Szolnok

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vikiçizer (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 12.25, 9 Ocak 2016 tarihli sürüm (→‎Ekonomi ve sosyal yaşam: düzeltme AWB ile)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Szolnok
Ülke Macaristan Macaristan
İl Jász-Nagykun-Szolnok
Nüfus
 (2011)
 • Toplam 74.544

Szolnok, Macaristan'ın ortadoğu kesiminde, Jász-Nagykun-Szolnok ilinin (megye) merkezi kentidir. Büyük Macar Ovası'nın merkezinde ve Tisza nehrinin kıyısındaki konumu onu yüzyıllar boyunca önemli bir kültürel ve ekonomik kavşak yaptı.

Yerleşim

Szolnok; Budapeşte’nin 110 km (68 mi) güneydoğusunda,Zagyva ve Tisza ırmaklarının birleştiği noktada, Büyük Macar Ovası'nın kalbinde yer almaktadır.

Tarih

Arpád kralları döneminde (10-15. yy) bir pazar kasabası ve Maramureş Dağlarından getirilen kaya tuzunun dağıtım merkeziydi. Orta Çağda, stratejik konumu nedeniyle Macarlar ve Osmanlılar arasında çekişme konusu oldu. Szolnok ve kalesi 1552 yılında Ahmed Ali Paşa tarafından Osmanlıların egemenliği altında alınmıştır. 1553 yılında sancak merkezi haline getirilmiş ve cami ve hamam inşa edilmiştir. Günümüzde camiye ait minarenin kaidesi çeşme olarak kullanılmaktadır.[1] 1562 yılında Buda Valisi Güzelzade Rüstem Paşa tarafından Tisza nehri üzerinde 110 m uzunluğunda ilk kalıcı köprü inşa ettirilmiştir. 2003 yılındaki kuraklıkta Tisza ırmağı seviyesinin düşmesi sonucu köprü kalıntıları ortaya çıkmıştır.[2] Osmanlılardan kalma çömlekler ve kullanılan aletler Damjanich János Müzesinde sergilenmektedir. Szolnok 1685 yılında Osmanlıların hakimeyeti altından çıkmıştır.

Ekonomi ve sosyal yaşam

Günümüzde kentte mobilya, tekstil, kimyasal madde, selüloz ürünleri ve kağıt üretilir. Sıcaklığı 56 °C'ye ulaşan kaynak sularının çevresinde ve ırmak kıyısında oteller ve kaplıcalar kurulmuştur. Yeni klasik üsluptaki Belediye Sarayı ve Szigligeti Tiyatrosu kültürel bakımdan önem taşıyan yerlerdir.

Kaynakça