Suuçtu Şelalesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Suuçtu Şelalesi

Suuçtu Şelalesi, Türkiye'nin Bursa ilinin Mustafakemalpaşa ilçesine 18 km uzaklıkta bulunan ve ilçenin içme suyu ihtiyacını karşılayan, 38 metre yükseklikteki felezlerden dökülen şelale.

Oluşumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Suuçtu Kaya Şelalesi

Çataltepe mevkiinde, Muradiyesarnıç köyü yakınlarında, Karadere altındaki fay hattının çökmesi ile oluşmuştur. Granit metamorfik kayalar üzerinden akan şelale 464 metre rakıma sahiptir.Ayrıca şelaleden 5 km boyunca Sünlük Mahallesine kadar küçük şelalelerin bulunduğu 3 doğal oluşumlu şelale bulunmaktadır.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kayın, meşe, çam ağaçlarının gölgesinde serin bir dinlenme alanı olan bu alan, etrafındaki ahşap piknik masaları ve ocakları sayesinde piknikçilerin çok rağbet ettiği bir mesire yeridir. Suuçtu Şelalesi Şubat-Mart aylarında daha gür akmaktadır. Kış mevsiminde şelalenin genişliği 30 metreyi bulmaktadır. Sel olduğunda genişliği 50 metreye çıkabilmektedir. Tek parça halinde göle dökülen şelale bu sırada kayalara çarpmakta, suyu da bu vesileyle çok yükseklere kadar sıçramakta olup önündeki alçalan yamaçlara doğru ağaçların arasından uçmaktadır.

Turizm[değiştir | kaynağı değiştir]

Turizm bölgesi ilan edilen çevrede doğa sporları ve aktiviteler yapılmakta.11 Temmuz 2011 tarihinde Tabiat Parkı olarak tescillenmiştir.Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Suuçtu Tabiat Parkı yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği doğa harikası eko park alanı.[1]

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Suuçtu Şelalesi-Mustafakemalpaşa,Bursa". Araştırma yazısı,Yönetmen Tekin Gün. Mootol,Kültür Sanat-12 Temmuz 2020. 26 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]