Svaziland pasaportu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Swazi pasaportu veya Svaziland pasaportu, Svaziland vatandaşlarına yurtdışı seyahatleri için verilen belgedir.

Svaziland pasaportunun ön yüzünün ortasında Svaziland arması, bunun yukarısında ülkenin adı ve aşağısında "pasaport" yazısı bulunmaktadır. Pasaportta genellikle ad, fotoğraf, imza ve sahibinin doğum tarihi, ve bunu tanımlamak için yardımcı diğer faktörler içerir.

Svaziland pasaportu sahibi vatandaşlar İsrail ve İrlanda'ya vizesiz seyahat edebilme hakkına sahiptirler.

Svaziland pasaportu sahipleri 13 Eylül 2012 tarihine kadar Kanada'yı da vizesiz seyahat edebilmekteydiler fakat insan kaçakçılığına ilişkin kaygılar ve sahte belge kullanımı yüzünden vizeden muaf ulusların listesinden çıkarılmıştır.

Henley Vize Kısıtlamaları Endeksi'nin 2015 yayınına göre Svaziland vatandaşları sınır kapısında vize alarak veya vizesiz 66 ülkeye seyahat edebilirler.[1] Bu sayede Svaziland vatandaşları Dünya'da seyahat özgürlüğü açısından 67. sırada yer almaktadır. Bu sayede Svaziland vatandaşları Dünya'da seyahat özgürlüğü açısından 73. sırada yer almaktadır.

Vizesiz gidilebilen ülkeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Haritada gösterilen ülkeler Svaziland vatandaşlarına vize uygulamamakta veya ülkeye girişte vize alınabilmesine imkân sağlamaktadır.

Visa requirements for Swazi citizens.png

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Global Ranking - Visa Restriction Index 2015" (PDF). Henley & Partners. 30 Ocak 2016 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Oct 2015. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]