivali ve Rock'n Coke gibi festivaller ilk 2000'lerin başlarında düzenlenmeye başlanmıştır. Çilekeş, Mor ve Ötesi, Redd, Zakkum, Athena, Kargo, Malt, MaNga, Duman, Hayko Cepkin, Aylin Aslım ve Pinhâni gibi oluşumlar bu dönemde ana akım parçalar üretmiş ve müzik piyasasında kendilerine yer edinmiştir. 2000'li yıllar Türkçe rock müziğin altın çağı ve müzik patlaması olarak nitelendirilmiştir.[7][8][9]

2010'larda indie ve alternatif etkili, farklı türlere de kayan rock müzik Türkiye'de yaygınlaşmıştır. Adamlar, Kaç Canım Kalmış, Yüzyüzeyken Konuşuruz, Dolu Kadehi Ters Tut, Son Feci Bisiklet, Büyük Ev Ablukada gibi grupların yanı sıra Cem Adrian, Kaan Boşnak gibi bireysel müzisyenler de popülerleşmiştir. 2010'ların ortalarında Türkçe rock müziği durgunlaşmaya başlamış, yeni grupların oluşumu yavaşlamıştır. Bu dönemde rock müziğe kıyasla rap ve elektronik müzik önem kazanmaya başlamıştır.[9]

Türkçe rock sanatçıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Rock Müziğin Doğuşu ve Türk Rock Müziği" (PDF). Sabit Duman. İnönü Üniversitesi. 13 Aralık 2016 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. 
  2. ^ "Kemancı mitolojisine giriş". www.hurriyet.com.tr. 4 Ağustos 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Temmuz 2020. 
  3. ^ "Kemancı Cumhuriyeti". www.hurriyet.com.tr. 1999. 9 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Temmuz 2020. 
  4. ^ "Türkiye'nin saklı kalmış tarihi; bir Punk hikayesi". T24. 15 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Temmuz 2020. 
  5. ^ "Akmar Baskını – 1999". The Geyik. 29 Aralık 2014. 31 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Temmuz 2020. 
  6. ^ ""Satanist" diye gözaltına alınan isim yıllar sonra neler olduğunu anlattı". odatv. 9 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Temmuz 2020. 
  7. ^ Karakaş, Burç Barlas (8 Ocak 2019). "Türkçe Rock Müziğin Altın Çağı: 2000'li Yıllar". Arsız Sanat. 10 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Temmuz 2020. 
  8. ^ "Ergenliği 2000'lere Denk Gelen Herkesin Çok İyi Bildiği 38 Türkçe Rock Şarkısı | ListeList.com". ListeList. 8 Eylül 2016. 10 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Temmuz 2020. 
  9. ^ a b "Türkçe rock'ın sonuna geldik". Milliyet. 14 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Temmuz 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]