Türkçe rap

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Türkçe Rap sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Türk müziği
Surname 17b.jpg
Klasik Türk müziği Fantezi müzik
Klasik Batı müziği Opera
Operet Türk halk müziği
Rebetiko Protest müzik
Köçekçe Arabesk müzik
Arabesk-pop Arabesk-rock
Technobesk Mehter
Güreş müziği Tasavvuf müziği
İlahi Film müziği
Jingle Kabare
Müzikal Varyete
Türk pop müziği kronolojisi Türkçe pop
Kanto Blues
Caz Bebop
Caz Rock Swing
Elektronik müzik Alternatif dans
Ambient müzik Breakbeat
Dans-pop Disko
Drum and Bass Dubstep
Elektro Ethereal
Garage müzik House müzik
New Age müzik Rave
Synth-Pop Tekno müzik
Trance müzik Vokal trance
Trip hop Hip hop
Rap Freestyle rap
Melankolik rap Rapcore
Latin müziği Tango
Reggae Dancehall
Roots reggae Ska
Dub Rock müzik
Alternatif rock Anadolu rock
Bağımsız rock Blues rock
Çello rock Deneysel rock
Elektronik rock Endüstriyel rock
Folk rock Glam rock
Gotik rock Hard rock
Latin rock New Wave
Pop rock Post-rock
Progresif rock Punk rock
Rock and Roll Rockabilly
Saykodelik rock Senfonik rock
Soft rock Heavy metal
Rhythm and Blues Funk
New jack swing Soul
Müzik türleri
Klasik müzik, Halk müziği, Popüler müzik, Dinî müzik, Askeri müzik, Çocuk müziği, Film müziği, Müzikaller
Yöresel halk müziği tarzları
Akdeniz müziği, Doğu Anadolu müziği, Ege müziği, Güneydoğu Anadolu müziği, İç Anadolu müziği, Karadeniz müziği, Marmara müziği, Trakya müziği
Müzik festivalleri
Adapazarı Rock Festivali, Akbank Caz Festivali, Alanya Uluslararası Turizm ve Sanat Şenliği, Ankara Uluslararası Müzik Festivali, Anki Rock Festivali, Antalya Uluslararası Koro Festivali, Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali, Barışarock, Beypazarı Festivali, Bilkent Uluslararası Anadolu Müzik Festivali, Bursa Rock Festivali, Çeşme Deniz Şenlikleri ve Uluslararası Şarkı Yarışması, Fine Arts Festivali, Freshtival, Gümüşlük Uluslararası Klasik Müzik Festivali, H2000, İstanbul Caz Festivali, İstanbul Rock Festivali, İstanbul Rock Republic Festivali, İzmir Avrupa Caz Festivali, Konya Uluslararası Mistik Müzik Festivali, Kuzey Kıbrıs Müzik Festivali, Pir Sultan Abdal Şenlikleri, Radar Live, Rock-A, Rockİstanbul, Rock'n Coke, Rock The Nations Festivali, Rock Station Festivali, Sarı Yazma Festivali, Sokakta Şenlik, Sonisphere Festivali, Şanlıurfa Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali, Uluslararası Arhavi Kültür ve Sanat Festivali, Uluslararası Bursa Festivali, Uluslararası Eskişehir Festivali, Uluslararası Foça Festivali, Uluslararası İstanbul Müzik Festivali, Uluslararası Mersin Müzik Festivali, Unirock Open Air Festival, Ünye Uluslararası Kültür Sanat ve Turizm Festivali, Zephyr Rock Festivali, Zeytinli Rock Festivali
Müzik dergileri
Gıdayı Ruh (23 Eylül 1896), Âlem-i Musiki, Billboard Türkiye, Bir+Bir, Musiki Mecmuası, Pure Electronic Mag (e-dergi), Roll, Rolling Stone (Türkiye)
Müzik televizyonları
Best TV, Buket TV, Dream TV, Dream Türk, Eko Tv, Gala TV, Genç TV, Kadırga TV, Karadeniz TV, Kiss TV, Kral TV, Kral İlaç Gibi TV, Kral Pop TV, Marmara TV, Mavi Karadeniz TV, MMC TV, National Geographic Music, Number One TV, Number One Türk TV, Özlem TV, Powertürk TV, Tatlıses TV, TMB TV, TRT 4, TRT Müzik, TürkÇ TV, Viva TV, Yol TV
Müzik listeleri
Kral Pop Avrupa TV Top 20, Kral Pop TV Top 20, Kral TV Top 10, Powertürk Pop 40, Türkçe Top 20, Türkçe Rock Top 20, Türkiye Top 20
Müzik ödülleri
Akdeniz Akdeniz Şarkı Yarışması, Altın Beste Şarkı Yarışması, Altın Kelebek Ödülleri, Altın Mikrofon, Altın Ses Yarışması, Amatör Topluluklar Yarışması, Bir Şarkısın Sen, Boğaziçi Müzik Festivali, Cahit Koparal Flüt Yarışması, Güneş Gazetesi Müzik Yarışması, International Star, Kemal Sunal Kültür ve Sanat Ödülü, Kral TV Video Müzik Ödülleri, Kuşadası Altın Güvercin Müzik Yarışması, Leyla Gencer Şan Yarışması, MGD Altın Objektif Ödülleri, Milliyet Gazetesi Yılın En Sevilen 10 Şarkısı, Milliyet Türkiye Liselerarası Müzik ve Halk Oyunları Yarışması, MTV Avrupa Müzik Ödülleri, MÜ-YAP Müzik Ödülleri, Pop Show, Popstar Alaturka, Popstar Türkiye, Powertürk Müzik Ödülleri, Siemens Opera Yarışması, Topkapı Müzik Festivali, Toplu İğne Yarışması, Türkstar, Ulusal Genç Solistler Yarışması
Türkiye'nin ulusal marşı
"İstiklal Marşı"
Türk marşları
"1 Mayıs Marşı", "Ankara Marşı", "Biz Atatürk Gençleriyiz", "Ellinci Yıl Marşı", "Gelibolu Marşı", "Gençlik Marşı", "Harbiye Marşı", "Hoş Gelişler Ola", "İleri Marşı", "İzmir Marşı", "Onuncu Yıl Marşı", "Osmanlı Marşları", "Plevne Marşı"
Türk müziğiyle ilgili müzikler
Abhaz müziği, Acem müziği, Arap müziği, Arnavut müziği, Azeri müziği, Bizans müziği, Boşnak müziği, Bulgar müziği, Çeçen müziği, Çerkez müziği, Ermeni müziği, Gürcü müziği, Hırvat müziği, İnguş müziği, Kürt müziği, Laz müziği, Levanten müziği, Macar müziği, Makedon müziği, Oset müziği, Pomak müziği, Roman müziği, Rumen müziği, Sırp müziği, Sloven müziği, Süryani müziği, Yahudi müziği, Yunan müziği, Zaza müziği

