Sunucu dosyası

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Sunucu dosyası, bir bilgisayar ağında kayıtlı düğüm konumlarını içeren dosyadır. Bu dosya, sunucu adlarını IP adreslerine eşler. Sunucu dosyası değişik ağ boyutları için alan adı sistemine yardımcı bir etmen olarak görülmektedir. DNS'in aksine, sunucu dosyası yerel bilgisayar yöneticisinin denetimindedir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

İnternet'in öncülü olarak varsayılan ARPANET, düğümlere adres atamaya yarayan bir alan adı sistemine sahip değildi. Bu amaçla kullanılacak merkezi bir sistemin olmaması nedeniyle her ağ düğümü, erişmek istediği düğümlerin oluşturduğu ağ eşlemini içerir ve bu düğümlere kullanıcı tarafından anımsanacak adlar verir. Bir ağ üzerindeki tüm sistemlerin aynı olduğunu güvence altına almak için hiçbir yöntem olmadığı gibi başka bir kullanıcının sunucu dosyasının kopyası da alınamaz.

ARPANET'in makul sayılabilecek ölçüde küçük olması sunucu dosyalarının uygun biçimde kullanılmasını sağlamıştır. Genellikle tek adrese sahip olan ağ düğümlerinin birden çok adı olması muhtemeldi. TCP/IP türü bilgisayar ağlarının popülerleşmeye başlaması artan ağ düğümleri nedeniyle sistem yöneticileri üzerindeki yük miktarının artmasına neden olmuştur. Bu durum, sunucu dosyasının korunmasını da güçleştirmiştir.

Konum ve varsayılan içerik[değiştir | kaynağı değiştir]

Sunucu dosyasının konumu işletim sistemi ve Windows altında sürüme bağlı olarak değişiklik gösterir: [1]

İşletim Sistemi Sürücü(ler) Yeri
Windows 95, 98, Me %WinDir%\
Windows NT, 2000, XP, 2003, Vista, 7, 8 %SystemRoot%\system32\drivers\etc\ varsayılan yerdir. Yer aslen Kayıt Defteri'nin \HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Tcpip\Parameters\DataBasePath anahtarında belirtilir.
Macintosh 9 ve öncesi Sistem Klasörü: Preferences or System folder
Macintosh X /private/etc/hosts
Linux, BSD based vb. /etc/hosts[1]
Novell NetWare SYS:etc\hosts
iPhone ve iPod /private/etc/hosts
OS/2 ve eComStation "bootdrive":\mptn\etc\
Symbian Symbian OS 6.1-9.0

(Series 60 1st and 2nd edition, UIQ 1-2)

C:\system\data\hosts
Symbian Symbian OS 9.1+

(Series 60 3rd edition, UIQ 3.x)

C:\private\10000882\hosts (AllFiles capable only)

Windows işletim sistemlerindeki varsayılan konum[değiştir | kaynağı değiştir]

Windows'ta sunucu dosyası genellikle boş tur ya da IPv4 ve IPv6 yerel sunucu adreslerini içerir.

127.0.0.1 localhost 
::1 localhost

Örnek bir sunucu dosyasına http://vlaurie.com/computers2/Articles/hosts.htm adresinden erişilebilir.

Sunucu dosyasının diğer kullanım alanları[değiştir | kaynağı değiştir]

Engelleme[değiştir | kaynağı değiştir]

Sunucu dosyaları bilinen reklam sunucularının reklam içermeyen sunuculara yönlendirilmesi ve bu tür reklam sunucularının yerel sunucu adresi olan 127.0.0.1'e yönlendirilmesi yoluyla reklam filtreleme amacıyla da kullanılmaktadır. Bu kullanım, ağdaki etkin bant genişliğini azaltır, ana görevi adres bilgisini edinmek olan DNS sunucusuna yapılacak bir isteme olan gereksinimi ortadan kaldırır, reklamların yerel bilgisayara aktarılmasını engeller. Her istem için boş sayfa geribildiriminde bulunan küçük bir yerel web sunucusu kullanıcının deneyimini artırabilir [2]. Bu durumda web sayfalarındaki reklamlar herhangi bir hataya neden olmadan kaybolurlar. Bunun yanında, sunucu dosyası sürekli bu amaç için kullanılacaksa dosyanın sözü edilen içeriğe sahip güncel sunucu adreslerini saklaması sağlanmalıdır. Windows kurulu makinelerde sunucu dosyası üzerinde yapılan değişikliklerin etkinleştirilmesi için "DNS Istemci" hizmetinin durdurulması gerekebilir.

Reklamların bu yöntemle engellenmesi tarayıcının düzensiz çalışmasına ve başarım veriminin düşmesine yol açarken birçok risk de taşır. Bunlardan ilki tarayıcının bozuk bir adresten "engellenmiş" bir unsuru yüklemeye çalışmasıdır. Bozuk adresin bulunmayan bir IP adresi ya da herhangi bir web sunucusuna ait olmayan bir adres olması durumunda sistem her bağlantı denemesinde zaman aşımına uğrayacaktır. Başka bir sorun, büyük sunucu dosyalarının herhangi bir DNS isteminde bulunmadan dosya içeriğini ayrıştırmaya çalışmasıdır. Bu tür büyük dosyalar sistemin DNS araması yapması için gereken süreyi artırırlar.

Daha makul bir çözüm yolu tarayıcının reklam istemlerini en baştan engellemektir. Bu tür değişiklikler Firefox için geliştirilen "No Script" ve "Adblock" gibi tarayıcı eklentileri yardımıyla yapılabilir. Başka bir çözüm yolu ise reklam sunucusu adreslerinin bir vekil sunucu ya da ateşduvarı yoluyla engellenmesidir.

Sunucu dosyası belirsiz ve suç içerikli alan adları ve sunucularını engellemek için de kullanılır. Bu, reklam engelleme durumundaki riskleri taşır ancak şüpheli adreslerin sayısının daha az olması sistem üzerindeki olumsuz etkilerin görece az olmasını sağlar.

Yönlendirme[değiştir | kaynağı değiştir]

Web programcıları, intranet geliştiricileri ve BT yöneticileri için kullanışlı ve zaman dostu bir yöntem example.local (örnek şirketin İntranetine erişmek için) ya da sample.new (sample.com web sitesinin yeni bir sürümü için) gibi yerel ağlar üzerinde standart dışı TLDler kullanmaktır.

192.168.1.100       example.local
127.0.0.1           sample.new

Yönlendirmenin kötü niyetli kullanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Sunucu dosyası "çalınabilir" ya da kötü amaçlar için kullanılabilir. Örneğin; adware, virüsler, truva atları ve malware(kötücül yazılım), Google ve Wikipedia gibi "güvenli" sitelerden kullanıcı ya da bilgisayar sistemine zararlı içeriğe sahip olan web sitelerine trafik yönlendirebilirler. Örneğin, bir truva atı (Qhosts), Google ve AltaVista gibi arama motorlarından truva atının yazarının belirlediği bir siteye yönlendirme yaptı [3]. Mydoom.B (bir kötücül yazılım) kullanıcıların bilgisayar güvenliği ve antivirüs yazılımlarla ilgili sitelere girmesini engelledi ve Windows Güncelleme web sitesini etkiledi.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Linux Network Administrators Guide - Writing hosts and networks files". 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Mart 2009. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Özel sunucu dosyaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Sunucu Dosyası Kontrolü İçin Geliştirilmiş Yazılımlar[değiştir | kaynağı değiştir]

B.I.S.S-Bluetack Internet Security Solutions forumu üzerindeki Microsoft Windows sunucu dosyası yöneticisi