Suyapa Bakiresi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Koordinatlar: 14°4′49.66″K 87°9′27.51″B / 14.0804611°K 87.1576417°B / 14.0804611; -87.1576417

Virgen de Suyapa Hondurasın ve Orta Amerikanın Koruyucu Azizesi

Suyapa'nın Bakiresi (İspanyolca: Virgen de Suyapa) 18. yüzyıla ait İsa'nın annesi bakire Meryem heykelidir (6 cm/2.3 in). Heykel aynı zamanda Suyapa'nın leydisi (İspanyolca: Nuestra Señora de Suyapa) diye geçer. Heykel Suyapa'daki Suyapa baziliskasında saklanıyor.[1][2]

Honduraslılar için Koruyucu Azize anlamını taşır.

Keşfi[değiştir | kaynağı değiştir]

Suyapa'nın bakiresinin nasıl keşfedildiğine dair değişik fikirler bulunmakta. En klasik olanı aşağıda anlatılmaktadır.

Hondura'lıların çoğu heykelin miraculously 1747 ocağın sonu ya da şubatın başında bir işçi tarafından keşfedildiğine inanıyor. Alejandro Colindres Tarafından . Colindres ve 8 yaşındaki bir çocuk Piligüin dağına Clindres'in annesi tarafından bazı mısır tarlalarını temizlemek üzere görevlendirilmişti. İşleri geceye uzadığı için dışarıda yatmak zorunda kalmışlardı. Colindres sert bir acıyla uyandı ve bir şeyin üzerine yattığını fark etti. Hikâyenin ileri versiyonlarında Colindres'in onu incelemek yerine atabildiği kadar uzağa attığı söylenmektedir. Ertesi sabah Colindres üzerine yattığı şeyin Bakirenin portresi olduğunu fark eder ve annesinin evinde duvara asar. Sonraki 20 yıl boyunca orada asılı kalır.

Hürmet[değiştir | kaynağı değiştir]

1768'de kaydedilen ilk mucizeye kadar portre duvarda asılı kalmıştı. Bu olaydan sonra aile 1777'de inşası tamamlanan küçük bir kilise için para toplamaya başladı. Papa XI. Pius "Our Lady of Suyapa" adıyla portreyi ilan etti.

Portre 20. yüzyılda kilisenin ve resmin koruyucularını elde etti. Genellikle her Şubat Portrenin ülkede dolaşmasına eskortluk ediyorlardı.

Dipnotlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Barceló Morey, Jose. 2000. La Inmaculada Concepción de María en Honduras: La Inmaculada Concepción de Suyapa, Patrona de Honduras. San Pedro Sula: Editorial/Librería Coello
  • Valladares B., Juan R. 1946. La Virgen de Suyapa (historia documentada). Tegucigalpa: Tallereres Tipo-Lito.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]