Suriye Ermenileri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Suriye Ermenileri
Toplam nüfus
80,000–100,000 (Suriye İç Savaşı öncesi)[1]
Önemli nüfusa sahip bölgeler
Şehirler: Halep, Kamışlı, Şam, Lazkiye, Haseke, Tel Abyad, Rakka ve Deyrizor
Diller
Din

Suriye, 1915 Ermeni Kırımı'ndaki olayları boyunca Ermeniler'in yoğun olarak göç ettiği bölgelerden biridir. Suriye İç Savaşı patlak vermeden önce Suriye'de 80.000 civarında Ermeni kökenli vatandaşın yaşadığı tahmin edilmekteydi.[1] Suriye'de Ermeni nüfusunun en yoğun olduğu şehir Halep'tir. Kesab şehri de Ermenilerin yoğun olarak bulunduğu şehirlerdendir.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

II. Dikran yönetiminde bölgeyi fetheden Ermeniler, Antakya şehrini kısa ömürlü Ermeni imparatorluğunun dört başkentinden biri olarak belirledi. Bu dönem boyunca bölgede Ermeniler var olmasına rağmen önemli bir Ermeni nüfusun var olmadığı bilinmektedir. Selçuklular'ın Ermenistan'ı fethetmesi sonrasında Ermeniler yaşadıkları yerden ayrılmış ve kendilerine daha rahat yaşayabilecekleri yerler bulma arayışına girmişlerdir. Bu Ermeniler'in çoğunluğu o dönemde bir Ermeni krallığı olan Kilis'e göç etmiş, bir kısmı ise Suriye'nin kuzey bölgelerine yerleşmiştir. Gaziantep, Halep ve Antakya'da Ermeni mahalleleri oluşmuştur.

Ermeniler, Deyrizor'daki bir Ermeni kilisesinde 1915 olaylarını anıyor.

Ermeniler, Suriye bölgesinde çok uzun zamandır var olmasına rağmen, 20. yüzyılın başında gelişen olaylar bölgedeki Ermeni nüfusunu artırmıştır. 1915 olayları boyunca bölgeye çok sayıda Ermeni'nin yerleştiği bilinmektedir. Ayrıca Arap milliyetçiliğinin yükselişe geçmesiyle beraber Ermeniler ABD, Kanada ve Avustralya gibi ülkelere göç etmiştir. Suriye'deki Ermeniler'in çoğunluğu Halep'te yaşamaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Syrian Armenians in Armenia: Home away from home?". The Economist. 12 Aralık 2013. 15 Ocak 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ocak 2015. 
  2. ^ sosbil.aku.edu.tr/dergi/V1/mkutalmis.pdf[ölü/kırık bağlantı]