Susana (film, 1951)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Susana
Demonio y Carne
Yönetmen Luis Buñuel
Yapımcı Sergio Kogan
Manuel Reachi
Senarist Luis Buñuel
Jaime Salvador
Rodolfo Usigli
Manuel Reachi(roman)
Oyuncular Rosita Quintana
Fernando Soler
Müzik Raúl Lavista
Kurgu Jorge Bustos
Yapım yılı 1951, Meksika
Süre 82 dakika
Dil İspanyolca

Susana (Demonio y Carne / The Devil and the Flesh), İspanyol yönetmen Luis Buñuel' in yönetmenliğini yaptığı, 1951 yapımı bir Meksika filmidir.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Susana, ıslahevinden kaçtıktan sonra yolu zengin bir ailenin çiftliğine düşen yirmili yaşlarda güzel fakat duygusal olarak son derece dengesiz genç bir kızdır. Kaçışının ardından geldiği bu çiftlikte kalabilmek için kendisine acıklı bir hikâye uydurur ve yardımsever hareketleriyle herkesin sevgisini kazanır. Çiftlik sahibesinin sınırsız iyi niyetinden faydalanarak oraya yerleşmeyi başaran Susana, derhal karanlık kişiliğinin gerektirdiklerini yapmaya başlar. Çevresindekilerin zayıflıklarını sezip bunları kullanmak konusunda olağanüstü bir beceriye sahiptir. İşe çevresindeki tüm erkekleri baştan çıkartmakla başlayan genç kız, yıllardır huzurlu bir hayat yaşamakta olan aileyi karıştıracak, onların sarsılmaz görünen gündelik hayatını kısa sürede rayından çıkaracaktır.

Bu olaylar sırasında ondan şüphelenen tek kişi, kafası batıl inançlarla dolu olduğundan kimsenin ciddiye almadığı, içgüdülerine güvenerek yaşayan yaşlı bir hizmetkârdır. Filmin sonunda Susana ile ilgili tüm gerçekler açığa çıkar ve bu tehlikeli genç kız yeniden ıslahevine gönderilir. Tüm bu zaman boyunca yaşadıkları nedeniyle aslında birbirlerinin yüzüne bile bakamayacak durumda olan ev ahalisi ise ertesi gün hiçbir şey olmamışçasına eski hayatlarına geri dönerler.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]