Türkçe sözlü rap müzik ya da Türkçe rap 1980'li yılların sonunda, 1990'lı yıllarda patlama yaşamış bir müzik türüdür.

Türkçe rap'in gelişimi[değiştir | kaynağı değiştir]

1990-1995 (1. Jenerasyon)[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkler arasında rap, ilk olarak Almanya'da yaşayan Türkler arasında yayılmaya başlamıştır. King size Terror - Bir Yabancının Hayatı parçasıyla Türkçe Sözlü Rap Müzik dönemi başlamıştır. Almanya'daki Türkler 90'lı yılların başından itibaren yöneldikleri Rap müziğin ülkemize taşınmasında öncü olmuşlardır. Böylece, Cartel'le beraber 1995 yılında rap müzik Türkiye'de ciddi anlamda boy göstermeye başlamış oldu. Cartel ile aynı zamanda ortaya çıkan İslamic Force grubuda Türkçe rap üzerinde etkili olmuştur.

1995-2000 (2. Jenerasyon)[değiştir | kaynağı değiştir]

1995 yılında Cartel'den sonra 1996 yılında Türkiye'de kurulan ilk rap oluşumu Bursa'dan Barikat grubu, 1997-98 yılları arasında Yunus Özyavuz (Sagopa Kajmer), Bilgin Özçalkan (Ceza) ve Tarık Gamert (Dr. Fuchs) yani Kuvvetmira oluşumu, 1997 yılında İstanbul'dan genellikle graffiti ile uğraşan Turbo, 1997 yılında İzmir'den Yener Çevik ve yine İzmir'de 1999 yılında Cash Flow ve NormLife grubunun kurucuları olan Erman-Ender, Ankara'dan Mode XL grubunu kuran Evren Besta ve Yasin Vural (VeYasin) gibi Türkçe rap sanatçıları ortaya çıkmaya başlamıştır.

2000-2005 (3. Jenerasyon)[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkçe rap'in medya tarafından yayınlandığı ilk tarihler 2000-2005'li yıllardır. Özellikle Dream TV, Türkçe rap'e çok büyük bir destek vermiştir. Öyle ki Sagopa Kajmer, Ceza ve Dr. Fuchs gibi isimlere 2003 yılbaşı programında yer vermiştir.

1995-2000 yılları arasında amatör olarak çalışan bir çok isim bu dönemde yavaş yavaş profesyonellik kazanmıştır. Örneğin Sansar Salvo (Ekincan Arslan), Pit10 (Server Uraz) ve Canka Veli bu isimlerden sadece üç tanesidir.

1998 yılında çıkış yapan Ayben ve Kolera'dan sonra başka kadın rap sanatçıları da ortaya çıkmıştır. 2002 yılında İzmir Karşıyaka'da Rapangels grubunu kuran Kübra Demirkol (RapAngels Q) ve Pınar Demirkol (RapAngels Pi) kardeşler buna bir örnektir.

2001 yılında, Türkçe rap'in bugünkü konumuna ulaşmasında büyük rol oynayan web portalların ilk örneği olarak, Sirhot ve DigitalMix Records'un katkılarıyla ilk Türkçe rap sitesi Turkishrap.com kuruldu.

