TÜV

Vikipedi, özgür ansiklopedi
TÜV sertifikasını gösteren etiketli yatay dönüşlü borulu kazan

Technischer Überwachungsverein (TÜV) (Teknik Muayene Derneği), tehlikeleri en aza indirmek ve hasarları önlemek için her türlü teknik sistemleri, tesisleri ve nesneleri deneyen, denetleyen ve onaylayan Almanya ve Avusturya'dan uluslararası olarak aktif, bağımsız hizmet şirketleridir. TÜV şirketleri, TÜV Nord, TÜV Rheinland ve TÜV SÜD (TÜV Hessen ile birlikte), daha küçük bağımsız şirketler TÜV Thüringen, TÜV Saarland ve TÜV Austria olmak üzere üç büyük holding şirketi olarak düzenlenmiştir.[1]

Sorumluluklar ve yapı[değiştir | kaynağı değiştir]

Tüm TÜV'ler araç izleme, sürücü lisanslama ve ekipman ve ürün güvenliği alanlarında egemen görevler yerine getirmektedir. Ayrıca TÜV'ler Avrupa'da tıbbi cihaz düzenlemesi için onaylanmış kuruluşlar olarak işlev görmektedir.[2]

Adında "TÜV" kelimesini kullanan her şirketin en az %25,1'i "Technischer Überwachungs-Verein e. V." 'ye aitir. TÜV Alman iş dünyasının sivil bir toplum kuruluşudur ve devlet tarafından belirtilen egemenlik görevleriyle görevlendirilmiştir ("TÜV Sözleşmesi").

Kuralsızlaştırma ve serbestleştirmenin bir sonucu olarak, Almanya'daki eski bölgesel sorumluluk çoğu çalışma alanında kaldırılmıştır. Bu alanlarda ve düzenlemeye tabi olmayan sektörde şirketler piyasada bağımsız olarak faaliyet göstermekte ve birbirleriyle rekabet etmektedir. Ürün belgelendirmesi, yönetim sistemleri belgelendirmesi gibi birçok alanda, dünya çapında iştirakleri ile temsil edilmektedir.

TÜV'ü taklit eden kuruluşlar Almanca konuşulan dünyanın dışında da yer edindiler. TÜV Nord'un bir iştiraki olan TÜV India, 1989 yılından beri Hindistan'da faaliyet göstermektedir. TÜV ofisleri de 2007 yılından bu yana Türkiye'de faaliyet göstermektedir. işletmeci, TÜV SÜD'ün bir iştiraki olan TÜVtürk'tür.

TÜV Hessen[değiştir | kaynağı değiştir]

TÜV Hessen'in (TÜV Technische Überwachung Hessen GmbH) merkezi Darmstadt'tadır. Kökenine göre şirket tamamen teknik bir test kuruluşudur, ancak test ve sertifikasyona odaklanmasıyla artık hizmet sektöründe geniş bir alanda faaliyet gösterir. Halen yaklaşık 1.350 kişiyi istihdam etmekte ve 2019 mali yılında yıllık yaklaşık 157 milyon Euro satış gerçekleştirmiştir. TÜV Hessen'in %55'i TÜV Süd AG'ye, %45'i ise 1999'dan bu yana Hesse eyaletine aittir.

TÜV SÜD[değiştir | kaynağı değiştir]

TÜV SÜD AG, yüzde 74,9 hissesi TÜV SÜD e.V.'ye ait olan bir yönetim holding şirketidir. (kayıtlı dernek) ve yüzde 25,1'i TÜV SÜD Vakfı'na aittir.[3] 2021'de 25.000'den fazla çalışanıyla yıllık 2,7 milyar Euro satış elde etmiştir.[3] Haziran 2022 itibarıyla TÜV SÜD, Almanya, Avrupa, Amerika ve Asya'da 1.000'den fazla konumu listelemiştir.[4] Satışların yaklaşık yüzde 40'ı yurt dışına yapılır.[3]

TÜV Nord[değiştir | kaynağı değiştir]

TÜV NORD AG'nin merkezi Hannover'dedir. Ana görevleri sanayi, otomotiv, insan kaynakları ve eğitim iş alanlarında test ve belgelendirmedir. Şirket 2004 yılında anonim şirket olarak kurulmuştur. Şirketin hisseleri TÜV NORD e'. V. (%36,1), RWTÜV e. V. (%36,1) ve TÜV Hannover/Sachsen-Anhalt e. V. (%27,8) ye aittir.

TÜV Saarland[değiştir | kaynağı değiştir]

TÜV Saarland, 1871 yılında kurulan Pfälzischer Dampfkessel-Revisions-Verein'den (Pfalz Buhar Kazanı Denetleme Derneği) doğmuştur ve merkezi Sulzbach'tadır. TÜV Saarland'ın Yönetim Kurulu Başkanı Thomas Klein'dır. TÜV Saarland Holding GmbH'nin yüzde 74,9'u TÜV Saarland e.V.'ye ve yüzde 25,1'i TÜV Saarland Vakfına aittir. TÜV Saarland Holding GmbH'nin genel müdürleri Carsten Schubert (sözcü) ve Thorsten Greiner'dir.

