Tödürge Gölü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Tödürge Gölü, Sivas'ta var olan, doğal yolla oluşmuş bir göldür. Göl, Hafik ile Zara ilçeleri arasındadır. Hafik'in 5 km doğusunda yer almaktadır. Sivas - Erzurum kara yolunun 50. kilometresindedir. Gölün yüzeyi 5 km²'dir. En derin yeri 45 metredir.[1] Dibindeki kaynaklardan ve çevreden gelen derelerle beslenir. Gölü besleyen başlıca akarsular Kangal Çayı ve Tecer Suyu'dur. 1 km güneyinde gölün adını taşıyan Tödürge Köyü vardır. Birçok kuş, balık avlamak için bu göle gelmektedir. Gölün oluşumuna dair bir efsane vardır. Ayrıca Zara ilçeside yaşayanların yaz aylarında serinlemek adına göle girmeleri bir modadır.

Tödürge Gölü

Tödürge Efsanesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir adam yolunu kaybetmiş ve kendini bir köyde bulmuş. Susamış, insanlardan yardım alacağını düşünerek köye inmiş ve köylülerin kapısını çalmış.

Her çaldığı kapıdan yüzü asık dönmüş. Kimse ona yardım edip su ve ekmek vermek istememiş. Adam insanlara beddua etmiş; "Kimse bana yardım etmedi, hepinizin ocağından su çıksın, her yeri bassın." diyerek köyden ayrılmış.

Sonra köyün evlerindeki ocaklardan su çıkmaya başlamış ve her yer sularla kaplanmış. Sular altında kalan köy, bir göle dönmüş. Bundan sonra köyün adı Tödürge Köyü olduğundan, göle "Tödürge Gölü" demişler..[2]

Ancak günümüzde gölün 1 km güneyinde "Tödürge Köyü" adında bir köy vardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]