Kasım 2005 tarihi Türkçe rap'in dönüm noktasıdır. Türkçe rap'in iki önemli isimlerinden Sagopa Kajmer ve Ceza bu tarihlerde birbirlerine diss atıp küstüler ve Türkçe rap'te taraflaşma başladı. O tarihlerden sonra Sagopa Kajmer, Türkçe rap alemine küstü ve hiçbir toplu rap platformuna çıkmadı.

2005 yılında Üsküdar'da melankoli tarzı ile ön plana çıkan Doğu Bosphorus, Kadıköy'de ise battle tarzı ile ön plana çıkan Kadıköy Acil isimli iki rap oluşumu kurulmuştur. Bu iki grup üyeleri arasında rap alemine damga vuracak dissleşmeler olmuştur. Kadıköy Acil günümüze kadar gelebildiyse de, Doğu Bosphorus 2011 yılından sonra piyasadan kaybolmuştur.

2005-2010 (4. Jenerasyon)[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkçe rap, bir süre sonra Türk gençliği tarafından öyle benimsendi ki 2005'li yılların başında bir çok Türk genci rap adı altında aktif faaliyetler gösterdi.

Bu yıllarda önemli rap oluşumları ortaya çıktı;

2010-2015 (5. Jenerasyon)[değiştir | kaynağı değiştir]

Hiphoplife etiketiyle çıkan bir çok toplama albüm yapıldı ve bu albümlere birçok MC yani rapçi katıldı. Bu albümlere Organize Oluyoruz 1/2/3 serisi örnek gösterilebilir.[1][2][3] 2015 yılında ise Türkçe Rap'in büyük isimlerinden olan Ceza 5 yıllık sessizliğine ara vererek Suspus albümünü piyasaya sürdü.[4]  2010 yılında Norm Ender İçinde Patlar isimli solo bir rap albümü yapmış ve albümde bulunan Çıktık yine yollara parçasına klip çekmiştir. Birçok yeni MC piyasaya dahil oldu ve bu MC'ler ile birlikte yeni dinleyicilerde bu müziği dinlemeye başladı.

 • 15 Eylül 2010 tarihinde Hakan Altuntaş öncülüğünde sadece internet üzerinden dinlenebilen Türkçe rap yayını yapan Türk Rap FM kuruldu. Günümüzde radyonun Facebook sayfa beğenisi 900.000 beğeniyi aşmıştır.
 • 2011 yılı içerisinde Ankara'da DJ Suppa, 2005 yılından beri rap müzik ile uğraşan Ais Ezhel, Aga B ve Funk'dup grubu önderliğinde VooDoo Records kuruldu. Aynı sene içerisinde HiphopLife Freestyle King 2'yi Ais Ezhel kazanarak kendini ve VooDoo'yu duyurmayı başardı. Rap'e reggae tarzı bir yorum katan Ais Ezhel ve tarzı kısa süre içerisinde rap dinleyicileri tarafından beğenildi.
 • 2003 yılında rap müzik yapmaya başlayan Gazapizm 2012 yılında İzmir'in Konak ilçesinde Argo İzmir stüdyosu kurdu.
 • 2007 yılında rap müzik yapmaya başlayan Grogi 2013 yılında İzmir'in Karşıyaka ilçesinde 90's Records stüdyosu kurdu.
 • 2002 yılında rap müzik yapmaya başlayan Joker 2014 yılında Eskişehir'de HiphopJobz! stüdyosunu kurdu.
 • 2013 yılında Hidra Devrap Freestyle yarışmasında birinci oldu. Aynı yarışmada Grogi ikinci, Allâme ise üçüncü oldu.
 • 2015 yılında Joker Microphone Show isimli bandrollü albümünü çıkardı.
 • 2015 yılında Burak ve Erdal Toprak kardeşler Yetenek Sizsiniz Türkiye yarışmasına katıldılar ve ikinci oldular.
 • 2015 yılında Zeo Jaweed, O Ses Türkiye isimli yarışmada üçüncü oldu.
 • 2015 yılında HiphopLife sponsorluğunda Türkiye'nin en büyük HipHop Festivali olan HipHop Jam İstanbul 2015 gerçekleştirildi. Festivalde 33 MC sahne aldı.
 • 2015 yılının sonlarına doğru Pit10 rap müziği bıraktı.
 • Yıllardır sessizliğini koruyan Kurşun 2015 yılında rap müziğe geri dönüş yaptı.

2015-günümüz. (6. Jenerasyon)[değiştir | kaynağı değiştir]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkçe rap dünyasının gelmiş geçmiş en büyük toplama/compilation albümü 1999 yılında piyasaya çıkan Yeraltı Operasyonu'dur.

Norm, 2006 yılında küfür içeren Eksik Etek şarkısıyla, özellikle internet sosyal medyasında tanınmıştır. Bu şarkısı bir gün içerisinde 2,5 milyon, 1 ayda ise 40 milyon kişi tarafından dinlenmiştir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]