TÜV Thüringen[değiştir | kaynağı değiştir]

TÜV Thüringen'in genel merkezi Erfurt'tadır. TÜV Thüringen bir şirketler grubu olarak kurulmuştur ve diğer test kuruluşlarıyla rekabet etmektedir. TÜV Thüringen şirketler grubunun ana odağı Almanya'nın merkezindedir ve Almanya genelinde ve dünya çapında faaliyet göstermektedir. Almanya'da on noktada 1.000'den fazla çalışanın yanı sıra on iki ülkede çok sayıda otomotiv test tesisi vardır.

TÜV Rheinland[değiştir | kaynağı değiştir]

TÜV Rheinland AG'nin merkezi Köln'dedir. TÜV Rheinland güvenlik, verimlilik ve kalite alanlarında teknik test kuruluşu olarak faaliyet göstermektedir. TÜV Rheinland AG'nin yönetim kurulu başkanı Michael Fübi, denetim kurulu başkanı ise Michael Hüther'dir. TÜV Rheinland AG'nin tek hissedarı TÜV Rheinland Berlin Brandenburg Pfalz e. V. 'dir. TÜV Rheinland, 19.924 çalışanıyla 2017 yılında 1,97 milyar Euro satış ve 130,6 milyon Euro faiz ve vergi öncesi kazanç elde etti. Satış açısından yüzde 45'i Almanya dışındaki işlerden kaynaklandı. 11.420 çalışan Almanya dışında, 8.504 kişi ise Almanya'da çalışmaktadır. DIN CERTCO[5], TÜV Rheinland Grubunun sertifikasyon kuruluşudur ve DIN İşaretlerinin ve diğer sertifikasyon işaretlerinin verilmesine yönelik sertifikasyon kuruluşudur.

TÜV Avusturya[değiştir | kaynağı değiştir]

Avusturya'da, geçmişi 1872 yılında bir izleme derneği olarak kurulan TÜV Avusturya, uluslararası alanda faaliyet gösteren TÜV Avusturya Grubu'na dönüşmüştür.

"TÜV" markası[değiştir | kaynağı değiştir]

"TÜV" markası, bu test kuruluşlarının ve VdTÜV'ün yararına korunan, oldukça tanınabilir bir ticari markadır. TÜV test şirketlerinin değerli bir varlığıdır.

"TÜV" öncelikle genel denetim yoluyla kamuoyu tarafından tanındı. Almanya'da, "TÜV" terimi gayri resmi olarak zorunlu iki yılda bir veya üç yılda bir yapılan araç muayenesi yöntemini belirtmek için kullanılır (Birleşik Krallık'taki "MOT" terimine benzer, örn. Her ne kadar araç muayeneleri artık Dekra, KÜS veya GTÜ gibi başka bir kuruluş tarafından da denetleniyor olsa da, bu muayeneye ilişkin eski tekel çoktan sona ermiştir).

Ayrıca "TÜV-geprüft" halk dilinde bir TÜV şirketi tarafından teknik testlere yönelik kalite mührü anlamına gelir (yukarıya bakınız). "TÜV onaylı" tanımı yalnızca bir teknik denetim kuruluşu veya bağlı kuruluşu tarafından kullanılabilir. Aksi takdirde tüketicileri yanıltabilir veya haksız rekabete yol açabilirsiniz. Bu kalite mührü aynı zamanda sahtecilik yoluyla giderek daha fazla suiistimal edilmektedir.

"TÜV", tarafsızlığı ve uzmanlığı açısından Almanya ve Avusturya'da ve aynı zamanda dünya çapında yüksek bir itibara sahip olduğundan ve yüksek düzeyde tanınırlığa sahip olduğundan, bu isim, çağrı yapıldığında birçok sosyal sorun alanına ve şikayete günlük dilde uygulanır. kontrol ve şeffaflık (örneğin "Bürokrasi TÜV", "Okul TÜV", "Etkinlik TÜV").

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Hakim, Danny; Bowley, Graham (14 Ekim 2015). "VW Scandal Exposes Cozy Ties in Europe's New Car Tests". The New York Times. 11 Eylül 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Eylül 2022. 
  2. ^ Labek, G; Schöffl, H; Meglic, M (Şubat 2015). "New medical device regulations ahead - what does that mean for arthroplasty registers?". Acta Orthopaedica. 86 (1). ss. 5-6. doi:10.3109/17453674.2014.1002185. PMC 4366659 $2. PMID 25583172. 
  3. ^ a b c "2021 Annual Report". TUV SUD. 15 Mart 2022. 27 Haziran 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Haziran 2022. 
  4. ^ "Locations". TUV SUD. 20 Mayıs 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Haziran 2022. 
  5. ^ "DIN CERTCO is the certification body of TÜV Rheinland Group". DIN CERTCO & TÜV Rheinland. 18 Nisan 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Nisan 2023.