Survivalizm

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Survivalizm, doğal afetler gibi acil durumlara ve siyasi veya ekonomik krizlerin neden olduğu sosyal düzende bozulmaya neden olan diğer afetlere proaktif olarak hazırlanan bireylerin veya grupların (survivalist) toplumsal bir harekettir. Hazırlıklar, kişisel sıkıntılardan yerel hizmet kesintilerine, uluslararası veya küresel felakete kadar değişen ölçeklerde kısa vadeli veya uzun vadeli senaryolar öngörebilir. Genel acil durum hazırlığını, survivalizm biçimindeki hazırlıktan ayıran net bir çizgi yoktur, ancak genellikle, felaketlerin meydana gelme riskine ilişkin daha yüksek tahminlere sahip oldukları için hazırlık yapanların/hayatta kalanların özellikle kapsamlı bir şekilde hazırlandığı niteliksel bir ayrım tanınır. Bununla birlikte, survivalizm, kişisel bir acil duruma hazırlanmak kadar sınırlı olabilir veya adanmış bir yaşam tarzına sahip kişisel bir kimlik veya kolektif kimlik kadar kapsamlı olabilmektedir.

Survivalizmin vurgusu, kendine güvenmek, malzeme stoklamak ve hayatta kalma bilgi ve becerilerini kazanmaktır. Sarf malzemelerinin stoklanması, herkesin sahip olması gereken hayatta kalma kitlerinden aşırı durumlarda tüm sığınaklara kadar geniş bir yelpazedir.

Survivalistler genellikle ilk yardım ve acil tıbbi/paramedik eğitimi, kendini savunma eğitimi (dövüş sanatları, ateşli silah güvenliği) ve kendi kendine yeterlilik eğitimi alırlar ve genellikle toplumun felaket bir başarısızlıktan kurtulmalarına yardımcı olabilecek hayatta kalma inzivaları veya yeraltı sığınakları gibi yapılar inşa ederler.

Survivalist teriminin kullanımı 1980'lerin başlarına kadar uzanmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]