Suriye Türkleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Suriye Türkleri
Flag of Syrian Turkmens.svg
Toplam nüfus
200.000[1] -1.500.000[2][3]-3.500.000[4][5]
Önemli nüfusa sahip bölgeler
Halep  · Şam  · Cezire  · Hama  · Humus  · Lazkiye[6]
Diller

Türkçe[7][8]  · Arapça  · Azerice  ·

Din

İslam

İlgili etnik gruplar

Irak Türkmenleri  · Oğuz Türkleri (Türkler  · Irak Türkmenleri), diğer Türk halkları


Suriye Türkmenler bayrağı ikinci versiyonu

Suriye Türkleri ya da Suriye Türkmenleri, Suriye'de yaşayan Türk azınlıktır. Suriye Türkleri, Selçuklu sultanı Alparslan'ın Malazgirt Savaşı'ndan önce belirli oranlarda Rakka ve Halep bölgesine yerleşmeye başlayan ardından Anadolu'nun fethiyle bölgeye genel anlamda yerleşmeye başlayan Haçlı Seferlerine karşı önemle yerleştirilmiş Oğuz boylarıdır.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkler Osmanlı Devleti'nin Şam topraklarını kaybetmesiyle Türkiye'ye göç etmişlerdir. [kaynak belirtilmeli] Suriye Türkleri (Türkmenleri olarak anlılırlar) Selçuklu ve Osmanlı döneminde, Müslümanların kutsal bölgelere olan Hac yollarını korumak amacıyla yerleştirilmişlerdir.[kaynak belirtilmeli]

Suriye Türkleri tarihsel süreçte çok büyük görevler üstlenmişlerdir. Haçlı ordularına karşı yaptıkları savaşlar yanında, günümüze değin işgal altında olan bölgelerde kutsal hac yollarının koruyucuları ve bölgelerinin savunucuları olmuşlardır.

Suriye'nin farklı bölge ve şehirlerinde yerleşmiş olan Suriye Türkmenleri özellikle Şam, Lazkiye, Hama, Humus, Halep ve Rakka kentlerinde ve köylerinde bulunmaktadır. Arap sosyalizmi asimilasyon programları çerçevesinde, dil öğrenimlerini engellemiş, köylerinin isimlerini değiştirmiş, sosyal ve kültürel gelişimlerini engellemiştir. Ancak dillerini, dinlerini ve kültürlerini bugüne dek koruyabilmişlerdir.

Bugünkü Durum[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye'de özellikle Hatay, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Adana, Kayseri şehirlerinde Suriye Türklerinin akrabaları ve yakınları bulunmaktadır.[kaynak belirtilmeli] Bayramlarda sınır boylarında yoğun bir trafik yaşanmaktadır. Halep ve Lazkiye Türkleri İç Anadolu Bölgesindeki Türkçe'ye çok yakın bir dil kullanmaktadır. Bununla Rakka gibi bazı bölgeler asimilasyon programları nedeniyle, özellikle genç ve orta yaş grupları Türkçe'yi iyi konuşamamaktadır. Suriye Türkmenleri, özellikle de ata öte ve aile bağları nedeniyle, bütün baskılara rağmen göç etmemiştir. Ancak Lazkiye bölgesinde bulunan ve sayıları 100.000.[kaynak belirtilmeli] üzerinde olan Bayır-Bucak Türkleri ikinci dünya savaşından sonra Hatay bölgesine sınırlı sayıda da olsa göç etmiş ve bazı başarılı üyeleri ( Mehmet Şandır , İsmet Bozoğlan, Esat Arber vb.), Türkiye'de önemli başarılar elde etmiş durumdalar.

Sayıları; Nüfus sayımı yapılmadığından bilinmemektedir.Ancak bir takım internet sitelerinde abartılı olarak 1,500.000-3,500.000 olarak geçmektedir.Bu kadar abartılı verilmesindeki sebep Suriye iç savaşıdır.Tahmini nüfusları 200.000'dir.[9]

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ now.mmedia.me
  2. ^ Abdi Noyan Özkaya, Suriye Kürtleri: Siyasi Etkisizlik ve Suriye Devleti’nin Politikaları, Review of International Law and Politics, 2007, s. 112.
  3. ^ Mehmet Şandır, “Suriye Türklüğü”, Türk Yurdu, Cilt 18, Sayı 133 (1998), s. 7-8.
  4. ^ ORSAM Report No: 83, The Turkmens of Syria, Sayfa 16'dan alıntıdır: "Değişik kaynaklar ve saha çalışmasında elde edilen verilerden yola çıkarak Suriye Türkmenlerinin toplam nüfusu 3,5 milyon civarındadır."
  5. ^ Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (ORSAM) :Suriye’de Değişimin Gündeme Taşıdığı Toplum: Suriye Türkmenleri
  6. ^ Commins 2004, 268.
  7. ^ Galié & Yildiz 2005, 18.
  8. ^ Karpat 2004, 436.
  9. ^ [https://now.mmedia.me/lb/en/nowsyrialatestnews/turkmen_in_joint_battle_for_syria_democracy now.mmedia.me]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]