Super Smash Bros. Melee

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Super Smash Bros. Melee
GeliştiriciHAL Laboratory
YayımcıNintendo
YönetmenMasahiro Sakurai
Yapımcılar
TasarımcıMasahiro Sakurai
ProgramcıYoshiki Suzuki
Besteciler
  • Hirokazu Ando
  • Shogo Sakai
  • Tadashi Ikegami
SeriSuper Smash Bros.
PlatformGameCube
Çıkış
  • JP: 21 Kasım 2001
  • KA: 3 Aralık 2001
  • AVR: 24 Mayıs 2002
  • AU: 31 Mayıs 2002
TürDövüş
ModTek oyunculu oyun
Çok oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenleyin

Super Smash Bros. Melee (Japonca大乱闘スマッシュブラザーズDX Dai rantō Sumasshu Burazāzu Derakkusu), 2001 yılında HAL Laboratory tarafından geliştirilen ve Nintendo tarafından yayınlanan bir almaşık dövüş video oyunudur. Oyun, Super Smash Bros. serisinin ikinci oyunu olup 21 Kasım 2001 tarihinde Japonya ve daha sonra diğer ülkelerde GameCube için piyasaya sürüldü.

Oyun, ilk oyundaki tüm oynanabilir karakterleri içerir ve aynı zamanda Japonya dışında hiçbir oyun yayınlanmayan Fire Emblem serisinin karakterlerini de barındırmaktadır. Oyun sistemi, artan yüzdelerde hasarı ölçen, çoğu dövüş oyununda görülen tükenmekte olan bir sağlık barından ziyade karakterin yaşayacağı geri tepmeyi temsil eden bir sayaç gibi dövüş oyunu türüne alışılmadık bir yaklaşım sunmaktadır.[1][2] İlk oyunun üzerine yeni oyun özellikleri ve oynanabilir karakterler ekleyerek inşa edilmiştir. Çok oyunculu oyununun popülaritesinin ardından, Melee birçok rekabetçi oyun turnuvasında yer aldı ve en popüler rekabetçi dövüş oyunlarından biridir.

Super Smash Bros. Melee eleştirel beğeni aldı, ayrıca çeşitli yayınlardan birçok ödül ve teşekkür aldı. Oyun, şimdiye kadar yapılmış en iyi video oyunlarından biri olarak kabul edilir. Piyasaya sürüldüğünde güçlü satışlar gerçekleştirerek, 2008'de satılan yedi milyondan fazla kopyasıyla GameCube'ün en çok satan oyunu haline geldi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Mirabella III, Fran; Peer Schenider; Craig Harris. "Guides: Super Smash Bros. Melee". IGN. 29 Haziran 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Eylül 2019. 
  2. ^ "Super Smash Bros. Melee—Game Freaks 365". Game Freaks 365. 3 Aralık 2001. 2 Eylül 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Eylül 2019. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]