Synthwave

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Synthwave
Müzikal kökenleri
Kültürel kökenleri 2000ler ortaları – erken 2010lar
Alt tarzlar
  • Dreamwave[1]
  • scifiwave
  • darksynth


Synthwave (diğer bilinen isimleriyle, retrowave ve futuresynth) 1980'lerin film müzikleri ve video oyunlarından etkilenen bir elektronik müzik türüdür. Bu müzik türü 2000'li yılların ortalarından itibaren, İnternette yayın yapan çeşitli niş topluluklar tarafından üretilmiş, geliştirilmiş ve 2010’ların başlarında daha popüler bir hale gelmiştir. İsmi, bir müzik üretme aleti olan Synthesizer'dan almıştır. Üretilen müzikler, 1980'lerin bilimkurgu, aksiyon ve korku filmi müziklerinden esinlenilerek oluşturulmaktadır. Retrofütürizm yapımlarında yaygın olarak kullanılması sebebiyle cyberpunk ile özdeşleşmiştir.

Tarz[değiştir | kaynağı değiştir]

Synthwave, 1980'lerin birçok filminden, video oyunlarından ve çizgi filminden, ve John Carpenter , Vangelis ve Tangerine Dream gibi bestecilerden ilham alınarak üretilmiştir ve Elektro House, synth ve nu disco gibi müzik türleriyle benzerlik göstermektedir.

Bilinen diğer adıyla "Outrun" , 1986 arcade yarış oyunu Out Run'dan geliyor. Müzisyen Perturbator'a (James Kent) göre, müzik tarzı esas olarak enstrümantaldir. Üretilen müziklerin çoğu, 1980'lerin electronic drums, gated reverb ve analog synthesizer gibi bas hatları ve elektronik frekansları taklit edilerek oluşturulmuştur.

Synthwave 2000'li yılların başlarında ortaya çıkmıştır. David Grellier (College), Kavinsky ve Justice gibi Fransız yapımlar, synthwave müzik tarzının ortaya çıkmasında önemli derecede katkıda bulunan öncüler olarak kabul edilmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Young, Bryan (25 Mart 2015). "Synthwave: If Tron and Megaman had a music baby". Glitchslap.com. 14 Şubat 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Mayıs 2015.